Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 22°C

Na pivo či jídlo s potvrzením. Kontroly hostů běží, stovky restaurací se postavily proti

Aktualizováno -
1. listopadu 2021
13:37
Autor: ČTK, simao - 
1. listopadu 2021
12:22

Personál restaurací, hospod či kaváren by ode dneška neměl obsloužit nikoho, kdo není očkovaný proti covidu, onemocnění v posledním půlroce prokazatelně neprodělal, případně nemá platný negativní test. Bezinfekčnost mohou hosté prokázat také tím, že na místě podstoupí samotest. Jak vypadá aktuální situace kolem kontrol v restauracích?

O povinnosti personálu restaurací kontrolovat bezinfekčnost hostů rozhodl končící kabinet premiéra Andreje Babiš (ANO) 20. října. Opatření vyvolalo kritiku některých hospodských, podle který stát přenáší odpovědnost za šíření epidemie na majitele a provozovatele gastro služeb. Restrikce podle nich povedou k úbytku hostů a dalšímu poklesu tržeb.

Potvrzení, brblání hostů i samotesty

Ve všech podnicích, které dnes navštívila ČTK v Ostravě, obsluha vyžadovala po hostech předložení. V restauraci 2 Promile kontrolují hosta ve chvíli, kdy si něco objedná. Využívají k tomu i aplikaci čTečka pro mobilní telefony. „Lidé to akceptují. Někdo si možná zabrblá, ale my jsme to nevymysleli, ani s tím nic nenaděláme,“ řekla číšnice.

V restauraci Radegastovna na centrálním Masarykově náměstí prověřují hosty ještě před objednávkou. „Jsou i lidé, kteří odcházejí. Bohužel. Zajděte si na test a přijďte, rádi vás uvidíme,“ řekla servírka.

V HogoFogo bistru hostům, kteří žádné platné potvrzení nemají, nabízejí možnost koupit si test. „Ale stojí 110 korun. Zatím nám dnes ale všichni lidé ukázali potvrzení,“ řekla číšnice.

Úbytek zákazníků

Zhruba o polovinu méně obědů dnes vydali v Restauraci U Lva v centru Hradce Králové. Podle provozní Michaly Křižákové to může souviset právě s novým vládním nařízením. „Zákazníci nám vycházejí vstříc, potvrzení mají přichystané, nikdo se nezlobil, situaci chápou. Nikoho jsme odmítnout nemuseli, jsou na to připravení. Zatím je ale výrazný pokles poptávky po obědech. Dělali jsme kolem stovky obědů, teď sotva 50,“ řekla dnes ČTK Křižáková.

„Někdo odpoví že je očkovaný, někdo se ale na místě otočí a odejde,“ řekl majitel hoteluPetra v Liberci Aleš Havlík, který se obává dalších dopadů na provoz restaurace. „Lidi jsou vyplašení, nevíme, jak to bude vypadat dál, máme objednané kapely, nasmlouvané akce a večírky a teď nevíme, co bude,“ dodal.

Podobné postřehy mají i v Ústí nad Labem. Do některých restaurací a kaváren se dnes kvůli novému vládnímu opatření vydalo méně zákazníků. Jednatelka podniku Tyršovka Monika Trnavská se obává, že někteří zákazníci budou chodit tam, kde se opatření dodržovat nebudou.

„Zákazníků je míň. Na to, že je pondělí, tak zatím tady máme tak poloviční návštěvnost,“ uvedla Trnavská. „Zaznamenali jsme dva, možná už trochu víc zákazníků, kteří nic neměli a bohužel museli odejít,“ doplnila jednatelka.

Lidé teď budou podle jednatelky sledovat média a sociální sítě. Možná si někteří z nich počkají, až někdo vymyslí, jak opatření obejít, míní. „Myslím, že si to lidé mezi sebou řeknou, a pokud tady bude nějaká naše konkurence, která to dodržovat nebude, tak se bezpochyby nějaká část zákazníků k nim překlopí,“ dodala Trnavská.

Kavárny bez problémů

„Opatření budeme dodržovat, chceme jít správným příkladem a chceme, aby tahle situace už jednou skončila. I dříve, když vláda zakázala v gastronomických podnicích wi-fi, řídili jsme tím, přestože se nám za to mnoho lidí posmívalo,“ uvedl Adam Pejsar, majitel kavárny Cafedu v blízkosti Národního muzea v Praze.

„Je to bez problému. Poté, co zákazníky vyzveme, ochotně předkládají doklady o bezinfekčnosti. Uvidíme, jak to bude dál. Myslím si, že lidé, kteří nejsou očkováni, si ale raději dají kávu doma,“ řekla dnes ráno ČTK obsluha jedné z kaváren v centru Hradce Králové. Někteří oslovení kavárníci se obávají toho, že ve špičce nebudou stíhat kontrolovat doklady o bezinfekčnosti, spoléhají ale na vstřícný přístup zákazníků.

Foto: 

400 restaurací proti opatření

Zhruba 400 restaurací však nebude dodržovat kontroly bezinfekčnosti hostů. Byla by to diskriminace zákazníků na základě zdravotního stavu, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci iniciativy Chcípl PES, která se později změnila na politické hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu.

Samotné vládní nařízení je podle nich nezákonné. Kvůli omezování svobod svolává hnutí demonstraci na 17. listopadu od 15:00 na pražské Staroměstské náměstí.

Vlastník restaurace Šeberák a předseda hnutí Jakub Olbert dodal, že zástupci hnutí budou dnes v tomto podniku protestovat. Kontrolovat hosty nebudou, což ohlásili na Hygienickou stanici hlavního města Prahy. Očekávají z její strany kontrolu, kterou ale již nahlásili České obchodní inspekci (ČOI) jako snahu o diskriminaci hostů. „Požádali jsme ČOI o ochranu,“ dodal místopředseda hnutí Jiří Janeček.

„Jak hygiena, tak ČOI nám oznámili přijetí, v případě hygieny to bylo udání. Hygiena má povinnost v případě udání konat,“ dodal Olbert. Zástupci hnutí podle něj nečekají konflikt, ale argumentaci s lidmi, kterým vysvětlí, proč je jejich konání protizákonné. Podle Olberta je možné, že hygienici buď následně odejdou, nebo je předají do správního řízení.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si je podle Olberta navíc vědomý, že nařízení není právně v pořádku a že používá ty samé věty, které již v minulosti zrušil Nejvyšší správní soud. K tvorbě samotného nařízení pak podle něj nepřizval Legislativní radu vlády. „A podle toho to také vypadá,“ doplnil.

Smejkal: Kontroly měly být už dávno

Podle epidemiologa Petra Smejkala je však třeba při opatřeních rozlišovat mezi očkovanými a neočkovanými.

„To, že musí bezinfekčnost kontrolovat provozovatel, protože hygiena na to nemá, aby ty podniky obíhala, to jsme měli mít dávno, to jsou normální věci. To je základní, že když jdu do vnitřních prostor, tak ten průkaz o bezinfekčnosti budu ukazovat, a že když ho nebudu mít, tak mě tam nepustí, a že když to ta provozovna nebude kontrolovat, tak bude mít velkou pokutu. Tohle jsme rozhodně už měli mít dávno,“ řekl v Epicentru na Blesk.cz.

Štamgast: Šikana to není, rozumný člověk jde na očkování

Do restaurace jihlavského Hotelu Gustav Mahler přišla dnes taktéž en polovina obvyklého počtu hostů, řekl ČTK ředitel hotelu Vladislav Jiroušek. U vchodu se museli prokázat dokladem o bezinfekčnosti. Kontroloval je ředitel, podle nějž má restaurace málo personálu na to, aby kontroly, které jsou ode dneška povinné, dělaly servírky. Kapacita restaurace je nyní 70 míst, pro polední menu dnes připravila 100 porcí.

Hosté restaurace se dnes nejčastěji prokazovali potvrzením o očkování, jen několik lidí předložilo potvrzení o prodělané nemoci. „Předpokládáme, že v tom běžném provozu denního menu od pondělí do pátku nám chodí stejná klientela. To znamená, že pokud je zkontrolujeme dnes a zítra, pak by se hosté neměli moc měnit, personál na ně bude zvyklý, budou prověření,“ řekl Jiroušek.

Kontrola covidových potvrzení v restauracích: Restaurace v Jihlavě (1.11.2021) Kontrola covidových potvrzení v restauracích: Restaurace v Jihlavě (1.11.2021) | ČTK / Pavlíček Luboš

Odhaduje, že převážná většina stálých hostů je očkovaná. „Pořád doufám, že naši hosté jsou z 90 procent proočkovaní a že by opatření na nás takový vliv mít nemělo, samozřejmě těch deseti procent je škoda, ale nedá se nic dělat,“ řekl Jiroušek.

Mezi pravidelné hosty restaurace patří Jan Bruna. Covid už prodělal a má proti němu i tři dávky očkování. Nad očkováním se nerozmýšlel, testování je podle něho nepříjemné a pravidelně by je kvůli návštěvě restaurací a jiných zařízení podstupovat nechtěl. Zpřísněným opatřením rozumí. „Žádná šikana to není, rozumný člověk se nechá očkovat. Věřím v tom doktorům,“ řekl Bruna.

Video  Smejkal: Kontroly v hospodách měly být dávno. A testy? Ať lidé začnou být spoluzodpovědní.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

lucie13 ( 2. listopadu 2021 11:52 )

viho, v Rakousku to již přiznali, že polovina na JIPu je 60+ a s 2 dávkami očkování.

A jeden takový naočkovaný to zabalil na letu Istanbul Hamburg, “usnul” u okénka. Fanatikům nic nevysvětlíte.
Pokud je něco dobrovolného, tak tu nemají co hledat donucovací prostředky ani protizákonné vyhlášky, pokud tedy nežijeme v diktatuře. To by mohla kdykoliv nějaká lobby skupina s něčím přijít- příště třeba obézní nebo kuřáci či alkoholici? Ta opatření nemají kýžený výsledek, ten virus tu zůstane na pořád a my se mu musíme přizpůsobit.

Přes 95% mrtvých bylo ve věku 60+ a na tuto skupinu by se mělo i zaměřit v ochranných opatřeních - Švédský model s ochranou seniorů. Což neznamená, někam nedobrovolně zavřít.
Ale jsou to většinou lidé mimo pracovní proces a určitě ne publikum v barech a diskotékách.
Riziková skupina by si měla být rizika vědoma a podle toho se chovat. Zavírat školy není dobré řešení, protože pak často děti končí u prarodičů, pro které ta dětská rýma může být nebezpečná.

Lidská psychika dělá hodně, když se někdo nechá stresovat médii a propadá panice, že se někde nakazí, tak se stres odrazí i na jeho zdraví. Bohužel je velká část populace obézní nebo se nezdravě levně stravuje. Díky opatřením se i méně sportovalo a nošením masek se netrénovala přirozená imunita.

prochazkanamoste ( 2. listopadu 2021 11:33 )

Pitomec jsem proto, že se nehodlám zařadit mezi nemyslící stádo ovcí? Gáblík a pivko si dám v klidu doma nebo na zahradě, kde mně nikdo nebude buzerovat a prudit. Hospodu k tomu opravdu nepotřebuju, zvlášť pokud se tam schází "elita" Tvého typu.

Ale možná jsi světlá výjimka a nechal ses očkovat pouze pro své zdraví, nikoli pro výhody z toho plynoucí, nebo ne?

lader ( 2. listopadu 2021 01:07 )

Očkovaní lidé nakažení variantou delta mohou přenášet koronavirus stejně snadno jako ti bez vakcinace. Zjištění vychází z předběžné analýzy dat, kterou provedla britská vládní zdravotní agentura Public Health England (PHE).
Agentura zároveň zveřejnila data, podle kterých z pacientů hospitalizovaných od 19. července, u nichž se potvrdila nákaza variantou delta, jich 55,1 procenta nemělo očkování. Bezmála 35 procent z nich naopak obdrželo dvě dávky vakcíny proti covidu.„Některé prvotní poznatky naznačují, že úroveň viru u těch, kteří se nakazí deltou a zároveň už jsou naočkovaní, může být stejná jako u úroveň zjištěná u lidí bez vakcinace,“ píše PHE v prohlášení.
„Z toho můžeme vyvodit závěry ohledně nakažlivostí lidí, ať už jsou očkovaní, nebo nejsou."
S podobnými poznatky přišlo i americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které kvůli tomu na konci července doporučilo plně naočkovaným Američanům nosit roušky. Výzkum provedený na stovce případů podle agentury naznačil, že při infekci deltou je výskyt viru v dýchacích cestách očkovaných a neočkovaných k nerozeznání.

frantacizek ( 1. listopadu 2021 23:13 )

očkovat se, nebo holt být doma izolován, my ostatní se více přizpůsobit nemůžeme stran respektu, než že jsme se nechali oočkovat. Je paradox, že oni tohle nechtějí podstoupit, přitom je to celé o nich..

frantacizek ( 1. listopadu 2021 23:11 )

toto má kontrolovat totiž městká nebo hygiena. Městská chodí stejně stále okolo, tak nevím, proč by nezašli překontrolovat stoly, když už nechcete nařídit povinné očkování pro rizikovky, což by prošlo i přes žalobu ústavnímu soudu, jsem si jist. Kdežto tady tyhle žaloby, které stát asi čekají v této situaci v restauracích, tam bych si tak jistý nebyl, ať už ze strany hospodských, kterým to bere tržby (spousta zákazníků nedojde), tak ze strany těch zákazníků. A nedává to logiku. Venku po nich nešlapete a mají demokracii (v rodinách, kde ten přenos navíc probíhá nejvíce) nebo už jen před hospou, kdekoliv, kde se venku srocují a jen vejdou dovnitř málem je svlíkáte z trenek. Tohle někdo zažaluje a uspěje zkrátka..
všimejte si rizikovek a těm jděte po krku, je to ostatně v jejich zdravotním zájmu..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa