Celníci si ke kontrole vytipovali vozidlo RENAULT KANGOO české imatrikulace v němž cestoval čtyřiačtyřicetiletý řidič. Na obvyklou otázku zda převáží nějaké zboží, odpověděl záporně. Hlídka přistoupila k důkladnější kontrole celého auta a pod sedačkou spolujezdce objevila igelitovou tašku s prázdnými krabičkami a blistry od léku SUDAFED a MODAFEN. Následně služební pes vycvičený na vyhledávání omamných a psychotropních látek označil batoh na sedadle spolujezdce a plastovou lahev umístěnou ve dveřích spolujezdce. V batohu hlídka objevila lahvičku s 0,8 gramy pervitinu a po přepočítání blistrů od léků došla k závěru, že v PET lahvi bylo rozpuštěno asi 288 tablet léku s pseudoefedrinem, což potvrdil i kontrolovaný řidič. Rozpuštění léku v roztoku je méně obvyklý způsob přepravy.

Celníci zboží zajistili a případ se dále prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, za který hrozí trest odnětí svobody v délce jednoho až pěti let nebo peněžitý trest.

Od počátku tohoto roku královéhradečtí celníci zajistili celkem 5 357 tablet léků s pseudoefedrinem z nichž by bylo možné vyrobit cca půl kilogramu pervitinu v prodejní hodnotě bezmála půl milionu korun.

Přeprava medikamentů s pseudoefedrinem z Polska je stálým evergreenem, o čemž svědčí záchyty dalších celních úřadů viz odkazy na tiskové zprávy. Pašeráci si vymýšlejí stále nové skrýše, jak léky přepravit na naše území (tablety v sáčku přivázané přímo na těle, sáček uvázaný pod oděvem v oblasti genitálií, tablety v obalu v nádrži auta či skryté v dutinách vozu v oblasti motoru apod.). V převážné většině případů jsou však tablety pouze vyloupané z blistrů a uschované v zavazadlech či v zavazadlovém prostoru auta.

por. Bc. Martina Kolinská Tisková mluvčí CÚ pro Královéhradecký kraj FOTO: Celní správa