Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Při návratu do Česka žádný příjezdový formulář: Soud smetl další opatření ministerstva

Autor: ČTK - 
20. října 2021
19:44

Městský soud v Praze k 27. říjnu zrušil povinnost vyplňovat při návratu ze zahraničí příjezdový formulář. Podle soudu mimo jiné zasahuje do práva vstoupit na území ČR, které má každý občan. Ministerstvo zdravotnictví může nařízení přepracovat. Zatím ale nesdělilo, jak bude reagovat. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Stát vyplňování formulářů po příjezdu do země zavedl kvůli pandemii koronaviru.

Formulář musejí vyplnit všichni lidé starší šesti let. Vedle osobních údajů je do něj třeba uvést také všechny země, které člověk za posledních 14 dní navštívil. Nevyplněním formuláře se člověk může dopustit přestupku.

Podle ministerstva lze díky formuláři lépe trasovat nakažené. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) také uvedl, že je to nejjednodušší způsob, jak předat oznámení krajské hygienické stanici.

Soudce Aleš Sabol ale upozornil například na problémy lidí, kteří nemají přístup k internetu či nepoužívají e-mail. Do jejich práv, tedy vstoupit na území ČR, které zaručuje Listina základních lidských práv a svobod, je podle něj bez dostatečného zdůvodnění zasahováno. „Je tomu tak už samotným uložením povinnosti předložit příjezdový formulář při příjezdu z jakékoliv cizí země, což se ovšem děje bez ohledu na epidemickou situaci v takové konkrétní zemi,“ uvedl. Stejné podmínky také platí pro očkované i neočkované.

Podle Sabola ministerstvo nevysvětlilo, proč je nutné dokument vyplnit bez ohledu na rizikovost země, ze které se člověk vrací. Ministerstvo zdravotnictví přitom každý týden aktualizuje na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) seznam zemí podle míry rizika nákazy. Formulář je ale nutné vyplnit i po návratu z takzvaných zelených zemí, kde je riziko nákazy nízké.

Soudy už v minulosti několik povinností, které stát kvůli covidu zavedl, zrušily. Například Nejvyšší správní soud přijal už desítky rozhodnutí a opakovaně ministerstvo kritizoval, nejčastěji za to, že opatření jsou nedostatečně odůvodněná, případně že nemají oporu v zákonech o ochraně veřejného zdraví ani v pandemickém zákoně.

Video  Věra onemocněla covidem-19, nyní nemůže chodit.  - Andrea Ulagová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

bullshit ( 21. října 2021 11:58 )

viho U nás dokonce prezidentovi kancléř "ustřihl" telefon.

bullshit ( 21. října 2021 11:56 )

Souhlas Velký bratr by měl zase další údaje ikdyž asi je stejně má...

lucie13 ( 21. října 2021 11:22 )

Proc to tem soudum tra tak dlouho? Na zaklade jakych zakonu se musi testovat zdrave deti bez priznaku nemoci?

viho ( 21. října 2021 09:13 )

Soudy se tím zabývají protože tu stále ještě platí lidská práva a demokracie. Pokud vás tyto civilizační výdobytky zbytečně zatěžují, můžete se přestěhovat do Čínské lidové republiky nebo Korejské lidově demokratické republiky. V Číně musí mít každý v mobilu povinně zapnutou aplikaci, která sleduje veškerý jeho pohyb a kontakty. V KLDR to zase řeší tak, že se nikdo nesmí nikam pohybovat bez souhlasu vlády. To by vám vyhovovalo lépe?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa