Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Lockdown kvůli chřipce? Plány čínského velkoměsta oblíbeného mezi turisty vyplašily lidi

Autor: mav, swp - 
12. března 2023
09:02

Nejenom covid - lockdown může připadat v úvahu i kvůli jiným epidemiím, když se je nebude dařit zvládat. Město Si-an vyděsilo své obyvatele, když slovo lockdown zmínilo v souvislosti s chřipkou.

Třináctimilionová metropole v provincii Šen-si ve středu Číny je druhou nejoblíbenější turistickou destinací země, proslavilo se zejména coby začátek hedvábné stezky a také terakotovou armádou - souborem hliněných soch ze starověku.

V posledních letech se Si-an dostal do zpráv kvůli (na čínské poměry) velkému řádění koronaviru varianty delta, respektive kvůli velice přísnému lockdownu. Ten úřady nařídily 23. prosince, když počet nakažených ve městě přesáhl 250. Přísné byly uzávěry natolik, že lidé trávili doma několik týdnů a občas i hladověli. Jedna žena na Nový rok potratila, když ji bez potvrzení o testu na covid-19 napřed odmítla přijmout nemocnice.

Nyní se obyvatelé obávají, že by se historie mohla opakovat, jak píše CNN. Covid už není takovým strašákem, zato se po Číně poslední dobou rozmáhá chřipka. Někde lékárnám docházejí příslušná léčiva. A v této situaci sianská radnice informovala o plánu, jak by postupovala v případě dalších vážných náporů chorob.

„Město může zavřít do lockdownu infikované oblasti, vykonávat dopravní karantény, zastavit výrobní a obchodní aktivity. Nákupní galerie, kina, knihovny, muzea, turistické atrakce i další rušná místa budou uzavřena,“ stojí v plánu pro nejvyšší ze čtyř stupňů vážnosti epidemiologické situace. „Na této úrovni se zavřou i školy a školky a budou odpovědné za sledování zdravotního stavu svých žáků.“

Vyvolalo to docela poprask. „Radši lidi naočkujte, než abyste ten čas využívali k rozsévání pocitu paniky,“ vyzval jeden z uživatelů sociální sítě Weibo. „Jak mají lidé nepanikařit?“ ptá se další a upozorňuje na zdánlivý nesoulad toho, jak se naopak na státní úrovni epidemiologická opatření s koncem „zero covid“ strategie uvolňují.

„Myslím, že je to docela racionální, připravovat nouzové plány,“ komentoval pro CNN epidemiolog z Hongkongské univerzity Ben Cowling. „Neočekával bych, že bude lockdown potřeba pro chřipku, ale jsou tam různé úrovně opatření.“

Video  Pět nejděsivějších epidemií v moderních dějinách lidstva  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa