Hrad Šípkové Růženky v plamenech!

16. dubna 2005
05:01

Hrad Pernštejn na Žďársku, v němž se natáčely slavné české pohádky, zachvátily plameny! Celková škoda je prozatím odhadována na 100 miliónů korun.

Pohádkový hrad Pernštejn na Žďársku zachvátily plameny! S požárem jednoho z křídel nejkrásnějšího moravského hradu, kde se natáčely slavné pohádky Sůl nad zlato, Šípková Růženka alias Jak se budí princezny, bojovalo včera ráno dvacet hasičských sborů. Škody jsou odhadovány zatím na 100 miliónů korun! Kdo je žhářem? Kdy se tady zase budou natáčet pohádky?


Požár Pernštejna: Shořelo 100 miliónů Oheň spolykal vzácné sbírky. Hrad nebyl pojištěn. Lidé už vyhlásili sbírku Více než stovka chlapů, kilometry hadic, desítky cisteren. A nad nimi plameny neúprosně stravující jednu z nejcennějších gotických staveb Evropy. Tak vypadalo včerejší ráno u pohádkového hradu Pernštejn na Vysočině. Hrad ze 13. století, jehož prostory vytvořily kulisu mnoha filmům (naposled Čert ví proč či americký Van Helsing), měl namále. Unikátní stavbu nakonec hasiči zachránili, ale poslední odhad škod už hovoří o 100 miliónech korun. Za své vzala vzácná střecha z počátku 19. století. Zničeno bylo i podkroví depozitáře. Požár ohlásil včelař z Nedvědice, který ráno před šestou šel ke svým úlům. "Zasahovalo dvacet (!) sborů, profesionálů i dobrovolníků," uvedl ředitel hasičského sboru Vysočina Drahoslav Ryba. Technika neprojela vstupními branami hradu. Hasiči proto museli všechny hadice natahovat až z předhradí. Vodu dováželi ze vzdálenosti několika kilometrů. Požár dostali hasiči pod kontrolu ve čtvrt na devět. Střecha o rozloze 20 krát 80 metrů se ale propadla do objektu, kde byly sbírky obrazů a starožitného nábytku i z jiných hradů a zámků. Oheň vznikl na čtvrtém nádvoří. Prakticky shořela budova sýpky a depozitáře, tedy objekty mimo prohlídkové trasy. Hasiči nevylučují jako příčinu nedbalost. V této části hradu totiž pracovali řemeslníci na rekonstrukci. Milovníci objektu vyhlásili sbírku na pomoc památce. Číslo konta bude známo v pondělí. Podlé šéfa jihomoravských památkářů Jaromíra Mičky nebyl hrad ani jeho sbírky pojištěny. "Tak vysokou pojistku si prostě nemůžeme dovolit," vysvětlil Mička.
Od pevnosti k luxusu Hrad vznikl v první polovině 13. století. Byl rozšiřován až do poloviny 16. století. Je ceněn především ze stavebního hlediska, protože pozdně gotická a raně renesanční podoba hradu nebyla dotčena pozdějšími přestavbami a je ojedinělým dokladem přeměny středověké pevnosti na luxusnější renesanční sídlo. Hrad patřil rodu pánů z Pernštejna. Nyní je ve správě státu. Kdy a v jakém rozsahu bude po včerejším požáru opět zpřístupněn, se bude rozhodovat v příštím týdnu.
Ráj filmových pohádek Středověký Pernštejn, označovaný za krále moravských hradů, posloužil v minulých padesáti letech jako kulisa desítkám filmových štábů. Jednou z nejznámějších pohádek, které se tu točily, byla Jak se budí princezny s princem Janem Hrušínským. "Když jsem se o tom dozvěděl, byl to šok. Na Pernštejn mám ty nejkrásnější vzpomínky. Hlavně na natáčení s Vladimírem Menšíkem.," řekl Blesku Hrušínský. Natočen tu byl i německý historický film o Martinu Lutherovi i jeden díl ze seriálu Mladý Indiana Jones. Kanaďané tu filmovali Johanku z Arku, a natáčely se zde úvodní scény upírského hitu Van Helsing. Zatím naposledy hrad obsadila loni produkce nové francouzské verze Tří mušketýrů.
Co se tu také točilo? Kam čert nemůže (1959) - Miroslav Horníček, Jiří Sovák Sůl nad zlato (1982) - Libuše Šafránková, Ladislav Chudík Návštěvníci (1983) - Viktor Král, Josef Bláha Princezna Fantaghiró (1992) - Karel Roden Sedmero krkavců (1993) - Ivana Chýlková, Michal Dlouhý Pták ohnivák (1997) - Jiří Langmajer, Jiřina Bohdalová Čert ví proč (2003) - Csongor Kassai, Jiří Lábus

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání