Je mezi nimi i 6 Čechů?!

České úřady ve čtvrtek vůbec poprvé od tragického zemětřesení připustily, že ze zhruba 200 stále nezvěstných Čechů už může být šest po smrti.
Kolika Čechům vzala život obří vlna v jihovýchodní Asii? Naše úřady včera vůbec poprvé od běsnění vodního živlu připustily: Z více než 104 nezvěstných Čechů může být šest mrtvých. "Ano, máme obavy o šest občanů," přiznal náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Podle posledních zpráv si největší přírodní katastrofa za 40 let vyžádá 160 tisíc obětí! Včera propukla v Indii panika, když úřady varovaly před další tsunami. K pobřeží však dorazily jen menší vlny. "Na českou ambasádu se nedá dovolat, ani mailovat. Nemáme žádné informace," stěžoval si včera Blesku Jan V., který je stále v Thajsku. Na letišti v Krabi je sice voják se seznamem ambasád, ale česká mezi nimi není. "Vůbec nevěděl, že taková země existuje. Navíc, bez znalosti angličtinyje problém sehnat pomoc," doplnil Jan V. a dodal, že mnozí lidé zůstali bez dokladů, bez peněz, jen v plavkách. Co na to české ministerstvo zahraničí? "Snažíme se pomáhat ze všech sil. Situace v oblasti je ale značně komplikovaná," řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář. To, že několik Čechů zřejmě zahynulo, přiznal i šéf české diplomacie Cyril Svoboda. "Mezi pohřešovanými budou i lidé, které jednoho dne budeme muset označit za osoby, které zemřely," uvedl. Pět Čechů, z toho devítiletá Eva, jsou těžce zraněni. Postiženým oblastem kromě hladomoru hrozí epidemie cholery a tyfu. Jednotlivé státy vysílají do oblastí pomoc. Ta má být největší v historii. Mezinárodní společenství slíbilo poskytnout půl miliardy dolarů, což je asi 11,5 miliardy korun. Do Indonésie včera zamířil z pražské Ruzyně také vojenský speciál s devíti tunami humanitární pomoci. Během zpáteční cesty má posbírat v Thajsku, Srí Lance a Maledivách české turisty a přivézt je domů.
Epidemie hrozí i nám! Úplavice, cholera, žloutenka, břišní tyfus, malárie. Vysoce nakažlivé infekční nemoci, které mohou způsobit rozkládající se mrtvá těla, nedokonalý postup při pohřbívání a kontaminovaná pitná voda, to jsou tři obrovská rizika pro celý svět! Podle odborníků nehrozí pouze postižené Asii. Epidemií může být údajně zasažena i Česká republika! Naše úřady však zatím jen celou zemi chlácholí: Nebezpečí nehrozí, ale výskyt infekcí nelze vyloučit. Přitom inkubační doba například úplavice může být až pět dní a břišního tyfu dokonce dvacet dní. Turisté, kteří se vrací z postižených oblastí, tak mohou být už infekční nemocí nakaženi a ta se může rozvinout až doma! Ohrozit mohou nejen svou rodinu, ale i známé a kolegy v zaměstnání. "Stačí, aby nebyli důslední v dodržování základních hygienických pravidel," uvádí hygienička Danuše Kopecká. Nákaza hrozí i z potravin. "Stačí se napít z plastové láhve nebo usrknout piva z kontaminované plechovky," shodují se lékaři. "Zatím jsme ošetřili šest pacientů z Asie, udělali vyšetření a očkovali je," uvedla primářka Kliniky infekčních a tropických nemocí Hana Roháčová. Ministertsvo zdravotnictví zřídilo telefonní linku 224 974 444, na které je možno non-stop získat informace o zdravotních rizicích , které mohou vzniknout po pobytu v místě katastrofy.