V sobotu 9. srpna přijali policisté před půl osmou večer na tísňové lince 158 oznámení, ve kterém pachatel pouze řekl, že je v psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě ukryta bomba a zavěsil. Na místo byly okamžitě vyslány dostupné policejní hlídky, které začaly areál prohledávat. Okolní lokalitu policisté zajistili proti vstupu nepovolaných osob a v areálu léčebny začali okamžitě přijímat opatření k zajištění bezpečnosti osob. Na místo byl přivolán také policejní psovod a hasiči, kteří se zasahujícími policisty po celou dobu spolupracovali.

Kriminalisté havlíčkobrodského územního odboru začali provádět operativní šetření, shromažďovat důležité informace, vyhodnotili také záznam volání učiněného na tísňovou linku a po pachateli pátrali.

Současně policisté prohledávali areál léčebného zařízení, do akce se zapojili i strážníci městské policie.

Na základě vyhodnocení všech poznatků a výsledků šetření kriminalisté dospěli k závěru, že pachatelem je pacient umístěný v léčebném zařízení a těsně po deváté hodině večer podezřelého muže vypátrali. Jednalo se o jednatřicetiletého muže, pacienta léčebného zařízení. Podezřelý muž přiznal, že oznámení o umístění výbušného zařízení v areálu léčebny na tísňovou linku učinil a tuto informaci si vymyslel. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy,“ řekl plk. Mgr. David Spilka, zástupce vedoucího havlíčkobrodského územního odboru. Případ kriminalisté dále prověřují.

por. Bc. Jana Kroutilová tisková mluvčí PČR