Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Mutace omikron se „zakusuje“ do Evropy: Vedle Česka ji hlásí i Rakušané, Němci nebo Britové

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2021
18:05

Rakousko dnes potvrdilo první případ varianty koronaviru omikron na svém území, objevila se ve zkoumaném vzorku v Tyrolsku. Šest případů oznámila rovněž skotská vláda. Celkem 13 případů varianty omikron ohlásilo také Portugalsko, všechny souvisí s hráči a zaměstnanci lisabonského fotbalového týmu Belenenses, uvedla agentura Reuters. Z evropských zemí mají své případy také Belgie, Itálie, Dánsko nebo Německo. A první případ této mutace se dnes potvrdil také v Česku u ženy z Liberce. Novou variantu koronaviru poprvé identifikovali minulý týden v Jihoafrické republice, Světová zdravotnická organizace (WHO) ji označila za znepokojivou.

Rakousko oznámilo podezření na výskyt omikronu již v sobotu, podle rakouského ministerstva zdravotnictví nyní dodatečné testy potvrdily, že se skutečně jedná o variantu označovanou vědci jako B.1.1.529, jíž se po pátečním rozhodnutí WHO říká omikron. Nakažený pacient se podle úřadů nedávno vrátil z JAR a v současnosti nevykazuje žádné příznaky nemoci covid-19.

Devět případů v Británii

Ve Skotsku odhalili omikron u čtyř lidí v hrabství Lanarkshire a dalších dvou v oblasti města Glasgow. Někteří z nakažených však podle úřadů v nedávné době nikam necestovali a museli se podle zdravotníků nakazit komunitně. Hygienici ve Skotsku dohledávají možné kontakty všech šesti nakažených a pátrají po tom, kde mohli přijít s novou variantou do kontaktu.

Celkem už je v Británii devět případů této varianty. Právě první tři případy zachycené během víkendu přiměly Británii ke zpřísnění pravidel pro cestování do země a zavedení povinného nošení roušek v obchodech a hromadné dopravě. Všichni cestující při vstupu do Británie budou muset od úterý podstoupit PCR test a zůstat v karanténě, dokud nedostanou výsledek. Lidé, kteří přijdou do kontaktu s osobami, u nichž je podezření na nákazu variantou omikron, budou mít nařízenou desetidenní karanténu bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, nebo ne.

Fotbalisté Belenenses kvůli nedostatečnému počtu hráčů nedohráli sobotní zápas portugalské ligy s týmem Benfica Lisabon. Belenenses kvůli koronaviru přišel o 17 fotbalistů a členů realizačního týmu, s žádostí o odložení utkání však neuspěl. U týmu se dnes podle portugalského zdravotnického úřadu potvrdila nákaza variantou omikron.

Žena z Liberce, která se do České republiky vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj, má také variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes oznámila liberecká nemocnice. „Máme to potvrzené, ta sekvence bude nahraná do databází. Pomohla nám s tím Národní referenční laboratoř a zároveň jsme to hodnotili s odborníky z Akademie věd,“ řekla ČTK primářka oddělení genetiky a molekulární diagnostiky liberecké nemocnice Iva Dolinová.

Podezření na osm případů nové varianty má také Francie, kde se však ještě čeká na potvrzení dalšími laboratorními testy. Jsou mezi nimi i lidé, kteří nedávno přicestovali z JAR. U všech osmi se prokázal koronavirus, nicméně to nebyla žádná z doposud sledovaných variant. Výsledky přesnějších genetických testů se očekávají za několik dní, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Francie dosud oficiálně omikron na svém území neregistruje.

WHO: Omikron představuje vysoké globální riziko

Varianta omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje „velmi vysoké“ riziko, oznámila WHO. V některých oblastech může mít nárůst případů nákazy nemoci covid-19 „vážné následky“, dodala WHO v technické zprávě zaslané 194 členským státům, z níž dnes citovala agentura Reuters.

WHO vyzvala své členské státy, aby urychlily očkování vysoce prioritních skupin a hlásily výskyt případů nákazy variantou omikron, případně jejich klastry, a také jejich podíl mezi sekvenovanými vzorky. Vzhledem k očekávanému nárůstu počtu případů onemocnění covid-19 apelovala WHO na jednotlivé země, aby zavedly plány, které zmírní dopady tohoto nárůstu a zachovají fungování zdravotnických služeb.

„Omikron má bezprecedentní počet mutací v hrotovém proteinu, z nichž některé jsou znepokojivé s ohledem na potenciální dopad na trajektorii pandemie,“ uvedla WHO. „Celkové globální riziko spojené s novou variantou omikron je hodnoceno jako velmi vysoké,“ upozornila.

Podle zprávy WHO bude nutný další výzkum, který zjistí potenciál omikronu obejít imunitu vyvolanou očkováním. Tyto údaje WHO očekává v nadcházejících týdnech. Dají se předpokládat případy nákazy covidem-19 i u očkovaných osob, ale v malém a předvídatelném měřítku, dodala zpráva WHO.

Video „Počty nakažených porostou dál, lidé se neomezují, opatření jsou slabá,“ říká matematik. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

sasajetuo5zas ( 30. listopadu 2021 07:25 )

Troll za přispění Blesk.cz z jediným cílem DEHONESTOVAT tedy URÁŽET - ZVELIČIT - ZESMĚŠNIT viď Blesku.cz a Cenzore pokud existuje sml. vztah mezi Vydavatelstvím a registrací ?

takto se veřejně znemožnit ( podmínky hošane PODMÍNKY Diskuze) !

sasajetuo5zas ( 30. listopadu 2021 07:23 )

nedejte na zdejší TROLLY !

sasajetuo5zas ( 30. listopadu 2021 07:23 )

Inteligentní, a nesobečtí lidé se nechávají OČKOVAT!

UFO1 ( 29. listopadu 2021 22:46 )

Komedie skončila,stihneme zatleskat?

B612 ( 29. listopadu 2021 22:26 )

Přesně! A ještě tam prej do tý vakcíny přidávaj nějaký žiletky. Takže se ještě ke všemu ani neoholíme To je fakt v pytli toto.

Zobrazit celou diskusi
Další videa