Dělá váš křeček přemety? Není to legrace, je vážně nemocný!

Autor: Eva Dudíková - 
14. ledna 2016
21:52

Už jste také viděli video křečka dělajícího stále dokola srandovní přemety, které koluje internetem? Sdílí ho tisíce lidí, protože jim připadá vtipné. Napadlo vás ale, že by správně toto video nemělo být k smíchu, nýbrž spíše k pláči? Pojďme si objasnit proč.

Křeček své pohyby nemůže nijak kontrolovat

Pohyby, které křeček neustále opakuje – ať už se jedná o přemety, neustálé běhání tam a zpět okolo ubikace, běhání v kruhu, vytáčení hlavy, „plavání“ po zádech skrz ubikaci nebo padání na záda –, mají něco společného. Křeček je nemůže nijak kontrolovat. Jedná se o poruchy nervové soustavy, které křečíka nutí k nedobrovolným pohybům. Těmito poruchami jsou nejčastěji postiženi tzv. hybridi (kříženci křečíka džungarského a Campbellova – křečíci, které běžně koupíte ve zverimexu), ale v menší míře se nervové poruchy vyskytují i u čistokrevných křečíků Campbellových, džungarských a křečíků Roborovského.

Video Backflipping syndrom: Nervová nemoc křečků - Eva Dudíková, Mandarins

Často je vina na majiteli

Většina majitelů nerozumí křečkovým potřebám. Křeček je sice malé zvíře, ale potřebuje hodně prostoru (německé studie uvádějí ideální velikost ubikace 100x50x50 cm), dostatek podestýlky a podnětů, aby se nenudil a mohl tak dělat vše, co je mu přirozené. Křeček žijící v malé (zejména kulaté) ubikaci, začne brzy vykazovat výše zmíněné příznaky. Proto často tyto symptomy můžete vidět u křečků ve zverimexu, laboratořích a velkochovech.

Příčinou může být i nádor nebo genetika

Přemety, běhání v kruhu a vytáčení hlavy mohou být také příznakem nemoci: rostoucího nádoru či otoku na mozku, mrtvičky nebo ušní infekce. V tomto případě je třeba vzít křečíka ihned k veterináři. Nedobrovolné pohyby se částečně přenáší i geneticky a některé rodinné linie na ně mohou trpět. Pokud je příčina těchto pohybů geneticky daná, většinou křečíky nelze nijak vyléčit. V extrémních případech, kdy křeček dělá přemety několik desítek minut za sebou, je vhodné křečíka dále netrápit a nechat ho u veterináře uspat.

Sledujte křečky živě! Vysíláme 24 hodin denně  ZDE!

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

inkanela ( 15. ledna 2016 00:22 )

 Vše co je zavřené pro potechu ci k jídlu trpí a uhyne

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud