Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

První lockdown pro neočkované: V Sasku si neškrtnou v hospodách ani kinech. Přitvrdí i Rakousko

Autor: ČTK - 
2. listopadu 2021
15:25

Německá spolková země Sasko chce od pondělí vyhlásit rozsáhlou uzávěru pro neočkované proti nemoci covid-19, kteří se nově nedostanou do restaurací, hospod, kin, divadel a ani na stadiony. Dnes to na tiskové konferenci oznámila saská vláda, která chce nové karanténní nařízení schválit v pátek. Sasko je po Durynsku koronavirem druhou nejpostiženější spolkovou zemí, zároveň je zde v rámci Německa nejnižší proočkovanost. Přitvrdit hodlá i Rakousko. Počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče rakouských nemocnic překročil kritickou hranici 300. To mimo jiné znamená, že budou mít do nočních podniků a na některé hromadné akce přístup jen očkovaní nebo uzdravení, uvedla dnes agentura APA. Podle ní se opatření zpřísní příští pondělí.

Postup saské vlády není překvapující, neboť již v pondělí zemský premiér Michael Kretschmer o zpřísnění hovořil. „Pandemický stav v Německu neskončil, právě naopak,“ řekl. Na dnešním jednání se pak saská vláda shodla na základních bodech uzávěry pro neočkované. Ačkoli definitivní rozhodnutí padne v pátek, rozšíření úlev se neočekává.

Negativní test tak od pondělí 8. listopadu nebude pro návštěvu kulturních, volnočasových a gastronomických zařízení stačit. Vedle plného očkování bude Sasko jako doklad o bezinfekčnosti uznávat jen potvrzení o prodělání covidu-19. Spolkové země postupně zvyšují tlak na neočkované, postup Saska je ale zatím nejráznější. V Sasku doposud podobně jako v jiných spolkových zemích mohli o neuznávání negativního testu rozhodovat sami provozovatelé, nyní ale bude určeno přímo karanténním nařízením.

S testem se už podle plánu saské vlády nebude možné zúčastnit ani velkých akcí, a to i těch venkovních. V praxi to mimo jiné znamená, že bez očkování, případně prodělání choroby se na tribuny nedostanou fotbaloví fanoušci.

Povinným ve veřejné dopravě v Sasku se opět stane respirátor třídy FFP2, zatímco dosud je možné cestovat i se zdravotnickou rouškou.

Čtyřmilionové Sasko je koronavirem jednou z nejpostiženějších spolkových zemí, hůře si vede jen Durynsko. Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) v Sasku připadá za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel 284,4 nakažených. Celoněmecký průměr této sedmidenní incidence je přitom 153,7. V Sasku je nicméně epidemická situace lepší než v Česku, které hlásí 352 případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní.

Vůči neočkovaným přitvrdí i Rakousko

Na rakouských jednotkách intenzivní péče je aktuálně 317 lidí infikovaných koronavirem SARS-CoV-2, vyplývá z dnešních dopoledních údajů rakouských ministerstev zdravotnictví a vnitra. To je o 25 více než v pondělí. Nově se za posledních 24 hodin v zemi s necelými devíti miliony obyvatel nakazilo 5398 lidí.

Překročení počtu 300 covidových pacientů na JIP je důležité proto, že podle aktuálního plánu rakouské vlády má země do sedmi dní přejít do druhého stupně protiepidemických opatření. Konkrétně to znamená, že do nočních gastronomických podniků a podobných zařízení a také na akce s více než 500 účastníky bez adresných míst k sezení budou mít přístup jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo vyléčení z covidu-19. Kromě toho v Rakousku od druhého stupně nebude možné uplatňovat antigenní samotesty jako důkaz o bezinfekčnosti.

Příslušné nařízení má ministerstvo zdravotnictví podle APA vydat ještě dnes. Ministerstvo přitom na základě aktuálních prognóz předpokládá, že do pondělí, odkdy by mělo začít platit, bude dosaženo hranice 400 covidových pacientů na JIP. To by znamenalo, že v platnost rovnou vstoupí třetí stupeň opatření, při jehož vyhlašování už neplatí sedmidenní lhůta.

Při překročení 400 pacientů na intenzivních lůžkách, což znamená vytížení všech kapacit na JIP z 20 procent, pozbydou v celém Rakousku platnosti veškeré antigenní testy. Do prostor vyžadujících bezinfekčnost tak budou moci vstupovat jen očkovaní, vyléčení nebo lidé s aktuálním PCR testem.

Sedmidenní incidence je nyní v Rakousku na hodnotě téměř 404 nových případů na 100.000 obyvatel. Aktivních případů koronavirové nákazy je nyní 49.469, což je o 2401 více než v pondělí.

Dohromady do dneška rakouské zdravotní úřady s pomocí testů odhalily 840.902 případů koronavirové infekce. Od počátku pandemie zemřelo 11.380 nakažených, z toho 11 za poslední den.

Video Vojtěch: Epidemie covidu se v Česku stala epidemií neočkovaných. Dušek přidal čísla - Blesk - Aleš Brunclík

jiriprokes ( 2. listopadu 2021 17:41 )

Levnější lahvové si dají doma a nějaký film si pustí také doma.

viho ( 2. listopadu 2021 16:11 )

Pro český cestovní ruch to ale bude možná znamenat vzpruhu. Němci zaplaví české restaurace a zábavní podniky...

pavel45 ( 2. listopadu 2021 15:55 )

Fašismus v plném proudu! Hlavně genocidní vakcíny nacpat do všech a uvolnit Evropu pro černé, kteří se očkovat nemusí a běhat mohou kde chtějí. Navíc Trojmoří musí být prázdné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa