Squateři: 5x podmínka, 9x veřejné práce
U Obvodního soudu pro Prahu 2 pokračuje projednávání případů lidí zadržených v neděli kvůli obsazení domu na Albertově. Soud už rozdal 14 trestů!
Před soudcem v úterý zatím stanuly čtyři dívky, dvě z nich dostaly dvouměsíční podmíněný trest s roční zkušební dobou, další dvě odešly s trestem 80 hodin veřejně prospěšných prací. Oproti pondělku přišla zadržené podpořit jen hrstka příznivců squattingu.
Čtěte více o pondělním soudu: Tresty squaterům: 1 podmínka, 6x veřejné práce
Před jednací síní je o poznání klidněji než v pondělí, kdy tam dorazila zhruba padesátka squatterů, jejich sympatizantů i rodičů zadržených. U vstupu do budovy postává pouze několik mladých lidí, kteří se chovají klidně, takže přítomní policisté nemusejí nijak zasahovat.
V pondělí se před soudcem vystřídalo osm zadržených, šest z nich dostalo trest veřejně prospěšných prací, jeden dvouměsíční podmínku a stíhání posledního z obviněných soud podmíněně zastavil. Soud rozhodne o zbylých 15 zadržených, mezi nimiž jsou dva Němci a jeden občan Finska.
Mluvčí pražské policie Iva Knolová řekla, že přibližně 40 až 50 squatterů se v pondělí večer sešlo před sídlem krajského policejního ředitelství v Kongresové ulici. Squatteři akci na svém webu popsali jako "krátkou a hlasitou demonstraci solidarity se zbylými zadrženými". Podle Knolové se okolo půlnoci rozešli bez toho, že by jakkoliv narušili veřejný pořádek.
Squatteři se do cel předběžného zadržení dostali poté, co v sobotu na celý den obsadili nevyužívaný dům soukromého majitele na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi. Dovnitř a na střechu budovy proniklo 25 lidí. Policisté je bezvýsledně vyzývali, aby dům opustili, v neděli ráno pak zasáhli a zadrželi je.
Soud se zabývá celkem 23 případy, jeden ze zadržených byl totiž mladistvý a u jednoho policie od stíhání upustila. Všem obviněným hrozí za neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru až dva roky vězení.
Soudce Milan Rossi rozhoduje stejně jako v pondělí s vyloučením veřejnosti ve zjednodušeném řízení. Každého ze zadržených vyslechne a rozhodne o jeho propuštění, či o případné vazbě. Tresty uděluje trestním příkazem, proti kterému si pak obvinění do osmi dnů mohou podat odpor. Pokud to udělají, jejich případ se před soudem projedná v klasickém hlavním líčení.
Čtěte také:
souhlas