Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Izolace v Česku nově jen na pět dní. Ale také zmatky kolem karantény pro očkované

 • Autor: for,kal,ČTK - 
  11. 1. 2022
  05:00

  Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) znovu zavádí nová pravidla karantény. Ta, která platí ode dneška, tak budou mít účinnost jen do pondělí. Od 17. ledna nastoupí podmínky nové. Změny se týkají hlavně nastupování do izolace u očkovaných. Zkrácená doba izolace ale zůstane. Kartami nicméně zamíchá i nový pojem - pracovní karanténa. 

  Kolem pravidel karantény zejména pro očkované jsou teď zmatky. Jedna změna přichází v úterý 11. ledna, další hned v pondělí 17. ledna. O co jde?

  Dosud byla pravidla „dvojkolejná“. Na první koleji spolu byli neočkovaní a ti vyléčení nebo očkování, kteří měli s nakaženým úzký kontakt. Tedy zpravidla lidé z jedné domácnosti. Pro ně platila karanténa na 14 dní, která ale mohla skončit už po sedmi dnech v případě, že jim vyšel negativní PCR test provedený mezi 5. až 7. dnem od kontaktu s nakaženým.

  Na druhé koleji byli lidé s vakcínou nebo vyléčeným covidem, kteří úzký kontakt neměli - ti do karantény nemuseli vůbec. Nově by měli být všichni na jedné koleji s karanténou na pět dní. Ale překvapivě se vše srovná ne hned od úterka, ale až od pondělí 17. ledna.

  Podívejte se na aktuální pravidla karantény pro očkované i neočkované a na pravidla, která začnou platit od pondělí 17. ledna. Vedle toho vzniká i pojem pracovní karantény, o kterém se rovněž dočtete v našem článku. 

 • 1.Jsem očkovaný, co mě čeká?

  Jste očkovaní? Tak máte tento týden ještě vyhráno. Od 11. ledna totiž platí metodický pokyn hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, který očkované a zotavené zprošťuje povinnosti karantény v případě, že se dostali do kontaktu s nakaženým. To neplatí pro osoby, které mají příznaky onemocnění. Příznaky vás navíc doma pozdrží o dva dny déle. 

  Změna od pondělí

  Tato pravidla jsou však platná jen od úterý 11. ledna do neděle 16. ledna. Od pondělí 17. ledna nastane řada změn. Přibližně v této době se totiž Česko dostane do těsnějšího kontaktu s variantou omikron, která u nás pomalu začíná převládat. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí po jednání Ústředního krizového štábu média informoval, že je nyní 40-50 % nových případů infekce způsobených právě omikronem.

  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že výrazný nástup vlny omikronu se projeví zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února.

  Kvůli těmto skutečnostem začne od 17. ledna plošné testování antigenními testy. To bude v závislosti na profesi probíhat dvakrát i třikrát týdně. A teď pozor. Pokud jste očkovaní a vyjde vám test pozitivně, karanténě se od tohoto data nevyhnete. Karanténa následně potrvá 5 dní, lze ji ukončit dříve negativním PCR testem. Na PCR test ale chodit nemusíte, pokud nechcete. Jen budete muset dodržet pětidenní karanténu. A dalších pět dní chodit mezi lidi s respirátorem.

 • 2.Jsem neočkovaný, co mě čeká?

  Jste neočkovaní? Tak v tom případě pro vás až do neděle platí, že v případě kontaktu s nakaženým do karantény musíte. A to i v případě, že nemáte žádné příznaky. Platí to i v případě, že se do karantény dostanete po pozitivním PCR testu. Po ukončení karantény je doporučeno na dalších pět dní dodržovat zvýšená hygienická opatření. V případě, že příznaky pociťujete, bude karanténa delší. Hygiena ji ukončí dva dny po pětidenním ultimátu.

  Od 17. ledna budou neočkovaní stejně jako očkovaní pravidelně testováni v práci. V případě pozitivního antigenního testu na ně bude stejně jako u očkovaných uvalená pětidenní izolace. A stejně jako u očkovaného, i zde může být karanténa předčasně ukončena negativním PCR testem.

  Video  Karanténa a izolace i pro očkované. Ale jen na pět dní, rozhodla vláda  - ČTK
  Video se připravuje ...

 • 3.Co když už v karanténě jsem?

  Lidem, kteří budou mít kvůli covidu karanténu či izolaci nařízenou do úterý 11. ledna, se po změně pravidel na pět dní nezkrátí. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

  Video  Rakušan vs. Vildumetzová: Země v příšerném chaosu a obrovská chyba vlády  - CNN Prima News
  Video se připravuje ...

 • 4.Jak to vidí experti?

  Mezioborová skupina pro epidemické situace, jejíž někteří členové radí i nově ustavenému Národnímu institutu pro zvládání pandemie, ve svém stanovisku varuje před ukončením karantény za pět dní bez testu.

  „Na základě současných poznatků se jeví nejvhodnější izolace v délce pět dnů, ukončená negativním testem, a karanténa v délce pět dnů, ukončená negativním testem, nebo sedm dnů bez testu, při absenci symptomů. Po ukončení karantény je vhodné ještě několik dnů vyžadovat důsledné nošení ochrany dýchacích cest,“ napsali odborníci z MeSES.

  Její člen, imunolog Zdeněk Hel, na twitteru napsal, že pětidenní karanténa s testem je v pořádku. „Problém je s pětidenní izolací. Ta je v rozporu s daty a je odůvodnitelná jen z důvodů politických - tedy zamezit zhroucení kritických systémů,“ napsal. Hrozícím nedostatkem pracovníků v některých oborech, například v dopravě, se kterým se potýkají i další země, kde už omikron převládl, vláda také rozhodnutí odůvodňuje.

  Podle Mariána Hajdúcha, který se zabývá molekulární medicínou, nedávná japonská studie ukázala, že maximum virové nálože u nakažených omikronem je tři až šest dní po pozitivním testu, tedy v době, kdy se mají v ČR karantény a izolace lidem automaticky ukončovat. „Moc se to neliší od jiných variant viru,“ napsal na twitteru.

  Primárně by se podle MeSES měli trasovat a umísťovat do karantény členové jedné domácnosti, po kontaktu s nakaženým v jiném prostředí, jako jsou pracoviště nebo veřejné prostory, doporučuje MeSES modifikaci karantény, která by umožnila přítomnost ve škole či v zaměstnání.

  Video  „Máme jen týden!“ Smejkal kvůli omikronu vyzývá k rychlému očkování a u klubů se hrozil  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 5.Pracovní karanténa

  Společně s celoplošným testováním antigenními testy přichází další novinka. Jelikož budou chodit do karantény i očkovaní, mohlo by dojít ke kritickému snížení pracovních sil na různorodých pracovištích. Nová vláda tak zavádí pojem pracovní karantény. 

  Zavedení pracovní karantény se zvažuje u profesí kritické infrastruktury, u nichž by narušení mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatel, zdraví lidí či ekonomiku. Mezi její typické prvky patří elektrárny, přehrady, letiště nebo telekomunikační sítě, ale také strategické finanční instituce a státní úřady.

  Pozitivní test? Respirátor a osamělé obědy

  Od pondělí tak bude platit u vybraných profesí, že i v případě pozitivního testu nebude muset zaměstnanec domů.  „Pracovní karanténa je to, že ten zaměstnanec přijde do práce, ráno nebo v průběhu dopoledne se otestuje antigenním testem a ten antigenní test vyjde pozitivně, a pokud ten antigenní test vyjde pozitivně, ten člověk je bez symptomů, tedy se cítí subjektivně dobře, tak v té chvíli  - u těch specifických profesí - má zaměstnavatel právo říci, že toho člověka potřebuje na výkon práce,“ vysvětlil dnes na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

  Podle Válka by měl mít pracovník v karanténě respirátor FFP2, měl by jíst odděleně a pracovat odděleně od ostatních zaměstnanců. „Nemusí být v jiné místnosti, stačí to určit vzdáleností. Po práci pak musí jít zaměstnanec domů, nemůže chodit na různé volnočasové aktivity. V podstatě kromě karantény doma bude pouze v práci,“ dodal k tématu ministr zdravotnictví na tiskové konferenci v Brně. 

  Expert: Pozitivní antigenní test bych hned ověřoval PCR

  „Určitě se to bude týkat zdravotnictví a sociálních služeb, tam jsme si stoprocentně jisti,“ uvedl Válek. O dalších profesích se jedná a jejich kompletní seznam uveřejní vláda až po společném jednání, jak dodal Rakušan. 

  Pracovní karanténa nebude uplatňována například ve školství. „Jakmile je pedagog pozitivně testován, tak logicky je ta míry rizikovosti tak veliká, že takový člověk logicky nepůjde do třídy,“ upřesnil na dotaz novinářů Vít Rakušan, jakých profesí by se novinka netýkala. Dodal, že podobných profesí je vícero.

  Takovýto režim by měl fungovat dva až tři týdny. Rakušan také zdůraznil, že v případě příznaků a následně pozitivního PCR testu ale bude muset zaměstnanec do karantény nastoupit. 

  Expert Marian Hajdúch však upozornil na to, že u antigenních samotestů je častá falešná pozitivita. „Základním problémem ovšem je, že již na začátku se antigenně pozitivní jedinci nebudou ověřovat PCR, přestože k tomu existuje dostatečná stávající kapacita, a vlastně ani nebudeme pořádně vědět, zda jde o karanténu a izolaci,“ napsal.

buban ( 11. ledna 2022 22:23 )

Hej- to jste poněkud na omylu.Slepenec přece ví naprosto fšecko úplně přesně-vždyť na to mají hafo poradců,politických náměstků a několik ministerstvech navíc.A to sevyplatí!!!Takto se šetří-tedy v podání pětislepence.

hejhej ( 11. ledna 2022 22:07 )

buban:
Slepenci nevěděli a stále nevědí nic. Pokud byli v opozici jenom kritizovali a pomáhali tomu blb.ečkovi Minářovi s demonstracemi proti panu Babišovi. Zatím to, co vyprodukují je jenom zmatek a chaos.

buban ( 11. ledna 2022 21:32 )

Jakpak je to možné-vždyť přece bývalá opozice-dnes vládnoucí slepenec-věděli naprosto přesně,co se má dělat?

jajas ( 11. ledna 2022 20:30 )

Se vzpamatuj, už je po volbách, tak snad zase příští rok!

Babisova_drahota ( 11. ledna 2022 19:46 )

My zloději musíme držet stranickou linii a proto vždy volíme svého soudruha Babiše!
Čest práci!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud