Přírodní, modrý, s bílým límcem: Jak se může „vybarvit“ váš džungarák?

Agouri pearl  (Autor: Eva Dudíková)
Autor: Eva Dudíková - 
3. června 2016
08:00

Základní (přírodní) barvou křečíka džungarského, ve které se vyskytuje v přírodě, je agouti. Během posledních pár let vznikly další čistokrevné barevné mutace. Jedná se o modrou „sapphire“ a bílou „pearl“. Aktuální novinkou je vzor „merle“, kdy má křečík kolem krku bílý obojek (límec) a bílá prostrakovaná záda. Existuje ještě mnohem více barev (černá, oranžová, červené oči, béžová aj.), které už ale nejsou čistokrevné a vznikly křížením křečíků džungarských s křečíky Campbellovy (tzv. hybridi = kříženci).

Agouti je přirozenou barvou u divokých křečíků

Tato přirozená barva se vyznačuje černohnědým až černým úhořím pruhem, který se táhne od hlavy až k ocasu. Na hlavě a za krkem je pruh širší. Často pruh u křečíků končí kus nad ocasem. Po stranách těla mají tito křečíci černohnědou tříobloukovou linku. Barva břicha je šedobílá.

Fotogalerie Velká fotogalerie: Podívejte se, jak žijí Křečkovi! 44 fotografií

Sapphire barva je pojmenovaná po modrém sapphire diamantu

Sapphire, safírová nebo-li modrá agouti. Jedná se o první barevnou mutaci křečíka džungarského, která vznikla v roce 1988 v Anglii. Je pojmenovaná dle sapphire diamantu, protože má stejně kouřově modrošedý nádech. Sapphire křečíci mají modrý úhoří pruh, který se táhne od hlavy až k ocasu. Na hlavě a za krkem je pruh širší. Často pruh u křečíků končí kus nad ocasem. Po stranách těla mají tito křečíci modrou tříobloukovou linku. Barva břicha je špinavě bílá.

Sněhově bílí Pearl křečíci

Tito bílí křečíci vypadají, jako by byli pořád v zimní srsti. První Pearl křečík se objevil roku 1989 v Anglii. Na začátku byli téměř všichni Pearl samečci neplodní, to se naštěstí podařilo změnit. Pearl vzor může být ve dvou kombinacích – v kombinaci s agouti barvou (tzv. agouti pearl) nebo v kombinaci se sapphire barvou (tzv. sapphire pearl). Tyto dvě kombinace se od sebe liší tmavostí odstínu.

Merle křečíci s bílým límcem

Tato mutace je ve světě křečíků teprve novinkou. Objevila se v Anglii v roce 2003. Merle křečíci se trochu podobají Pearl křečíkům. Mohou být také ve dvou kombinacích – sapphire merle a agouti merle. Kolem krku ale mají bílý límec (obojek) a mají prostrakovaná záda.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud