Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Polojasno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Manuál ke 3. dávce proti covidu: Kdo a jak se může registrovat a proč je to třeba?

 • Autor: ula - 
  1. 11. 2021
  05:00

  Ode dneška si řada lidí PCR i antigenní testy musí hradit sama. Díky tomu už v minulých dnech vzrostl zájem nejen o testování hrazené pojišťovnami, ale i o očkování prvními dávkami vakcín. Podle ČTK vzrostla také poptávka po přeočkování 3. dávkou. Ke včerejšímu dni naočkovali zdravotníci 3. dávkou přes 200 tisíc lidí. Na očkování posilující dávkou mají nárok všichni, kdo mají 6 měsíců od poslední dávky očkování, tedy od dokončeného schématu očkování. Proč je nutné jít na třetí dávku? A jak se k očkování objednat?

 • 1.Kdy mám nárok na 3. dávku očkování proti covidu-19?

  Přeočkování 3. dávkou je možné pro osoby, které mají nejméně 6 měsíců po aplikaci 1. dávky u jednodávkové vakcíny (Janssen), nebo 2. dávky u ostatních vakcín. 

  Nezáleží tedy na věku, zaměstnání, či zdravotním stavu.

  Jelikož délka ochrany po očkování se u každého člověka liší, nedokáže nikdo z nás s jistotou předvídat, jak dlouho je v co nejvyšší možné míře chráněn. Proto, jakmile je to pro danou skupinu osob možné, je využití přeočkování maximum, co můžeme proti nákaze covid-19 udělat.

  Video  Pravidla pro třetí dávku očkování proti covidu-19  - Videohub
  Video se připravuje ...

 • 2.Proč se nechat přeočkovat 3. dávkou?

  Podání posilovací dávky pravděpodobnost případné nákazy a jejího závažného průběhu mnohonásobně sníží a zabezpečí tak vyšší ochranu zdraví u rizikových osob. Některé studie uvádějí, že po aplikaci posilovací dávky se hladina ochranných protilátek zvýší dokonce pět až jedenáctkrát více než po podání druhé dávky.

  Navíc k tomuto posílení imunity dojde velmi rychle, obvykle během dnů. Po první dávce trvá až tři týdny, než tělo zareaguje na očkování tvorbou protilátek. Samotná protilátková odpověď však není pro posouzení účinnosti vakcín dostatečná, a proto je třeba vyčkat na výsledky klinických studií.

  Video  „Až do úplného padnutí," Lékařka o přeplněných čekárnách, nebezpečných virech i výpadcích léků  - Pavlína Horáková
  Video se připravuje ...

 • 3.Ochrání posilující dávka i proti novým variantám viru?

  Významný nárůst protilátek po podání posilovací dávky současně posílí i ochranu proti dosud známým novým variantám viru, například proti variantě delta.

  Varianta delta nebyla v době výzkumu aktuálních očkovacích látek známa a i přesto, že očkování do jisté míry chrání i proti ní, je tato ochrana nižší oproti dříve se šířícím variantám viru. Podání posilující dávky by však mělo zabezpečit dostatečně vysokou ochranu i proti této variantě.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | Blesk:Jakub Poláček

 • 4.Koho se přeočkování primárně týká?

  Posilovací dávka se primárně doporučuje osobám s poruchami imunity, chronickými onemocněními a osobám starším 60 let. Dále zdravotníkům a zaměstnancům zařízení sociální péče. Dostupné budou posilovací dávky i pro všechny ostatní, kteří chtějí zvýšit svou ochranu proti covidu-19.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | ČTK / Šimánek Vít

 • 5.Jakými vakcínami se přeočkovává?

  Momentálně se přeočkovává mRNA vakcínami, tzn. vakcínami Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a Spikevax (Moderna). Jiné vakcíny k přeočkování využívány nebudou. Tzn. i osoba, která byla očkována např. vakcínou Vaxzevria (AstraZeneca), bude přeočkována jednou z mRNA vakcín.

  Osoby, které dostaly první dvě dávky vakcíny Comirnaty, budou prioritně přeočkováni opět vakcínou Comirnaty.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | ČTK / Šimánek Vít

 • 6.Lze se nechat přeočkovat jinou vakcínou?

  Ano. Ale možnost kombinace vakcín je možná i pro případ nerovnoměrné distribuce vakcín v České republice. Jedná se zejména o situace, kdy zájemce o posilující očkovací dávku nemá v blízkosti svého bydliště očkovací místo, které nabízí očkovací látku, kterou byl původně očkován.

  Pro základní očkování je však stále preferovanou variantou očkování stejnou vakcínou.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | ČTK / Šimánek Vít

 • 7.Jak se k očkování objednám?

  V den, kdy vám uplyne doba 6. měsíců od poslední dávky očkování, obdržíte zvací sms nebo e-mail. SMS přijde v tomto tvaru: „CPOJ 32xx28xx22 se muze registrovat na posilujici davku ockovani proti Covid-19. Registrovat se lze na crs.mzcr.cz.“

  Přihlašujte se, prosím, do registrace se stejným telefonním číslem, které jste uváděli při první registraci nebo přes který si na ocko.uzis.cz vyzvedáváte certifikát.

  Po vyplnění rodného čísla nebo čísla pojištěnce by se měl formulář předvyplnit. Po úspěšné registraci přijde potvrzovací SMS a čeká se na PIN2 kód pro výběr volného termínu očkování.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | ČTK / Šimánek Vít

 • 8.Mohu se nechat přeočkovat bez předchozí registrace?

  Ano - můžete se očkovat na očkovacích místech bez předchozí registrace – seznam  (pomocí filtru „Bez registrace a rezervace“) naleznete na stránkách https://ockoreport.uzis.cz/.

  Na těchto očkovacích místech vám posilovací dávku podají, pokud u vás uplynulo min. 6 měsíců od podání vakcíny Janssen, nebo 2. dávky u ostatních vakcín.

  Před očkovacím centrem na pražském Hlavním nádraží, kde není potřeb registrace, se v sobotu 30. 10. tvořily dlouhé fronty. Před očkovacím centrem na pražském Hlavním nádraží, kde není potřeb registrace, se v sobotu 30. 10. tvořily dlouhé fronty. | Blesk:Tonda Tran

 • 9.Lze se nechat přečkovat u praktického lékaře?

  Ano. Je možné se na podání 3. dávky od 20. září domluvit samostatně se svým praktickým lékařem. Pokud se pacient rozhodne jít k praktikovi, musí jej kontaktovat k ověření, zda provádí očkování a jaké vakcíny má k dispozici.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | Reuters

 • 10.Pokud nemám chytrý telefon/počítač/internet, jak se můžu k 3. dávce přihlásit?

  Lze se přihlásit i telefonicky na Lince 1221.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | Reuters

 • 11.Co když mi přijde informativní SMS o zablokování registrace?

  S největší pravděpodobností nesouhlasí telefonní číslo uvedené při registraci na první dávku s telefonním číslem uvedeným nyní. Registraci je třeba vytvořit znovu, s telefonním číslem uvedeným při registraci na první dávku očkování, respektive telefonním číslem aktuálně uvedeným na portálu ocko.uzis.cz (telefonní číslo, které používáte pro přístup na tento portál). Pokud si číslo nepamatujete, nebo pokud tento postup nepomohl, kontaktujte linku 1221.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | ČTK / Říhová Michaela

 • 12.Můžu zaregistrovat na posilující dávku i svého příbuzného?

  Ano, existují dvě možnosti. Je možné využít online formulář na stránkách registrace.mzcr.cz. Existuje také možnost registrace prostřednictvím linky 1221, ale v takovém případě je třeba, aby byl u telefonátu přítomen i člověk, na jehož jméno je registrace prováděna a zazněl jeho souhlas se zpracováním osobních údajů. Zbytek dotazů již může vyřídit příbuzný.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | ČTK / Říhová Michaela

 • 13.Jak dlouho platí očkovací certifikát?

  Certifikát je platný 14 dnů po 1. dávce u jednodávkové vakcíny (Janssen), nebo po 2. dávce u ostatních vakcín. Dle této platnosti se orientuje také aplikace Tečka. Jen pokud jedete do zahraničí, zjistěte si podmínky uznávání očkování v dané zemi, např. na Dovolená 2021.

  V aplikaci Tečka se vám zobrazí i záznam o posilovací dávce.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | ČTK / Vostárek Josef

 • 14.Již jsem podstoupil/a posilující dávku, proč se mi stále nedaří stáhnout certifikát?

  V tomto případě kontaktujte linku 1221. S operátorem zjistíte, co problém způsobilo, a najdete způsob, jak jej vyřešit.

  Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) Manuál ke 3. dávce proti covidu (ilustrační foto) | ČTK / Šimánek Vít

Jana Novakova ( 2. listopadu 2021 11:10 )

Moje dospělé dospělé děti v červenci dostali 2. dávku a od podzimu neustále chrchlaji. Totéž nás ředitel po 3. dávce taktak chodí, ale do práce chodí a veselé roznasi covid. V Bílině jeden naočkovány skončil v nemocnici. Do Vánoc tu máme epidemi očkovaných.

romario71 ( 2. listopadu 2021 07:25 )

holahej:tak ještě pár dávek a Chocholušek to jistí Přésně takové ovce oni potřebuji.Tak holahej zařadit se do fronty ovcí.

Iveta Gráfová ( 2. listopadu 2021 05:55 )

Ty budeš slušně potrefený co?

Iveta Gráfová ( 2. listopadu 2021 05:50 )

Běžte do hajzlu se svým očkováním! Je neuvěřitelné, že se najde tolik ***ských ovcí, které do sebe cpou genetický koktejl, o kterém nevědí co to snimi udělá, není schválwn, má jen prozatímní povolení a je stále ve vývoji! Jen proto aby mohli do hospody si ničí vlastní zdraví a ohrožují život! Lidi, už se konečně probuďte proboha! Tohle nebylo ani za totáče! Žádná pandemie tu nebyla, není a nebude. Jde jen o to aby si pár zlodějů namastilo kapsy!

Soliter56O ( 2. listopadu 2021 02:19 )

To nebude mít konce ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa