Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C

Čínská hra s čísly? Obětí covidu mají 170x víc, než přiznávají, šokuje expert

Autor: tsv - 
17. ledna 2022
05:00

V Číně pravděpodobně podlehlo covidu o 17 tisíc procent víc lidí, než kolik hlásí místní vláda. S šokující statistikou přišel expert v oboru z amerického technologického institutu George Calhoun. Čína se na základně údajně lživých počtů úmrtí stala zemí s nejnižší covidovou úmrtností na světě, nepřesnými údaji chce komunistická vláda podle statistika ochránit svou image.

Čína dosud ohlásila 4 636 obětí covidu. Podle Calhouna ale takové číslo není statisticky ani lékařsky možné. Ačkoli se nyní země snaží covid zcela vymýtit svou „strategií nulové tolerance“ a postupně uzavírá velkoměsta, ve kterých se vyskytne i jen pár nových případů nákazy, nemůže se jako nejzalidněnější stát na světě vyhnout jakýmkoli ztrátám na lidských životech.

Od dubna 2020 byly v hlavním městě Pekingu oficiálně nahlášeny pouhé dvě oběti. Tou dobou se s největší úmrtností potýkalo původní ohnisko viru, město Wu-chan. „To je nemožné. Je to lékařsky nemožné a je to statisticky nemožné,“ řekl novinářům Calhoun poté, co si čínské statistiky důkladně prohlédl.

„Pamatujte, že v roce 2020 nebyly žádné vakcíny, neexistovala žádná léčba. Takže tu máte nechráněnou populaci, která nevykazuje žádné oběti i přesto, že měla desítky tisíc případů nákazy,“ pokračoval statistik. V Číně bylo se tou dobou podle Institutu Johnse Hopkinse s covidem potýkalo 22 tisíc lidí.

Souhlasí učitel i místní

Podle Calhouna je pravý počet obětí o 17 000 procent vyšší, než jaký ohlásila vláda. Odhaduje, že v zemi podlehlo covidu kolem 1,7 milionu lidí. Jeho výpočty částečně potvrzuje i dřívější tvrzení čínského učitele, který byl kvůli svým výrokům vyhozen z komunistické strany.

Cchaj Sia v minulosti zpochybnil oficiální data o úmrtnosti i přístup prezidenta Si Ťin-pchinga. Podobně kriticky se navíc k číslům stavěli i samotní občané Wu-chanu, podle kterých ještě před březnem 2020 zemřelo bezmála 42 tisíc lidí. Země přitom údajně napočítala „jen“ tři až čtyři tisíce.

Místní své tvrzení podmiňovali například denními dovážkami uren. V provincii Chu-pej rozvážely pohřební společnosti každý den na 500 uren zasaženým rodinám, které kvůli zákeřnému viru přišly o své nejbližší, upozornil server The Sun.

Video  Léčba nemocných koronavirem: Čínské nemocnice praskají ve švech  - Reuters
Video se připravuje ...

viho ( 17. ledna 2022 15:37 )

Austrálie není typicky demokratický stát. Jednak je to konstituční monarchie a jednak bývalá vězeňská kolonie, kde je mnoho lidí buď potomkem těch nejhorších zločinců, nebo jejich dozorců. Proto je to tam všechno takové drsnější.

dynaty ( 17. ledna 2022 14:00 )

dynaty ( 17. ledna 2022 14:00 )

dynaty ( 17. ledna 2022 13:59 )

J H ( 17. ledna 2022 13:30 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa