Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Další chaos kolem testů na letních táborech: Ministerstvo řeklo, kdy je nebude třeba opakovat

Aktualizováno -
15. června 2021
17:30
Autor: ČTK - 
15. června 2021
16:53

Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem na akci prokážou negativním PCR testem všichni účastníci. V případě, že někteří budou mít jen antigenní test, bude se muset testování všech na táboře opakovat každých sedm dní. Vyplývá to z opatření ministerstva zdravotnictví, které v pondělí schválila vláda. Podle České rady dětí a mládeže (ČRDM) je varianta s PCR testem všech před odjezdem neproveditelná. Zástupci ministerstva se podle mluvčí Gabriely Štěpanyové chtějí s pořadateli ještě sejít a najít společné řešení.

Původní opatření schválené vládou v pondělí 7. června počítalo s tím, že se budou účastníci letních táborů testovat před odjezdem a pak každých sedm dní. Pořadatelé táborů ale poukazovali na to, že to výrazně zkomplikuje organizaci, a požádali proto ministerstvo zdravotnictví o změnu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak ve středu oznámil, že povinnost opakovaného testování zůstane v případě antigenních testů, zatímco při použití PCR metody před odjezdem odpadne.

Podle opatření, které kabinet schválil v pondělí 14. června, to ale bude platit jen v případě, že se negativním PCR testem ne starším 72 hodin před odjezdem prokážou všichni účastníci akce. Výjimku mohou mít jen ti, kdo covid-19 prodělali nebo jsou očkováni.

Do začátku táborové sezony zbývají už jen dva týdny

Podle skautů tyto podmínky neodpovídají tomu, co minulý týden přislíbili Vojtěch s pověřenou hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou, a dosáhnout zrušení nutnosti opakovaného testu tak bude fakticky neproveditelné. „Kapacity veřejných testovacích míst jsou nedostatečné a mnohde již nyní zcela zaplněné. Pokud byť jen jedno dítě nenajde místo na PCR test, musí test po sedmi dnech opakovat všichni účastníci tábora,“ uvedl Junák-český skaut na twitteru.

Organizace upozornila, že do začátku táborové sezony zbývají už jen dva týdny. Oznámení podmínek v takto krátkém předstihu je podle ní selháním vládního řízení protiepidemických opatření.

Stát tak podle skautů pořadatelům znemožnil zohlednit vícenáklady za testy do rozpočtů, přípravu i srozumitelnou včasnou komunikaci s rodiči. „Vytváření takové úrovně nejistoty pro desetitisíce dobrovolníků a statisíce rodin je neomluvitelné,“ uvedli skauti. Česká rada dětí a mládeže i další organizace podle nich žádaly ministerstvo zdravotnictví o podmínky pro tábory tři měsíce předem, přičemž možnost opakovaného testování podle pořadatelů nikdo dřív nenaznačoval.

Podobně se na dotaz ČTK vyjádřil i předseda ČRDM Aleš Sedláček. Uvedl, že doufal v řešení bezpečné i proveditelné.

Podle mluvčí organizace Pionýr Anny Mindlové zaskočily aktuální informace s velkou pravděpodobností většinu pořadatelů táborů. „Sdílíme cíl zajištění maximální bezpečnosti všech účastníků táborů. Pro jeho naplnění ale potřebujeme vytvořit podmínky, včetně času na zajištění stanovených pravidel,“ řekla. Doplnila, že třeba na zajištění pionýrských táborů se podílí několik tisíc dobrovolníků bez nároku na finanční odměnu a neustále se měnící pravidla pro tábory jim ztěžují práci.

Ministerstvo chce o podmínkách ještě jednat. „Ministerstvo zdravotnictví vnímá připomínky organizátorů letních dětských táborů na upřesněné podmínky testování. V co nejkratší době se s organizátory sejde a bude hledat v otázce nastavení testování takový konsenzus, který umožní zachovat potřebnou úroveň ochrany účastníků tábora před případnou nákazou koronavirem a současně umožní hladký nástup na akci a její hladký průběh,“ uvedla Štěpanyová.

Omasta ( 15. června 2021 19:35 )

Jen aby to nedopadlo tak, že vyhrajou Piráti, a zavedou ještě horší pořádky než covidová mafie.

krapotkin ( 15. června 2021 19:16 )

Myslíte, že některý blbistr přemejšlí hlavou, nebo kolenem, než z huby vyplivne nějaký nesmysl ? Spíš jde jen o bazeraci lidí. No dopodzimu, hošani, pak půdete za to od válu a někteří i krimu.

Jana JJ ( 15. června 2021 18:50 )

24 akutních případů na celou republiku
Kde prosím vás je ta pandemie?

Zobrazit celou diskusi
Další videa