Pondělí 30. ledna 2023
Svátek slaví Robin, zítra Marika
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Původ pandemie se chystá vyšetřovat nový tým WHO. Bude Čína spolupracovat víc?

Autor: tsv - 
27. září 2021
22:05

Světová zdravotnická organizace (WHO) vytvořila nový vyšetřovací tým, který se má začít znovu zabývat původem koronaviru a vznikem pandemie v Číně. Zkoumat se bude také jedna z hlavních teorií, k jejímuž vyšetřování dal nedávno příkaz i americký prezident Joe Biden. S odkazem na The Wall Street Journal o tom informoval server Daily Mail.

WHO se rozhodla odstartovat nové vyšetřování poté, co během předchozího pokusu tým expertů narazil na nedostatečnou spolupráci Číny. Země podle hlášení odmítala vydat data z počátku pandemie a potřebné dokumenty. Svou vinu na vzniku pandemie vláda vehementně odmítá.

Nový tým tvoří specialisté na genetiku, biologickou bezpečnost, zajištění laboratoří a rozšíření nových virů mezi lidi. Vyšetřovat budou i jednu z hlavních teorií, podle které došlo k úniku koronaviru z wuchanského výzkumného virologického centra. Čína tuto teorii několikrát veřejně kritizovala.

Podobně se k věci postavil i americký prezident Biden, který nařídil inteligenčním jednotkám, aby zahájily detailní vyšetřování právě možného úniku viru z laboratoře.

Podle slov mluvčího WHO jsou prioritou týmu „data a přístup v zemi, kde byly hlášeny první případy nákazy“.

Ne a ne a ne

K transparentnosti Čínu již dříve nabádal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Žádáme Čínu, aby byla transparentní, otevřená a spolupracovala, zejména co se týče primárních dat týkajících se začátku pandemie, o něž jsme požádali,“ řekl v červenci Ghebreyesus.

Čína ale vyšetřování dále odmítá a na spolupráci zatím nepřistoupila. „Doufáme, že WHO vážně posoudí návrhy čínských expertů, bude ke zkoumání původu viru způsobujícího nemoc covid-19 přistupovat jako k vědecké záležitosti a zbaví se politických vlivů,“ řekl Ceng I-sin z čínské Národní zdravotní komise (NHC).

V minulosti se čínská vláda dokonce snažila hodit vinu na laboratoře ve Spojených státech, konkrétně na vojenskou laboratoř Fort Detrick v Marylandu. Obvinění Čína ale nepodpořila jasnými důkazy.

Video  Léčba nemocných koronavirem: Čínské nemocnice praskají ve švech.  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa