Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

Omikron dál mutuje: Nakažlivá podvarianta XE už je v Evropě. Jaké má příznaky?

Autor: ula, ČTK - 
6. dubna 2022
05:00

Zatímco ve světě dominuje subvarianta  BA.2 koronavirové varianty omikron, ve Velké Británii se objevila mutace kmenů omikronu nazvaná XE. Na svém twitteru na ni upozornil také neurobiolog Omar Šerý. Podle prvních zjištění se u této subvarianty předpokládá o 10 % vyšší schopnost přenosu než u dosud známých variant. Světová zdravotnická organizace také zkritizovala evropské státy za příliš rychlé rušení opatření a upozornila právě na vznik nové subvarianty. Jaké má XE příznaky a máme se jí obávat?

Většina evropských zemí rozvolnila proticovidová opatření, Světová zdravotnická organizace (WHO) ale upozornila, že covid-19 nezmizel. Naopak WHO kritizuje evropské země za příliš rychlé rušení opatření.

Počet nakažených v posledních dnech stoupl v 18 evropských zemích, včetně Spojeného království, Francie, Itálie a Německa, uvedl šéf evropské sekce WHO Hans Kluge. Podle něj za to částečně může náhlá změna politiky těchto států, které opatření změnily „brutálně, od příliš velkého množství k příliš malému“.

„Mnoho evropských zemí po loňském výskytu varianty omikron znovu zavedlo přísná omezení společenských setkání. Poté je na začátku roku 2022 drasticky zmírnily, když údaje ukázaly, že výskyt tohoto kmene je méně závažný než předchozí varianty,“ uvedl. Přírůstek infekcí podle něj souvisí převážně se subvariantou BA.2 koronavirové varianty omikron. Kluge nicméně dodal, že ohledně pandemie na území Evropy zůstává „optimistický, ale ostražitý“.

Kvůli subvariantě BA.2 hlásí nárůst počtu nakažených také Spojené státy. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že 35 procent nových případů koronaviru je v současné době způsobeno touto subvariantou.

Je subvarianta XE nakažlivější?

Neurobiolog a odborník na DNA diagnostiku Omar Šerý z Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně upozornil na svém twitteru na novou variantu koronaviru.

„V Anglii se objevila nová varianta koronaviru označená jako XE. Jedná se o výsledek rekombinace variant omikron BA1 a BA2. Předpokládá se o 10 % vyšší schopnost přenosu. V současnosti je více než 92 % infekcí v Anglii způsobeno variantou BA2. Varianta XE zatím u více než 630 osob,“ napsal Šerý.

Jeho slova potvrzuje např. portál Independent. Ten uvedl, že varianta XE se poprvé objevila ve Velké Británii 19. ledna tohoto roku a první testy ukázaly, že by mohla být nakažlivější než všechny dosud známé varianty. „První odhady naznačují tempo růstu nákaz o 10 % ve srovnání s BA.2, nicméně toto zjištění vyžaduje další zkoumání, uvádí zpráva WHO o XE. Stále se ale podle WHO jedná o subvariantu omikronu, dokud zkoumání neodhalí větší rozdíly v přenosu a závažnosti průběhu onemocnění. 

Agentura pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (UKHSCA) tento týden uvedla, že nejnovější údaje ukázaly, že XE má nakažlivost vyšší o 9,8 procenta ve srovnání s BA.2. Zatím jsou ale počty nakažených příliš malé, aby se daly vyvozovat nějaké širší závěry.

UKHSCA uvedla, že k 22. březnu bylo v Anglii zjištěno 637 případů nákaz variantou XE. Jde jen o malý zlomek případů, přičemž nejnovější údaje Národního statistického úřadu (ONS) ukazují, že v současnosti má koronavirus rekordních 4,9 milionu. Varianta XE byla také zjištěna v Thajsku.

Jaké má subvarianta XE příznaky?

Vzhledem k tomu, že subvarianta XE je nová, situace se může změnit, ale v současné době se nepředpokládá, že by nakažení touto variantou měly příznaky, které nebyly dosud známé.

Nejčastěji jsou hlášené příznaky původního kmene omikron, které jsou velmi podobné nachlazení, zejména u lidí, kteří byli očkováni. Pacienti mají rýmu a bolesti v krku, na rozdíl od původního kmene viru, který způsoboval horečku, kašel nebo i ztrátu chuti nebo čichu.

Oficiální seznam obecných příznaků covid-19 od NHS byl však v pondělí rozšířen o devět nových příznaků onemocnění. Podle nhs.uk mezi příznaky covid-19, na které by si lidé měli dávat pozor, patří také: dušnost, pocit únavy nebo vyčerpání, bolavé tělo, bolest hlavy, bolest v krku, ucpaný nos nebo rýma, ztráta chuti k jídlu, průjem, celková slabost nebo nevolnost.

Video  Koronavirus: mutace Omikron  - Videohub
Video se připravuje ...

hloupi_honza ( 6. dubna 2022 20:37 )

No jistě Ukrajina už natáhne tak je třeba vyrukovat opět
s Covidem. Jděte už fakt do ***e. A nová varianta je opět nekažlivější než ta předešlá. Takže teď mi vychází že stačí abych se na toho nakaženého podival a mám to jo. Takže přenos pohledem?

borka30 ( 6. dubna 2022 14:43 )

Asi ještě zažíváme málo strachu, tak je třeba přitvrdit a čím? No přece covidem.

Jirik-ta ( 6. dubna 2022 10:19 )

Budeme, jak se říká, pozorovat. Tuto cestu jsme prošli a víme, že je to slepá ulička, ale s největší pravděpodobností nebudeme překážet těm, kteří zapomněli na zdravý rozum a účastní se mistrovství Evropy v šlapání hrábě.
Bylo by ale nezdvořilé nepopřát jim úspěšnou procházku. Tak hezkou promenádu, kluci!
ria

novakalex ( 6. dubna 2022 09:27 )

Fialovic vláda je po smradu, který tu zůstal po zbabělém a blábolícím štbákovi s partou kryp­toko­munis­tických expertů úrovně okresního přeboru, nadechnutím čerstvého vánku. Katastrofální stav země a ekonomika před krachem, kterou tu po sobě zanechal Havlíček, Schillerová, Dostálová a spol.je jen jeden z mnoha problémů, které se v situaci, kdy v sousední zemi zuří vyhlazovací barbarská válka s důsledky z tohoto plynoucími, budou těžko odstraňovat a řešit. To je prostě realita a buďme rádi, že ukňučený Babiš řeší svoje zaneřáděná střeva a zvládá sen selfie u polských benzínových pump.

ramus ( 6. dubna 2022 08:48 )

cokoliv. Dříve platilo, že vakcína musela poskytovat určitý typ ochrany před nemocí. Teď musí jen "zmírnit příznaky" nebo tak něco.
Definice vakcíny byla ve skutečnosti po mnoho let manipulována, v roce 2015 byla předefinována z následujícího:
"Injekce usmrceného nebo oslabeného infekčního organismu za účelem prevence onemocnění."
V letech 2015-2021 byla tato definice změněna na:
"Akt zavedení vakcíny do těla, aby se vytvořila imunita vůči konkrétní nemoci." Nyní je vakcína definována takto:
"Akt zavedení vakcíny do těla, aby se vytvořila ochrana před konkrétní chorobou." Jinými slovy, cílem očkování již není imunita. Jediné, co musí "vakcína" udělat, je poskytnout určitou vágní úroveň „ochrany“, která je však v daném okamžiku definována.
Pak to politici proženou warpovou rychlostí pod rouškou nouzového stavu, veřejného zdraví a voila: jsou tu snadné peníze pro farmaceutické koncerny a politické šmejdy.
„Nezapomeňte ‚sledovat vědu‘, ale pouze ‚vědu‘, kterou hlásají diktátoři globálního zdraví,“ říká Exposé. „Vědu, kterou vytvářejí, aby odpovídala jejich agendě s orwellovským nádechem. Pokud to neuděláte, jste zastánce staniolových konspiračních teorií."
DailyExpose.uk
NaturalNews.com

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa