Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

V důchoďácích zemřelo 3,5 tisíce seniorů s covidem. Očkováno je jen 65 % zaměstnanců

Autor: ČTK, for - 
30. srpna 2021
19:31

Očkování proti koronaviru má zhruba 92 procent klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Naočkovat se nechalo 60 až 65 procent zaměstnanců, sdělila to Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Ve svých propočtech vycházela ze statistik ministerstva zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že proočkovanost v sociálních službách se v jednotlivých krajích liší a přesné údaje o ní jeho úřad nemá. Asociace představila také statistiky úmrtí, podle nich pochází 11 procent obětí právě z těchto zařízení. 

Podle statistiky ministerstva zdravotnictví mělo k 29. srpnu ukončené očkování 131.459 klientů a pracovníků sociálních služeb. Podle poslední sociální ročenky žilo na konci roku 2019 v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem pro lidi s demencemi 55.100 klientů. V těchto zařízeních pracovalo 53.600 lidí. Dalších 11.500 klientů bydlelo v domovech pro postižené, které měly 13.800 zaměstnanců. Celkem pobytové, ambulantní a terénní služby zaměstnávaly 137.000 pracovníků.

„Nemáme úplně exaktní údaje. Udělali jsme si průzkum na základě oslovení krajů. Situace není všude stejná. Někde je proočkovanost vyšší, někde třeba až kolem 70 procent, někde kolem 50 procent. Liší se to v rámci jednotlivých krajů,“ řekl Vojtěch.

Video  Paní Anna (82), která žije v domově pro seniory Dům a Agáty, mluvila o své zkušenosti s očkováním proti nemoci covid-19.  - Dům u Agáty
Video se připravuje ...

Ministerstvo práce, pod které sociální služby spadají, na dotazy o očkování klientů a pracovníků od začátku srpna nereagovalo. Neodpovědělo na otázky, jak resort očkování u personálu zjišťuje a případně eviduje či jak zaměstnance k vakcinaci motivuje.

„Očkování proti žloutence nikdo nezpochybňuje“

Podle propočtů APSS má očkování 92,3 procenta seniorů ze seniorských domovů a z domovů se zvláštním režimem a naočkovaných je 60 až 65 procent zaměstnanců. Asociace označila očkování za nejúčinnější způsob, jak je možné se s epidemií vyrovnat. „Podstatné je chránit klienty. To je nejdůležitější,“ řekl ČTK prezident asociace Jiří Horecký. Podle něj většina zařízení dokončila podání druhé dávky do 20. února. APSS uvedla, že od jara rostou počty nově nakažených jen minimálně.

S očkováním třetí dávkou by se u klientů domovů mělo začít po 20. září. Už od začátku měsíce se v zařízeních zavádí povinné testování každých sedm dnů. Testovat se nemusí očkovaní a ti, kteří nemoc v posledních měsících prodělali.

Některé státy pracovníkům ve zdravotnictví či v sociálních službách očkování nařizují. Podle Horeckého se zaměstnanci v Česku musí nechat povinně očkovat proti jiným nemocem, a to třeba proti žloutence. Tuto vakcinaci nikdo nezpochybňuje, dodal Horecký. Povinné očkování proti covidu je podle něj ožehavé téma politicky a společensky. Někteří zaměstnanci hrozí, že by dali výpověď, pokud by se museli nechat očkovat. „Je otázka, nakolik je to plané vyhrožování. Ta obava ze ztráty personálu tady ale je,“ dodal Horecký. Podle něj je vakcinace povinná hlavně v zemích s nižší proočkovaností.

Obětí z domovů je téměř 3,5 tisíce 

Asociace představila také statistiky obětí pocházejících z domovů pro seniory. Koronavirová epidemie připravila do začátku srpna o život 3418 obyvatel těchto zařízení. 

Podle zprávy bylo loni v domovech pro seniory a se zvláštním režimem asi 59.300 lůžek. Dalších zhruba 11.800 lůžek bylo v zařízeních pro postižené. V sociálních službách pracovalo kolem 116.800 zaměstnanců. V domovech pro seniory a další potřebné se nakazilo od loňského října do letošního 4. května 22.696 klientů.

Do 6. srpna pak zemřelo 3418 nakažených obyvatel zařízení. V sociálních službách covid mělo 13.864 zaměstnanců, podle propočtu tedy zhruba každý osmý. „Nejhorším dnem pro sociální služby byl 15. listopad 2020, kdy bylo evidováno 5102 nakažených klientů a 3072 nakažených zaměstnanců,“ uvedla asociace. Po začátku května jsou počty nových pacientů podle ní minimální.

Asociace poukazuje na to, že Česko patří k zemím s nejvyšším počtem zemřelých kvůli epidemii. Podíl úmrtí v sociálních službách má ale ve srovnání s jinými státy naopak nízký. Obyvatelé domovů tvoří 11 procent obětí. Po připočtení bytů s pečovatelskou službou a dalšího seniorského bydlení, které se v cizině také vykazovalo, je to pak asi 18 procent z celkového počtu obětí. V Portugalsku to bylo 14 procent, v Británii 39 procent, v Dánsku 35 procent, v Norsku 53 procent, ve Finsku 42 procent a ve Španělsku 63 procent, uvedla APSS. Odvolává se na evropské statistiky úmrtí.

„Počty úmrtí v sociálních službách ukázaly, že jsme se nejen maximálně snažili naše klienty ochránit, ale že se nám to i podařilo, a druhé nejlepší místo je toho důkazem. Nicméně jde o velmi smutný ukazatel,“ uvedl prezident APSS Jiří Horecký.

Podle viceprezidentky asociace a ředitelky Domova U Biřičky Daniely Luskové byly klíčové pro zajištění bezpečí klientů i pracovníků ochranné pomůcky, zavedení přísného postupu a testování. „Kombinace všech tří metod zabránila značným ztrátám, obdobným v jiných zemích. Nyní máme ještě další metodu v podobě očkování, v tom vidíme obrovský přínos,“ uvedla Lusková.

fordka ( 30. srpna 2021 23:02 )

jiznicechy ( 30. srpna 2021 22:46 )

doktormediciny ( 30. srpna 2021 19:47 )

Sedesatpet procent zamnestnancu ockovano...Mne se to nechce verit..Ono ty mzdy tam asi nic moc, tezko se nekdo sezene..

doktormediciny ( 30. srpna 2021 19:46 )

Svym zalozenim jsem zakoreneny liberal.Ovsem v tech Domovech pro seniory by to melo byt povinne, je to svym zpusobem bezohlednost vuci strym lidem, lezerni pristup k doporucenym postupum...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa