Pátek 23. července 2021
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Oblačno 26°C

Jedna dávka na mutace nestačí: Vojtěch zavádí karanténu i pro částečně očkované na 14 dní

Autor: ČTK - 
14. června 2021
18:35

Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou dávkou vakcíny. Důvodem je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) riziko mutací, řekl v pondělí po jednání vlády. Pro plně očkované v současné době podle mimořádného opatření platí, že do karantény dva týdny po vakcinaci nemusí.

Ukazuje se, že například indická mutace je zejména po první dávce rezistentní,“ dodal Vojtěch. Jedna dávka vakcíny, od které uplyne 21 dní, přitom stačí pro prokázání bezinfekčnosti na některé hromadné akce či využívání služeb. Alternativou je negativní test nebo prodělání nemoci.

Od začátku epidemie loni v březnu se podmínky, za nichž lidé musí chodit do karantény, měnily už několikrát. Za rizikový kontakt bylo nejprve považováno jakékoliv osobní setkání na delší dobu než 15 minut, s nástupem britské mutace se pak doba zkracovala. Roli hrálo také to, jestli lidé měli při kontaktu respirátor či roušku.

Karanténa se znovu prodlouží

Očkovat se v Česku začalo 27. prosince. Na konci ledna pak tehdejší hlavní hygienička Jarmila Rážová vydala metodický pokyn pro krajské hygienické stanice, kde nařizovala lidi po očkování do karantény posílat. To se změnilo od března, kdy plně očkovaní po 14 dnech od vakcíny do karantény nemuseli.

Měnila se také délka karantény. Původně byla čtrnáct dní, loni v srpnu byla zkrácena na deset dní. Po převážení takzvané britské mutace, nyní nazývané beta, v Česku byla v únoru znovu prodloužena na dva týdny.

blecktajp ( 14. června 2021 21:48 )

Ono neni snadny bejt ockovanej 2 davkami, protoze natahli cekacku po prvni davce tak, ze bude podzim, nez to lidi dostanou komplet. Jinak ze obcas nejakyho seniora, byt ockovanyho, koronac nakonec skoli, na tom neni nic divnyho. Ockovani nezajistuje nesmrtelnost.

Jirik-ta ( 14. června 2021 20:09 )

očkovat se nebudu stejně jako Soňa Peková

Jirik-ta ( 14. června 2021 19:59 )

no právě a do toho covid pasy. Covid pas je za této situace k ničemu. Neručí se vůbec za nic. Jako obvykle.

Jirik-ta ( 14. června 2021 19:43 )

včera na čt bylo, že by se s astrou neměli očkovat ani lidé starší 60 let tzn. nikdo. A Primula uvedl, že její účinnost jen 70%. Jakou vakcínu měl aplikovanou senior, kterého nakazila pracovnice se raději neuvádí. Nebo-li jsou nám předkládány informace vytržené z kontextu které nedávají smysl. Prostě obyčejná manipulace veřejnosti. Pozor!!! na podněcování.

ingmariie ( 14. června 2021 19:20 )

Když lže Prymula, tak to uveď na pravou míru ty!

Zobrazit celou diskusi
Další videa