Svatý Štěpán: Ukamenovali ho uprostřed léta, proč je oslavován na Vánoce?

Vánoce jsou časem dodržování zvyků, tradic a připomínání symboliky křesťanství
Autor: ČTK - 
26. prosince 2018
08:30

Dnes je druhý svátek vánoční, který připomíná památku prvního křesťanského mučedníka svatého Štěpána. Podle legendy položil život za víru v Krista. Dnešek je zároveň dnem koled a vánočních zvyků. V minulosti se v tento den chodilo koledovat a například sedláci si dávali v kostelích světit osivo.

Ještě v 19. století šlo o velkou událost ve městech i na venkově. Lidé se navštěvovali a dávali si dárky s přáním všeho dobra. Vánoční koleda začínala na Štědrý den a končila na den tříkrálový 6. ledna. Na svatého Štěpána chodili malí koledníčci s jesličkami a zpívali známou štěpánskou koledu.

Štěpán byl jedním z jáhnů ustanovený apoštoly k boží službě. Roku 33 byl podle tradice za rouhání ukamenován před hradbami Jeruzaléma, a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem. Jeho kritici mu vyčítali, že se rouhal proti Bohu a zákonům Mojžíšovým.

Podle některých zdrojů nebyl Štěpán umučen 26. prosince, kdy se slaví jeho svátek, ale již 3. srpna. V prosinci prý byly nalezeny jeho tělesné pozůstatky. Štěpánův svátek církev o Vánocích slavila podle legend proto, že se jeho mučednictví vztahuje k narození Krista.

 

snehulak ( 26. prosince 2018 11:40 )

Bibli za učebnici už neberou ani ve Vatikánu. Nesrovnalostí je tam fůra.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud