Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Šéfka SÚKL: Očkovat proti chřipce a covidu v jeden den lze. A jakou mají vakcíny účinnost?

Autor: ula, ČTK - 
22. září 2021
05:00

Česko se připravuje na chřipkovou epidemii. Ačkoliv se u nás v loňské sezóně díky epidemiologickým opatřením nevyskytovala, letos se odborníci obávají, že udeří s větší silou. Chřipka je stále v naší populaci přítomná a nepředvídatelná. Lékaři proto radí, aby se lidé nechali očkovat proti chřipce co nejdříve. Očkování proti chřipce navíc přispívá k odlehčení náporu nemocných v době, kdy přichází další vlna covidu-19. Blesk Zprávy se zeptaly ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Mgr. Ireny Storové, nakolik chrání vakcína proti chřipce a jaké jsou nežádoucí účinky po očkování.

Kvůli přísným protiepidemickým opatřením se loni chřipková epidemie v očekávaném termínu na přelomu roku prakticky neprojevila. „V poslední sezoně byla cirkulace v rámci Evropy ponížená o více než 99 procent,“ uvedl na tiskové konferenci vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Proto je podle něj obtížné predikovat, jak se bude epidemie chřipky vyvíjet letos. Někteří odborníci očekávají, že epidemie udeří po loňském roce velmi silně, podle dalších zůstane opět slabší díky nošení ochrany dýchacích cest a možnostem práce z domova pro lidi s příznaky.

Vakcíny proti chřipce jsou bezpečné

Celkově bylo pro letošní rok objednáno 1,08 milionu dávek vakcíny proti chřipce, asi o 200 000 dávek víc než loni. Odborníci doporučují se očkovat. Ředitelka SÚKL Mgr. Irena Storová veřejnost ujišťuje: „Vakcína proti chřipce je bezpečná. Bezpečnost vakcín je totiž hodnocena daleko přísněji než u jiných léčivých přípravků. Vakcína se aplikuje jako prevence zdravému jedinci, a je proto kladen důraz na bezpečnost. Nemusíte se tedy obávat a nechte se očkovat.“

Jaká je účinnost vakcín?

„Vakcíny proti chřipce jsou trivalentní nebo tetravalentní, obsahují protein, který připraví tělo na setkání s virem. Má tak vytvořený postup, jak na viry reagovat, a ví, jak se s infekcí poprat,“ dodává Storová ke složení vakcín. Vakcína proti chřipce samozřejmě zabraňuje vzniku závažných komplikací, které může chřipka způsobit.

Vakcína samozřejmě nemá stoprocentní účinnost. „Vše závisí na věku a na imunitní odpovědi očkovaného, což platí u jakékoliv vakcíny, nejen u té chřipkové. Průměrné číslo se ale udává v rozmezí 50–70 %,“ uvádí Storová účinnost vakcíny.

Kdy začne vakcína chránit?

Dospělí a děti nad 6 let věku jsou chráněni cca za 14 dní od podání 1 dávky vakcíny. Pokud je obvyklá sezóna, začíná se očkovat v polovině října. „Letos je to jinak, vakcíny již jsou, takže se může očkovat již nyní. Očkování by mělo vydržet celou chřipkovou sezónu, tedy do jarních měsíců,“ vysvětluje ředitelka SÚKL.

Jaké jsou nežádoucí účinky vakcín?

Nežádoucí účinky všech vakcín jsou podobné, většinou se podobají lehkému průběhu samotného onemocnění. „Je to podobné jako u nežádoucích účinků vakcín proti covidu-19, tedy zvýšená teplota, únava, malátnost, bolest hlavy, kloubů, příznaky podobné chřipce, které trvají pár hodin, maximálně pár dní. Po očkování se doporučuje klidový režim, člověk by měl přijít na očkování zdravý, odpočatý, rozhodně ne s příznaky akutního onemocnění,“ upozorňuje Irena Storová.

Vakcína proti chřipce nechrání proti covidu-19. Koronavirus je zcela jiný virus než chřipka. „Proti chřipce a covidu-19 lze očkovat v jeden den, ale je to na konzultaci s lékařem, pokud má někdo své důvody, může zachovat odstup mezi vakcínami v rozmezí 14 dnů,“ uzavírá Storová.

Video Šéfka SÚKLu vyvrací mýty o Sputniku. Jak nadějné jsou další vakcíny? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

slafa ( 22. září 2021 16:35 )

Ockovani asi moc pomahat nebu­de.ht­tps://­youtu­.be/a7­O_PCsm­A1M

MAMKA2316 ( 22. září 2021 16:26 )

AŽ JSE VEŘEJNĚ ZAVÁŽE ŽE BUDE RUČIT VEŠKERÝM SVÝM MAJETKEM NA ODŠKODNĚNI PACIENTU S VEDLEJŠÍMI UČINKY !!!!Příroda poslala populaci pořádný políček
Pandemii!
Prťavá praštěná potvůrka poletuje prostředím, plíživě, pomaličku,
polehoučku plošně postupuje po povrchu planety… Pichlavá
pandemická potvora pekelně prudí populaci, proniká přes pusu, pak
průduškami, plícemi… přeskakuje přes pána, paní, příbuzné,
politika, pekaře, popeláře, poslance. Pokašláváme, posmrkáváme,
prskáme, poleháváme, padáme. Při procházkách potkáváme
plátnem překryté pusy přátel, příbuzných, poznáváme především
pozdravením.Prázdné putyky, pohostinství, posmutnělé plovárny,
propocenců prosté posilovny; policajti pozorují postavy plížící se
pomalu po parcích, pakliže poruší pravidlo, policista píská,
prská. Politici pořád přiblble plácají přes pokrývky
pusy… Přeplněné postele, přidušení pacienti, připojené plicní
podpory, přetažený personál prvního palebného pole, přepracované
pečovatelky, pozůstalí…Ptáme se: PROČ? Poněvadž pěstujeme
pokrytectví, pohrdáme právem, pravidly, pochlebujeme
přemocným, pochybně podnikáme, pokoutně podvádíme,
propadáme pokušení, podlézáme, politikaříme, pletichaříme,
promíjíme podrazy, pomíjíme příbuzné. Poněvadž přehlížíme
potřebné, pošlapáváme přátelství, podrážíme přátele, ponižujeme
partnery, popichujeme plaché, přestáváme promíjet, plácáme
plané pomluvy! Poněvadž pošlapáváme přírodu, plýtváme penězi,
potravinami, přejídáme se? Protože pokrok postupuje příliš
překotně, příliš pracujeme, pořád pospícháme! Ptáme se: PROČ?
Prostě PROTOŽE!!!… Pocity padají podél pochmurné
propasti… Převálcuje prťavá potvora populaci? Prdlajs!
Prohrajeme, padneme? Prdlajs! Přestaňme plakat,
panikařit! Potvoru přibrzdíme, přiškrtíme, porazíme, poničíme
připravenými protilátkami; pandemii přečkáme, pohromy
překonáme, pakliže pokorně poklekneme před pomocníky prvního
„palebného pole“, podě­kuje­me…pře­žije­me. Přestaňme plakat,
pochlapme se! Popřejme si pohodu, posi

88vox88 ( 22. září 2021 16:16 )

Doufám, že ta růžovka na fotce má všechny vakcíny, po kterých tolik toužila a které se snaží narvat do lidí! Madam, dejte si jich kolik ráčíte a třeba do všech částí těla a na všechny nemoci současně..ať to máte rychle všechno za sebou

kradudoroztrhanitela ( 22. září 2021 15:43 )

Při narukování na povinnou vojnu jsme se museli postavit do řady a dostali trojitou vakcínu TPT (tyfus-paratyf-tetan). Nikdo se nikoho na nic neptal a nikomu se z toho nic nestalo. Teď má skoro každý po vakcíně umírat, protože je ve všem politika.

ajtakrajta56 ( 22. září 2021 15:17 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa