Pátek 20. května 2022
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Jasno 25°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Strach z nové varianty mí: Ve světě jsou další čtyři nebezpečné mutace, varuje Prymula

Autor: Jakub Veinlich - 
4. září 2021
05:00

Svět děsí nová varianta koronaviru mí. V Kolumbii, kde se objevila poprvé v lednu, už převážila. Byla v 60 % vzorků lidí, kteří zemřeli po nákaze covid-19. Podle českého epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly nyní Světová zdravotnická organizace důkladně sleduje čtyři mutace, které se mohou rychle šířit a prolomit i protilátky vytvořené očkováním. Blesk Zprávám Prymula také řekl, že by bylo lepší změnit názvosloví mutací podle zemí jejich původu.

Agresivnější verze koronaviru mí v Kolumbii od poloviny května do začátku července způsobila také strmý nárůst nakažených. Tehdy země zaznamenávala bezmála 30.000 nových případů nákazy a 700 úmrtí denně. Epidemie ale na konci srpna výrazně ustoupila a dosahuje zhruba 2000 nových případů koronaviru denně.

„V Kolumbii je mí dominantní varianta, a právě ona způsobila třetí vlnu nemoci, která jihoamerickou zemi decimovala od dubna do konce června,“ uvedla šéfka národního zdravotního ústavu Marcela Mercadová. „Přibližně 60 procent úmrtí, která jsme sekvenovali, pochází z tohoto kmene,“ dodala.

Varianta s označením B.1.621 se podle Mercadové objevila už ve 43 zemích a je silně nakažlivá. V Kolumbii se sice situace díky očkování zlepšila, šéfka zdravotnického úřadu ale očekává další vlnu nemoci během října.

Novou variantou mutace se začala zabývat WHO. Její šíření může podle organizace zhoršit situaci po celém světě. Zatím ji zachytili zdravotníci především v Kolumbii a Ekvádoru.

„WHO sleduje celou řadu potenciálně „zajímavých“ mutací.  Vedle varianty mí jsou asi čtyři další sledovány pečlivěji, protože mají potenciál z toho celosvětového hlediska ohrožovat epidemiologickou situaci,“ přiblížil práci obavy WHO Blesk Zprávám bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.  

Odborníci ale doufají, že se mutace nevymkne kontrole a nebude se tak muset měnit očkovací strategie, nebo vyvíjet odolnější vakcína. „Zatím ty vakcíny jsou účinné, byť například proti delta mutaci méně, než proti těm ostatním,“ dodal Prymula.

WHO se rozhodla novou mutaci mí zkoumat, protože vykazuje vlastnosti, které by jí umožnily vyhýbat se přirozené či získané imunitě. Tím by proti variantě byly méně účinné vakcíny. Tyto předběžné závěry ale musí teprve potvrdit další studie.

Světová zdravotnická organizace zařazuje na seznam variant, které zkoumá, takové mutace, jež představují rostoucí nebezpečí pro světové veřejné zdraví. Na seznamu je nyní pět variant, a to včetně nové mí. Ještě vážnější nebezpečí představují čtyři varianty zařazené na rizikovém seznamu. Mezi nimi je například delta či beta.

„Například delta plus kombinuje mutace i z ostatních variant. Je to tedy více změněná varianta oproti mutaci delta a tyto změny vedou k tomu, že se ještě rychleji šíří a je schopná obcházet efektivně naši imunitu,“ popsal problém s novými kmeny Prymula. Jinými slovy dnes už naočkovaní lidé dostali vakcínu, která byla účinnější proti mutacím, které ovšem už dávno také zmutovaly a jsou tedy agresivnější. Ani u očkovaného tak nemusí platit, že je před nákazou chráněný.

„Ne každá protilátka je proti mutacím účinná, to znamená, to je důvod, proč někteří lidé i očkovaní jsou schopni znovu onemocnět,“ zdůvodnil Prymula pro Blesk Zprávy důvody, proč i očkované může virus znovu napadnout.

Po celém světě začala platit nová pravidla pro značení mutací koronaviru. Nově se pojmenovávají písmeny řecké abecedy, proto nová varianta dostala jméno mí.

Prymula by se přikláněl raději k pojmenování země původu dané mutace. To by ale podle něj neprošlo u jednotlivých států, které si už v minulosti stěžovaly, že je podobné názvosloví poškozuje na několik dalších let. „Toto pramení z doby, kdy tu byla v roce 2009 pandemická chřipka, které se začalo říkat, že je to mexická chřipka. Mexiko si na to velmi stěžovalo. Tak se to názvosloví později změnilo,“ přiblížil důvody neutrálních názvů.

I tak je ale podle Prymuly názvosloví podle písmen řecké abecedy stále ještě přehlednější, než kdyby se měla užívat kódová čísla, která sice o mutaci napoví řadu indicií, ale vyznají se v nich jen odborníci a ne obyčejní lidé.

Video  Pravidla pro třetí dávku očkování proti covidu-19  - Videohub
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 5. září 2021 17:12 )

očkujte se je to pro vaše blaho

Jirik-ta ( 4. září 2021 21:19 )

Roman Prymula jako kastrát je to chudák

Zdenek ( 4. září 2021 20:40 )

a slavne rousky ??!!?? tO UZ SI NEPAMATUJETE - rouky nebyly - takze si je na kolene musel vyrobyt Cech sam ...... . 3. 2020 — Lidé stojí fronty před galanteriemi. Českem se šíří nový typ koronaviru, ochranné pomůcky jako roušky nebo respirátory ale chybí..... 3. 2020 — Narůstající počet osob nakažených virem COVID-19 a nedostatek ochranných pomůcek přiměl Čechy a zejména Češky jednat – rozhodli se vyrábět ...

„Češi jsou výborní rouškaři,“ bude se od letošního března už navždy říkat globálně. Ženy a muži z facebookové skupiny Česko šije roušky, která k 1. dubnu 2020 čítá 40 000 členů, nejenže už před 2 týdny zasedli k zaprášeným šicím strojům, ale navíc vytvořili i server damerousky.cz, tedy mapu Česka, která přehledně ukazuje, kde roušky nebo cokoli k jejich ušití chybí a v jakém množství. V tomhle už nás žádná země na světě nemůže dohonit. Ani kdyby stokrát chtěla.

O našem „rouškování“ píše nyní poučeně britský deník The Guardian (30. března), referuje agentura Reuters (31. března) a v širším kontextu, kdy si ale pořád ještě „nejsou jisti“, zda roušky ano či ne, se nad tím zamýšlí i CNN (31. března). A mnohá další celosvětová média: váhavě „antirouškové“ doporučení WHO musel mimochodem nedávno uvést na pravou míru Roman Prymula....

Zdenek ( 4. září 2021 20:32 )

od brezna 2020 - min. do zari 2020 - platila nejednodusi pravidla a mrtvych bylo jennnnnnn 675 lidi v Cesku - pocet pripadu 80.000 lidi

++ Základní obrana proti viru COVID-19 vás možná překvapí, nejsou to roušky. ++ Proti epidemii viru SARS-CoV-2 nejsou nejúčinnější zbraní roušky ani antibakteriální gely, ale vcelku překvapivě – obyčejné mýdlo.

OBYCEJNE MYDLO !!! a to soudruzi kamaradi kolem Prymuly nevyrabela !!!!

Abychom porozuměli mechanismu působení mýdla na virus, musíme si vysvětlit, jak koronavirus funguje.

Viry nejsou živé, většinu času jen čekají, než se dostanou do buňky, kterou donutí pracovat podle sebe a vyrobit kvanta svých kopií. Poté, co se koronavirus pomnoží, buňku opustí a na cestu se obalí její membránou. Buněčná membrána je „tuková“ – lipidová dvojvrstva, která mu usnadňuje schovat se před imunitním systémem těla a přečkat nepříznivé vlivy okolí.

PROTO TACILO - dodržovali základní hygienická pravidla, jako mytí rukou vodou a mýdlem, rozestupy od ostatních a roušky !!

Zdenek ( 4. září 2021 20:21 )

jak muzetet p o l o u ch a t ??!!?? tuto osobu , ktera si na KOVIDU potavila zivnot vcetne cele rodiny !!!??!!! - ano, ze se jim H O D I dokola strasit a nerikat PRAVDU -------- -

jinak - od brezna 2020 do zari 2020 /3.20020-9-2020/ - umrelo jen 675 lidi na KOVID - 30. září - Poprvé bylo kvůli covidu-19 v nemocnicích přes tisíc lidí (1028).

3. října - Počet zemřelých překonal hranici 700 a počet případů hranici 80.000.......

A PAK e oudruzi KSEFTARI DOSTALI K rizeni??!!?? kovidu v Cesku byl v y h o z e n min. zdravotnictvi Vojtech a natoupil P R A V E PRYMULA a zacal ten nejhori mozny prubeh kovidu v Cesku - 21. ministr zdravotnictví ČR
Ve funkci: 21. září 2020 – 29. října 2020 , Předseda vlády Andrej Babiš,Předchůdce Adam Vojtěch ..... !!!!! 29. října - Počet lidí nakažených od začátku epidemie překonal číslo 300.000.

30. října - Byla překročena hranice 3000 mrtvých. !!!!! - VYSLO NAJEVO !!!!!! - Mají epidemiologa představit v jiném světle, v tomto případě spíše stínu. Často se skloňuje jméno jeho dcery Karolíny a hlavně společnosti, v níž figuruje a která za 5 let od farmaceutických firem inkasovala ! úctyhodných 117 milionů korun... Absolventka University of South Florida, kde vystudovala obory epidemiologie, veřejné zdravotnictví a biostatistika, 24. září 2013 zakládá v Hradci Králové firmu Biovomed, s. r. o. Ta má poskytovat poradenství v oblasti zdravotnictví. Karolíně Prymulové tehdy bylo 24 let a nikdy v daném oboru nepůsobila.

Shodou okolností jde dceru profesora Romana Prymuly, který v té době působil jako předseda České vakcinologické společnosti i jako ředitel FN Hradec Králové. Ve firmě Biovomed byl zapsán coby prokurista a jednatel. Ke svým veřejným funkcím a zaměstnáním si činorodý expert přibral ještě tenhle „vedlejšák“. Firma Biovomed zaznamenala raketový růst.. V roce 2013 získala zakázky za neuvěřitelných 32 milionů korun., 2014 - 41 milionu, 2015 - 34 milionu .....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa