Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

Respirátory zůstanou v MHD i obchodech zatím povinné. Covid začaly šířit neočkované děti?

Autor: ČTK, sova - 
24. června 2021
16:00

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech, například v obchodech, budou dál povinné respirátory. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek odpoledne ČTK řekl, že změnu, která by je dovolila nahradit chirurgickými rouškami, vládě v pondělí nenavrhne. Počty nových pozitivních případů nákazy koronavirem totiž přestaly klesat. Původně se zvažovalo zmírnění zrušení od 1. července.

My v tuto chvíli nebudeme dělat změnu na roušky obecně, protože chceme ještě vyčkat dalšího vývoje. Zhoršení v posledních dnech vidíme na datech, že přestal klesající trend a spíše je to stagnace nebo zhoršování situace,“ uvedl ministr.

Už ve středu poukázal na to, že začal růst počet nových případů v Praze. Zachycené jsou častěji i nové případy ve školách. Podle Vojtěcha se tak stalo poté, co bylo 8. června zrušeno nošení roušek při výuce. „Zdá se, že se může něco dít právě v té nejmladší generaci, která ještě není proočkovaná nebo minimálně, a ten virus se takto může šířit,“ dodal.

Video Dovolená v tuzemsku: „Zamiřte do krajských měst,“ radí šéf CzechTourism, nejen jak ušetřit - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Respirátory jsou účinnější a chrání i svého nositele

Namístě je podle ministra obezřetnost, aby při odjezdu dětí na prázdniny a jejich setkávání v jiných kolektivech nenastalo zhoršení. Před odjezdem na tábory mají povinnost absolvovat test, antigenní nebo PCR. Ten je nutný v případě, že tábor trvá déle než sedm dní, aby dítě nemuselo být přetestováno ještě na táboře pořadateli.

Už minulý týden Vojtěch připustil, že na výměně roušek za respirátory není odborná shoda. Respirátory jsou účinnější ochrana a chrání i svého nositele, nevýhodou je, že v teplém počasí se v nich špatně dýchá. Rouška chrání ale jen okolí toho, kdo ji nosí.

Povinná ochrana úst a nosu byla v Česku zavedena už loni na jaře, když se objevily první případy nákazy koronavirem. Přes léto byla povinnost zmírněna a v MHD zůstala jen v metru v Praze, znovu se zavedly v září. Od konce letošního února musí lidé nosit respirátory.

tybben ( 24. června 2021 21:04 )

,,škoda slova k tomu ještě podzim volby a jsme v konečníku ,,

kallup ( 24. června 2021 21:00 )

že covid šířej nevočkovaný děcka.-

tybben ( 24. června 2021 20:45 )

..ano to je bordel !!..👎👎

Danela ( 24. června 2021 20:07 )

Šmejdi!!! Prachy až na prvním místě, ještě by přišli o výdrb z respirátorů!!! HOV.ADA

sasajedefofryskopce ( 24. června 2021 19:30 )

pardon nejspíše TROLLE z BLESKU ?

Jelikož jinak si nedovedu představit průběh Tvé registrace a obejití sml. podmínek pozdraví Tě hoši zastupující mé Práva .

Zobrazit celou diskusi
Další videa