Čtvrtek 11. srpna 2022
Svátek slaví Zuzana, zítra Klára
Polojasno 25°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Podzimní scénář pro Česko: Dva tisíce nových případů denně už v říjnu, předvídá Dušek

Autor: ČTK - 
5. října 2021
15:13

Na konci října může být podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) při podobné rychlosti šíření epidemie kolem 2000 nových případů prokázané nákazy koronavirem denně, v pondělí bylo přes 800. V nemocnicích modely odhadují na konci měsíce kolem 500 pacientů s covidem-19, denně kolem 30 nových. V současné době je to 200 a 53 na jednotkách intenzivní péče. ČT a ČTK to dnes řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Vychází z realistického ze tří připravených scénářů, který nepočítá s výrazně vyšší proočkovaností, ale ani horší mutací koronaviru.

„Důležitá je struktura těch nově nakažených lidí. Pokud by to bylo jako teď, kdy významnou část tvoří velmi mladí ve věku šest až 19 let, nehrozilo by zahlcení nemocnic a omezení ostatní péče,“ řekl Dušek. Podle něj ale přibývá nakažených i mezi staršími věkovými skupinami včetně seniorů. Velkou část z nich ale chrání před závažným průběhem očkování.

Přibývá podle něj i případů, kdy se nákaza – zejména u seniorů nebo chronicky nemocných – objeví u lidí s dokončeným očkováním. Tvoří zhruba 20 až 25 procent případů nových nákaz. Lidé, kteří jsou očkovaní, ale méně často chodí na testy, nemusí je na rozdíl od neočkovaných podstupovat kvůli návštěvě kulturních či sportovních akcí nebo cestování. Obvykle ho podstupují jen kvůli příznakům nebo kontaktu s nakaženým.

„Před těžkým průběhem ale očkování chrání z více než 90 procent,“ dodal. Z pacientů na jednotkách intenzivní péče je neočkovaných 95 procent. Zbývajících pět procent jsou velmi vážně nemocní nebo ve vysokém věku.

Právě tyto rizikové skupiny postupně získávají nárok na další dávku očkování, která jejich odolnost posílí. Od druhé dávky musí uplynout osm měsíců. V ČR ji má zatím asi 7500 lidí z 40.000, kterým tato lhůta uplynula. Evropská agentura pro lékové přípravky (EMA) v pondělí schválila u vakcíny Pfizer/BioNTech podání třetí dávky po půl roce. Dušek předpokládá, že podobně zareaguje i Česko.

Přestože tisíce lidí už mají tři dávky očkování, stále zbývá asi 33 procent starších 16 let, kteří se očkovat zatím nenechali. Dalších několik procent chrání prodělání nemoci, stále ale podle Duška zbývá asi 415.000 nechráněných seniorů nad 60 let, kteří jsou vážným průběhem ohroženi nejvíc. „ Dle populačních statistik více než 60 procent těchto osob trpí jednou či více chronickými chorobami, které jejich zranitelnost zvyšují,“ uvedl v komentáři k datům.

Kromě realistického scénáře ÚZIS pracuje také s optimistickou a pesimistickou variantou. Optimistický scénář by vyžadoval zvýšení proočkovanosti populace až na 80 procent, pesimistický modeluje vznik nové varianty koronaviru, na kterou by očkování tolik nezabíralo.

Proti loňskému podzimu jsou počty nově nakažených i hospitalizovaných výrazně nižší. Na začátku října 2020 bylo za týden přes 150 nových případů na 100.000 obyvatel, letos je to 40. Loni bylo v nemocnicích najednou kolem 1150 osob, letos kolem 200.

Současné reprodukční číslo je na úrovni 1,3. Pokud by se ale zvýšilo na 1,4, mohlo by být 2000 nových případů denně už v polovině října a na konci měsíce pak přes 5600.

Video  Boj o protilátky v Česku: Testy jsou dražší než vakcína, tvrdí viroložka. Nevidí ani vědecké "pro".  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Jana JJ ( 29. října 2021 11:34 )

Nezkresluji, ty jen blbě čteš. Píšu 39 lidí ve vážném stavu. To že je v nemocnici dalších x lidí v lehkém stavu považuji za výsměch zdravotnictví, protože v lehkém stavu v nemocnici nemá s respiračním onemocněním nikdo co dělat.
Blesk naštěstí rozděluje vážný a lehký stav, zatím.
A potvrzený případ je, že zdravému člověku tak dlouho šťourají v nose, až mu nakonec oznámí, že je pandemicky nemocen. Takže taky nelze počítat do nemocných.
Takže tak, pinďoure.

krapotkin ( 6. října 2021 11:16 )

Také nesmí být vidět, jak potichu mrzačí a vraždí své pacienty, jako "lékařky" s ruskými jmény.

pindokukin ( 6. října 2021 09:19 )

JanaJJ - z jakého důvodu zkresluješ?? kde jsi vzala číslo 39 ????

Potvrzené případy!!
+1108
1696016
Aktivní případy
+651
8549
Počet zotavených
+455
1656982
Právě v nemocnici
+12
267
Úmrtí s nákazou
+2
30485

Stav k 5.10.21 !!!

pindokukin ( 6. října 2021 01:36 )

Skandální záznam je venku! Anthony Fauci již v roce 2019 na vakcinační konferenci navrhl obejít klinické testy vakcín mRNA a pomocí zorchestrované pandemické krize je uvést na trh bez nutnosti desetiletého testování!
Fauci popsal, když se vytvoří rozruch s nějakým virem ve společnosti, dozorové orgány odstraní byrokratické podmínky pro desetileté klinické testy a pustí mRNA vakcíny do lidí naplno a bez otestování! Šokující výroky Fauciho již prověřuje americká FBI na podnět novinářů, video by rozhodně neměli vidět očkované osoby! Naočkovaní lidé se stali obětmi vivisekce a pokusů na živých subjektech! Fauciho kolega dokonce navrhoval vakcinační náplasti!

ginkognito ( 5. října 2021 16:31 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa