Soud potvrdil faráři podmínku za rozkrádání kostela

Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmínku pro římskokatolického kněze Petra Chovance, který údajně rozprodal překupníkům vybavení uzavřeného kostela svatého Michaela v Dětřichovicích na Bruntálsku.
Zvon, oltář, kazatelnu i zpovědnici prý nechal v devadesátých letech odmontovat a odvézt za zlomkové ceny. Krajský soud v Ostravě muže loni v dubnu po vleklém procesu potrestal tříletým vězením s podmíněným odkladem na pět let, zjistila ČTK z usnesení Nejvyššího soudu.
Chovanec v dovolání zpochybňoval rozhodnutí krajského i bruntálského okresního soudu. Odvolací soud se prý nevypořádal s námitkami obhajoby, neodůvodnil řádně hodnocení důkazů a porušil zásadu, podle níž je v v případě pochybností třeba rozhodnout ve prospěch obžalovaného. Některé zbytky mobiliáře v kostele prý už nevnímal jako předměty vyžadující ochranu. Zpochybnil také výpovědi svědků a spoluobviněných. Neprovinil se prý úmyslně, ale jen z nedbalosti.
Podle senátu Nejvyššího soudu s předsedou Michalem Miklášem však Chovanec opakovaně popisuje svoji verzi skutkového děje tak, aby se zbavil viny. O tom, že se dopustil zpronevěry svěřeného majetku, prý nejsou pochybnosti. "Z obsahu spisu a z odůvodnění rozhodnutí soudů obou stupňů je zřejmé, že soudy v předmětné věci provedly rozsáhlé dokazování a důkazy pak hodnotily v souladu s trestním řádem," konstatovali soudci, kteří rozhodli v lednu bez veřejného jednání a v pátek usnesení zpřístupnili na internetu.
Umělecké předměty z památkově chráněného kostela v hodnotě tří milionů korun údajně Chovanec přenechal překupníkům za 3000 korun. U soudu se hájil tím, že vydělané peníze použil na opravy jiných zchátralých kostelů. Ve spletitém procesu dostali podmíněné tresty i překupníci a někdejší památkáři, kteří za neobvyklých okolností povolili převoz části kostelního vybavení za hranice.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.