Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Tvrdý lockdown kvůli omikronu: Nizozemsko týden před Vánoci zavřelo školy, obchody i bary

Aktualizováno -
19. prosince 2021
09:55
Autor: ČTK - 
18. prosince 2021
19:30

Od neděle platí v Nizozemsku přísná uzávěra, která byla zavedena kvůli pokračujícímu šíření koronaviru a obavám z nové varianty koronaviru nazývané omikron. Obchody, které neprodávají nezbytné zboží, bary, posilovny, kadeřnictví a další podniky zůstanou zavřené nejméně do 14. ledna. Domácnosti mohou přijímat pouze dva hosty, o svátcích čtyři. Premiér Mark Rutte opatření označil za "nevyhnutelná".

„Stojím tu dnes večer v ponuré náladě. Mnoho lidí, kteří to sledují, se tak bude cítit také,“ prohlásil Rutte na sobotní tiskové konferenci. „Abych to shrnul do jedné věty, Nizozemsko se zítra vrátí do lockdownu,“ dodal.

Podle nových pravidel se mají obyvatelé Nizozemska co nejvíce zdržovat doma. Domácnosti mohou přijímat nanejvýš dva hosty starší 13 let, mezi 24. a 26. prosincem a na silvestra a na Nový rok čtyři.

Povoleny zůstaly pohřby, farmářské trhy a profesionální sporty bez diváků. Restaurace mohou prodávat jídlo s sebou a obchody, které neprodávají nezbytné zboží, mohou nabízet službu vyzvednutí předem objednaného zboží. Školy zůstanou zavřené nejméně do 9. ledna.

„Teď slyším, jak celé Nizozemsko vzdychá.Tohle je přesně týden před Vánocemi. Další Vánoce, které jsou úplně jiné, než bychom si přáli,“ uvedl Rutte. Dodal však, že nečinnost by způsobila „nepředstavitelnou situaci v nemocnicích“.

V sobotu, kdy se objevily zprávy o chystaném zpřísnění restrikcí, se mnoho lidí vydalo nakupovat. „Je tu příliš rušno, ale šel jsem sem před Vánoci vyzvednout dárky. Zdá se, že bude lockdown,“ řekl agentuře AFP Ayman Massori. Otevírací doba restaurací a kulturních míst byla před zavedením uzávěry omezena ve snaze zpomalit šíření omikronu.

Nizozemský Národní institut veřejného zdraví (RIVM) od začátku pandemie zaznamenal 2,9 milionu případů koronaviru a přes 20.000 úmrtí. V tuto chvíli podle něj omikron nepředstavuje většinu odhalených infekcí, ale šíří se velmi rychle. Podle odhadů nizozemských odborníků začne tato vysoce nakažlivá varianta koronaviru v zemi převažovat do konce roku.

Přední nizozemský virolog Jaap van Dissel uvedl, že cílem opatření je získat čas, aby víc lidí stihlo očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 a aby se zdravotnictví mohlo připravit na možný nárůst počtu infikovaných kvůli nakažlivé variantě omikron. „Jako země budeme nejlépe chráněni, pokud co nejvíc lidí obdrží posilující dávku,“ řekl odborník.

V Nizozemsku, které má více než 17 milionů obyvatel, bylo proti covidu-19 naočkováno přes 85 procent dospělých, ale méně než devět procent obdrželo už i posilující dávku. Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge uvedl, že pozvání na posilující dávku do 7. ledna obdrží všichni dospělí.

Video  Viděl jsem umírat seniory, které od očkování odradily jejich děti, říká primář Straka  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Stano1963 ( 19. prosince 2021 15:35 )

Holanďané nám omikron přivezli na fotbal na Slávii, to se nám zase povedlo. 3 000 fotbalových fanoušků, podobně se covid rozjel v roce 2000 v Itálii a v Španělsku

Omasta ( 19. prosince 2021 14:00 )

Třeba v roce 2019. My se radši vyležíme z chřipčičky, než bychom živili covidovou mafii. !!!

Omasta ( 19. prosince 2021 12:15 )

Dřív se neočkoval nikdo. Takže podle tebe byli dřív blázni všichni. Aji ty sám.

Omasta ( 19. prosince 2021 11:47 )

To je zas počteníčko pro idioty, co neumějí vyhodnocovat realitu. U nás počty chorých prudce padají:

https://onemocneni-aktu­alne­.mzcr­.cz/co­vid-19

A to tak moc že se snížily o 1 třetinu ma pouhých 66% původního množství. Tady by se měly příkazy a zákazy zmírnit. Třeba dobrovolným sundáním náhubků. Lidi by měli přestat být bezohlední egoističtí lháři, přestat škodit všem inflací a zdražováním. A jednoduše přiznat, že jsou vyléčení a jsou mimo hru (šaškárnu).

Pollo ( 19. prosince 2021 11:13 )

Že jste blb.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud