Pátek 20. května 2022
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Jasno 25°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Experti utnuli dohady o očkování těhotných: Vakcínu doporučují v jakémkoli stadiu gravidity

Autor: ČTK - 
4. září 2021
08:58

Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve svém doporučení z konce srpna nově přímo radí očkování těhotných proti covidu-19. V červnovém stanovisku ho vakcinologové označili za možné a stanovili podmínky, například neočkovat do 12. týdne těhotenství. Doporučovali ho pak zejména ženám pracujícím ve zdravotnictví, s astmatem nebo cukrovkou a starším 35 let. V ČR bylo dosud očkováno asi 5,7 milionu lidí. Kolik mezi nimi bylo těhotných, data neuvádějí.

„Prospěch z očkování pro gravidní ženy výrazně převyšuje teoretické riziko vakcinace, a proto se očkování těhotných žen doporučuje. Očkovat je možné v kterémkoli stadiu gravidity,“ píše se v doporučení. Těhotné mají podle lékařů vyšší riziko závažného průběhu nemoci. Přednost by u nich ale měly dostat mRNA vakcíny před ostatními typy.

V červnu společnost ve stanovisku doporučovala očkovat raději až po dokončení 12. týdnu těhotenství. Při zjištění těhotenství po první dávce odborníci radili druhou dávku odložit až po dvanáctém týdnu. Očkování nově doporučují i ženám, které otěhotnět plánují.

Podle odborné společnosti dostupná data ukazují, že vakcína je v těhotenství účinná a vytváří imunitu, zároveň nejsou známá žádná rizika pro ženu či plod. Uvádí také, že vakcíny nemají negativní vliv na plodnost žen ani mužů, což je jedna z dezinformací, která se o očkování proti covidu-19 šíří.

Vakcínu doporučují i kojícím. „Protilátky vytvořené po vakcinaci se dostávají do mateřského mléka, což může být prospěšné pro kojené dítě,“ píše se v materiálu. U dítěte není po očkování matky nijak nutné upravovat očkovací schéma běžných dětských vakcín.

Do jara letošního roku lékaři očkování těhotných a kojících žen nedoporučovali zejména proto, že neexistoval dostatek dat, nebyly zapojené do klinických studií. V některých zemích, například Německu, dostávaly těhotné ženy přednost v očkování před svými vrstevnicemi jako ženy s vyšším rizikem vážného průběhu.

Video  Koronavirus a těhotenství. Co všechno byste měla vědět?  - Videohub
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 4. září 2021 21:14 )

co to jsou experti? Roman Prymula a jeho účet

Jirik-ta ( 4. září 2021 12:03 )

no právě probíhá. Je to nové a musí se to vyzkoušet. Stejně už imunitu všichni mají.

Sibyla ( 4. září 2021 09:49 )

už proběhla klasická desetiletá studie? Jak ten čas letí, vloni se začalo očkovat a už jsou známa úplně všechna rizika.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa