Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Covidové plány budoucí vlády: Smejkal opatrně chválí, obchodníci volají po větší pomoci

Autor: tsv, ČTK - 
24. listopadu 2021
12:20

Budoucí vláda koalic Spolu a PirSTAN na tiskové konferenci představila své plány pro boj s pandemií koronaviru. S vládou v demisi premiéra Andreje Babiše nesouhlasí koalice především v přechodu ze systému O-T-N na systém O-N, měnit chce i ukazatele závažnosti pandemické situace a opatření pro již očkované. Znovu uznávat PCR testy je podle epidemiologa Petra Smejkala správný krok. Svaz obchodu zase chválí snahu o větší kontroly toho, jak se dodržují opatření.

„Je tam hodně věcí, o které my jsme už dlouhodobě usilovali,“ řekl Smejkal v rozhovoru s Českou televizí. Plán budoucí vlády se mu zamlouvá. „Testování ve školách, covidový fond, ze kterého se budou hradit všechny ty věci a nebudou se mezi sebou hádat ministerstva, že bude ponechán PCR test, že bude důraz na vymáhání opatření a hygienické stanice budou mít pravomoci řídit dost lokálně - to jsou všechno věci, u nichž já jsem rád, že tam zazněly,“ vyjmenoval.

„Jestli se tohle všechno podaří, určitě je to posun,“ doplnil a potvrdil, že přístup koalice se mu líbí víc než kroky končící vlády. Udržení chodu škol by podle Smejkala měla být priorita. Souhlasí s pravidelným testováním žáků, kteří by dle něj měli mít nasazenou roušku po celou dobu pobytu ve školním areálu.

Epidemiologovi se zamlouvá i možnost krajských hygienických stanic rozhodovat o opatřeních v jednotlivých krajích. „Tohle se hezky řekne, ale samozřejmě zajištění kapacit bude problém,“ podotkl. V souvislosti s tím chválil zmiňovaný trasovací software, který by stanicím mohl usnadnit provoz.

Lékař vyjádřil souhlas i s nutností třetích dávek očkování a tím, že by s vakcinací měli pomáhat všichni praktičtí lékaři. Upozornil, že Izrael si s poslední vlnou pandemie poradil právě díky vícenásobnému přeočkování.

S koalicí se naopak neshodne v ukazateli, který má hodnotit vývoj pandemické situace. Budoucí vláda se chce soustředit hlavně na zaplněnost nemocnic, především jednotek intenzivní péče. Podle Smejkala je ale nejdůležitější proměnnou procento pozitivních testů.

Svazu obchodu v plánu chybí oživení odvětví

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) by se nová vláda měla kromě kompenzací věnovat i oživení zasažených odvětví. Za správné svaz považuje výrazné zvýšení kontrol stávajících protiepidemických opatření. Jejich současný počet je nedostatečný. Budoucí kabinet by měl také s profesními svazy pracovat na větší motivaci k očkování, měl by ho co nejvíce zjednodušit. ČTK to dnes řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

K oživení postižených oborů podle Prouzy pomůže fond na podporu investic a modernizace české ekonomiky. Rychlé obnovení poptávky by podle něj podpořilo i dočasné snížení daně z přidané hodnoty (DPH). Dále dle něj bude nutné uvolnění pracovního trhu. Hlavní překážkou rychlého růstu české ekonomiky je totiž podle Prouzy nedostatek pracovních sil.

„Plně souhlasím s výrazným navýšením kontrol, není možné, aby naprostá většina podnikatelů pravidla dodržovala, ale byla kvůli tomu v nevýhodě oproti těm, kteří pravidla ignorují a ještě se tím veřejně chlubí,“ uvedl dále Prouza. V současnosti prováděných zhruba 20 kontrol denně v celé zemi je podle něj naprosto nedostatečných. Upozornil také na to, že v mnoha zemích je nárok na kompenzace provázán s dodržováním nařízení, což velmi pomáhá s jejich respektováním. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v pondělí ČTK řekl, že stát podnikatelům, kteří opatření bojkotují, podporu neposkytne.

Zjednodušení očkování je podle Prouzy možné pomocí výrazného růstu počtu míst, kde se lidé mohou očkovat bez registrace. K větší proočkovanosti by vláda měla přispět i nasazením mobilních očkovacích týmů, dodal Prouza.

Video Tisková konference zástupců budoucí vlády ke koronaviru - ČTK/Blesk

kerBes ( 24. listopadu 2021 17:38 )

Bradavice říkal, že mají plán a ukazuje se, že mají prd. Nějaký scifi návod.

pindokukin ( 24. listopadu 2021 17:07 )

Je jasné ,že lidé 60+ po nuceném očkování US nevyzkoušenými sajrajty zemřou.Protože snad každý má cukrovku druhého typu,vysoký tlak,míň funkční ledviny a další limitující nemoci.

Takže je to státem řízená genocida.Jednou se provalí ,čí je to dílo.
Kdo v EU nakoupil americké sajrajty nota bene bez indemity,to jest bez právní postižitelnosti při obrovských vedlejších účincích.
Koho všeho podplatil Gates, Fauci a spol - "Dobrý klub" ovládá svět "ASPEN INSTITUT" včetně centrály CIA ,za co tam dali vrchnímu čučkaři metál?
Hraje v tom roli zbavení se lidí kvůli vyplácení důchodů??

Vy zakuklení vrazi,všechno jednou vyleze ,jako ten podraz 11 září s dvojčaty.

pindokukin ( 24. listopadu 2021 17:06 )

Povel přišel z Vídně! Vláda Andreje Babiše pouhé 4 dny po Rakousku oznámila plán na plošné POVINNÉ OČKOVÁNÍ OBYVATEL V ČR v několika etapách, půjde nejprve o důchodce 60+ a následně o 4 další profesní a věkové vlny až dolů na věk 18 let! O dětech zatím není rozhodnuto, vláda se prý obává vypuknutí nepokojů, protože nemá na své straně už ani policii! Hrozí odchod 10 000 policistů a vyšetřovatelů odmítajících vax, potvrdil policejní prezident!

MUDr_Chocholousek ( 24. listopadu 2021 14:10 )

Pane kolego, žádám vás abyste se neprodleně vrátil zpět na oddělení!!!

frantacizek ( 24. listopadu 2021 13:20 )

přitom narozdíl od té 1. vlny dnes už máte k dispozici PLNĚ SCHVÁLENÉ VAKCÍNY, ale vy nejste ani schopni dostat je k těm rizikovým skupinám, katastrofa hoši, jak vás ta politika může bavit, když jejím meritem je hlavně problém nevyřešit..

Zobrazit celou diskusi
Další videa