Středa 22. září 2021
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 14°C

Covid jako běžná nemoc: Antigenní testy u lidí s možnou nákazou mají začít dělat praktici

Autor: ČTK - 
14. září 2021
08:21

Lidem s podezřením na nákazu koronavirem by měl od podzimu antigenní test na covid-19 udělat jejich praktický lékař. Vyplývá to z doporučeného postupu, na kterém se dohodlo ministerstvo zdravotnictví s praktickými lékaři. ČTK o tom informovali zástupci praktických lékařů. Nový postup má zrychlit stanovení diagnózy a umožnit zahájení správné léčby. Včasná léčba podáním monoklonálních protilátek totiž může předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů.

Doporučený postup léčby pacientů s podezřením na covid-19 proberou praktici se zástupci ministerstva na dvoudenním kongresu primární péče, který začne v pátek v Praze. Podle Sdružení praktických lékařů se tak ke covidu bude nově přistupovat jako k chorobě, s kterou se lidé běžně potýkají. V předchozích vlnách epidemie praktici lidem s podezřením na covid často vystavili na dálku žádanku na test a pacienta osobně nevyšetřili.

„Vyšetření pacienta a rychlé provedení testu je pro správné a rychlé stanovení diagnózy zásadní a umožní to včasné zahájení správné léčby. Čas je totiž při podání monoklonálních protilátek klíčovým faktorem ovlivňujícím úspěšnost terapie, proto tento krok považujeme za správný,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Ke změně mohou ordinace podle něj přistoupit díky tomu, že většina praktiků a jejich sester už je očkovaná a očkování nebo prodělání nemoci má za sebou i velká část populace.

Pacienti s podezřením na covid-19 se ale budou muset do ordinace objednat, aby se v čekárně nepotkávali s jinými pacienty. Na dálku mohou praktici podle nového doporučení poskytovat péči lidem, kterým nehrozí, že by kvůli covidu skončili v nemocnici. Rizikové pacienty mohou praktici odeslat do nemocnice na podání monoklonálních protilátek. Těžký průběh hrozí například starším lidem, onkologickým pacientům, lidem s obezitou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, plicním onemocněním a dalšími chronickými chorobami.

Na kongresu budou praktičtí lékaři mluvit také o očkování proti covidu-19 u dětí, o podání třetí posilující dávky očkování u některých obyvatel nebo o vlivu epidemie na psychiku pacientů.

Video Předvolební debata Blesku: Hádka o 30 tisíc mrtvých na covid, uznávání protilátek i očkovací strategii - Blesk TV a Mall TV

Saschajede ( 15. září 2021 09:29 )

Covid oslábne sám od sebe ,tak jak tenkrát španělská chřipka. Ale všichni ti neschopní budou vyřvávat do světa, že je to jejich zásluhou.

janandersen ( 15. září 2021 05:12 )

covid běžná nemoc? nač tedy očkovat

krapotkin ( 14. září 2021 12:58 )

Asi vám ještě nedošlo, že tady nikdy nešlo o zdraví lidí, ale o kynoucí bankovní konta vyvolených šašků.

88vox88 ( 14. září 2021 11:10 )

Jste objevili Ameriku, co, páni doktoři praktici!!! Takto jste měli postupovat celou dobu a podávat hned alespoň jakési léčivo lidem a nemuseli trpět v nemocnicích s těžkými průběhy a nebo se trápit x týdnů doma v horečkách a bolestech!!! Ušetřili byste státní kasu a nedopustili vycucat zdravotní systém a zdravotní peníze, které je potřeba na spoustu jiných nemocí, které trápí lidstvo!!! Pozavírat vás.....dnes testuje kdejaký šašek v boudě u cesty a hrajete si na epidemii!!! Trestuhodné

Zobrazit celou diskusi
Další videa