Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Přehledně: Nová opatření kvůli covidu. V práci nasadíme respirátory a karanténa se zkrátí

 • Autor: ČTK - 
  25. 10. 2021
  05:00

  Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek, epidemie se tak začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Vláda proto schválila několik opatření, která by měla šíření onemocnění zpomalit. První sada nařízení začne platit už dnes, v pondělí 25. října. Lidé si znovu budou muset například nasadit respirátory ve vnitřních prostorách. Další sada restrikcí pak přijde za týden 1. listopadu.

 • 1.Respirátory v práci

  Nově je třeba nosit respirátory a roušky ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimku budou mít podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišti někdo další a sedí blíže jak 1,5 metru, respirátory bude muset mít. Nutné jsou také na hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků.

  Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si ale mohou pro náročné profese zaměstnavatelé upravit, mohou být bez ochrany dýchacích cest nebo mít roušku. „V některých případech, pokud jsou to třeba zvláště náročné profese, nařízení počítá s tím, že je možné to upravit. Například jsou to profese, kde je vysoké teplo nebo něco podobného,“ uvedl Vojtěch.

 • 2.Kratší karanténa

  Od pondělí 25. října umožňuje také ministerstvo zdravotnictví zkrátit si karanténu nařízenou po kontaktu s nakaženou osobou. Místo současných 14 dní ji bude možné opustit už po sedmi dnech, pokud člověk bude mít negativní PCR test.

 • 3.Návrat do ČR

  Z Polska, Nizozemska a Kypru je od pondělí 25. října pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější návrat do Česka. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunuly z oranžové barvy do červené, značící vysokou míru rizika nákazy koronavirem. 

  Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem nákazy patří v Evropě Itálie, Malta, Španělsko, Vatikán a Kanárské ostrovy a Madeira. Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Bahrajn, Hongkong, Chile, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Uruguay.

  V oranžové kategorii jsou Andorra, Dánsko, Francie, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, Portugalsko, San Marino, Švédsko, Švýcarsko, Baleárské a Azorské ostrovy.

 • 4.Novinky od listopadu

  Další sada novinek pak přijde od 1.listopadu, tedy další pondělí. Například už budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, plně očkovaným a lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Absolvovat budou dál moci jednou týdně antigenní test a dvakrát za měsíc PCR test. Testy nařízené lékařem nebo hygieniky budou dál zdarma. Zároveň se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Ceny zůstanou podle Vojtěcha dál zastropované na 814 korunách za PCR test a 201 korunách za antigenní test.

  Personál restaurací také bude muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Nebude to muset být hned u vchodu, bude to stačit ve chvíli, kdy se hosté usadí. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou a také pro jídelní zóny v obchodních centrech. Prokázat bezinfekčnost mohou lidé buď potvrzením o dokončeném očkování, dokladem o prodělání nákazy v posledních šesti měsících nebo negativním testem. Tato povinnost se od listopadu nebude dál vztahovat na děti do 12 let, dosud měly výjimku jen děti do šesti let a starší musely mít potvrzení o prodělání nemoci nebo negativní test. 

  Video TK k šíření covidu-19 v ČR po jednání vlády - abl

Uživatel_5500418 ( 25. října 2021 12:26 )

Od začátku prí pandemie jsem žádní respirátor ani roušku neměl chodím do práce ,do potravin atd nikde jsem neměl žádný problém . A nikdo mě nepřinutí si ten hnus nasadit. Tak lidičky když to dáte všichni dolu a nebudete si ničit zdraví s dalším respiračním onemocněním pak zjistíte že nějaká pandemie je jen blud.

hulmihosoudruhu ( 25. října 2021 12:22 )

To je řečeno hezky, od srdce

Hemarlen ( 25. října 2021 12:11 )

Na ro jim jebe bílej tesák č...kům roušku nenosím celý rok a žiju a když mě někdo buzeruje volám cajty a vždy vše v poho jsem vyhrál vy č...ci

janprorok ( 25. října 2021 10:34 )

kdy přijde nařízení vytírat si zadek levou rukou a používat papír jen firmy xy?

pindokukin ( 25. října 2021 10:31 )

Ten kripl Válek už se podělal před branami?? nečekal on šest hodin u psychiatra?
Nebo že by mu autogenem upálili tu fešáckou bradavici na čele??

Zobrazit celou diskusi
Další videa