Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Rozvolnění pro školáky odklepla vláda: Změny u zájmových kroužků a návštěv akcí

Autor: ČTK - 
27. září 2021
18:52

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření covidu-19 to dnes schválila vláda, řekl po jednání novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Při účasti 20 a více osob při volnočasových aktivitách nyní stát požaduje předložení negativního testu na covid-19, dokladu o prodělání nemoci nejvýše před 180 dny či dokončené očkování. Nutné to nově nebude v případě dětí z jedné školy či neměnných kolektivů, i kdyby byly z různých škol. „Bude nutné v tomto směru vést evidenci účastníků, aby bylo snazší trasování, pokud se objeví případy infekce,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

K rozvolnění testování na covid na kroužcích vyzvali ministra již dříve zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) a Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže. Předseda ČRDM Aleš Sedláček dnes změnu v přístupu uvítal. Podle něj se tím srovnají podmínky pro vstup dětí do škol a do pravidelných volnočasových aktivit. „Rodičům i dětem to výrazně zjednoduší trávení volného času. Neznamená to však, že by organizátoři rezignovali na bezpečnost. Stále velmi zodpovědně posuzují, koho k volnočasovým aktivitám připustí,“ řekl.

Rozvolnění se podle Vojtěcha týká i školních návštěv na různých akcích či v ubytovacích zařízeních. „V rámci ubytovacích služeb, pokud jsou poskytovány v rámci vzdělávání výhradně dětem jedné školy, nebude nutné vyžadovat test. Stejně tak u skupinových prohlídek zoologických a botanických zahrad či muzeí,“ řekl ministr. Pravidla jsou shodná i pro dospělé, kteří děti doprovázejí, doplnil.

Amatérští i profesionální sportovci v počtu do 20 osob nebudou potřebovat test znovu v případě, že se jedná o stálou skupinu, dodal Vojtěch. „Pokud jde o nepravidelné aktivity, proměnný kolektiv, kde se ad hoc scházejí různé skupiny, tam test vyžadován bude,“ řekl. Výsledek antigenního testu pro takové případy bude platný sedm dní.

Kabinet jednal i o pravidlech pro zakrývání dýchacích cest při říjnových sněmovních volbách. Povinnost ve volebních místnostech bude obdobná té z obchodů či hromadné dopravy, řekl Vojtěch. Také výjimky budou v opatření stejné. Týkat se tedy budou například lidí, kterým nedovoluje nosit ochranu úst a nosu zdravotní stav, případně osob s poruchou autistického spektra.

Video CELÝ ZÁZNAM: Další zavírání škol? A co očkování dětí? Školská debata Blesku - Blesk TV a Mall TV

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa