Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

Podzimní vlna přijde, předvídá Maďar. A varuje před agresivní indickou mutací

Autor: ČTK - 
11. června 2021
14:33

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční číslo, ale epidemie nezatíží nemocnice. Pak je možné vývoj udržet měkkými opatřeními. Na diskusi zástupců oboru hotelnictví a gastronomie (HoReCa) a vládních představitelů to dnes řekl epidemiolog Rastislav Maďar.

Podle Maďara je málo pravděpodobný scénář, že nastane útlum epidemie. „Tomu nevěřím, tak naivní nemůžeme být,“ řekl epidemiolog. Další možností je, že infekce bude postihovat lokální ohniska a kolektivy neočkovaných. Za předpokladu dobré proočkovanosti se ale nebude šířit plošně.

Za poměrně pravděpodobný označil Maďar scénář, že na podzim se zhorší epidemiologická situace a bude stoupat reprodukční číslo. To udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Nyní je dlouhodobě pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie klesá. „Epidemie je rizikovější v zimních obdobích o desítky procent,“ řekl Maďar. Tento scénář počítá s tím, že by se zhoršení situace neprojevovalo v nemocnicích, tedy že by nemocnice nebyly zahlceny lidmi s těžkým průběhem onemocnění. Pak by podle Maďara bylo možné udržet epidemii pomocí měkkých opatření.

V Británii končí v nemocnicích i děti

Nejhorší variantou by bylo to, že bude stoupat epidemie a zároveň se to projeví v nemocnicích. Podle Maďara je rizikem, že část nejstarší populace stále není očkována. Potřeba je podle něj přesvědčit i mladší lidi, kteří nevnímají covid-19 jako riziko, aby se očkovat nechali. Podle Maďara například ve Velké Británii klesá průměrný věk hospitalizovaných, v nemocnicích končí kvůli covidu i děti.

Jako další riziko pro vývoj epidemie označil Maďar variantu delta, která je známá jako indická. „Od momentu importu do země (...) má tendenci za měsíc až dva vytlačit britskou variantu,“ konstatoval. Před touto mutací jsou navíc podle něj chráněni jen lidé, kteří dostali obě dávky očkování.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je potřeba se nyní soustředit na to, jak zabránit dalšímu plošnému lockdownu na podzim. Řekl, že se společně s Maďarem snaží o nastavení automatických záchranných brzd, které by se při zhoršení epidemie spustily. Podle něj je také potřeba, aby stát dal dost peněz na sekvenování vzorků, což je metoda, která může odhalit mutace koronaviru. Nutný je podle Prouzy také jednotný přístup krajských hygienických stanic. Maďar potvrdil, že cílem je nastavit systém tak, aby se nemuselo plošně zavírat.

Maďar se domnívá, že někteří lidé nyní epidemii podceňují, nenosí ochranu nosu a úst tam, kde je povinná, nedodržují vzdálenosti nebo s cílem vyhnout se karanténě podvádí při cestování a neuvádějí, z které země skutečně cestují. Podle Maďara je ale stále důvod k opatrnosti. Ohniska covidu v Africe podle něj ještě nějakou dobu budou, také některé asijské země na tom s očkování nejsou tak daleko.

Prouza vyzval politiky, aby si jako jedno z hlavních témat pro následující dva až tři roky vzali téma zdraví obyvatel ČR. Podle něj epidemie covidu-19 ukázala, že mnozí Češi nedbají na své zdraví, což má dopady nejen do zdravotnictví, ale i do ekonomiky.

Maďar se domnívá, že by měla vzniknout jedna centrální instituce po vzoru například německého Institutu Roberta Kocha. Měla by poskytovat jednotná odborná stanoviska, být financována státem a zaměstnávat špičkové odborníky.

Video Maďar o osudových chybách v boji proti koronaviru, neuhasitelném požáru a podmínkách rozvolnění - Blesk

rudy_hnis ( 13. června 2021 10:33 )

Patřil do opozice, tak dostal "speciální" vakcínu.

Blacktip ( 12. června 2021 10:18 )

No nejlepsi odpiraci jsou ti, co si prece nenechaji do sebe pichat zadnou chemii, pritom huli krabku denne, bucek zapijej dvema lahvacema a maj 30kg nadvahy, protoze zerou jak prasata a neudelaj krok pesky. Fantasmagorie s cipem uz fakt nejde ani komentovat.

Templ ( 11. června 2021 23:25 )

Mám jen jednu otázku. Jak se mohl senior nakazit a zemřít když byl očkovaný? V tom případě nějak očkování postrádá veškerý smysl 🤔🤗

wp4t ( 11. června 2021 21:12 )

já jsem očkovaný dvěma, už tak 2 měsíce dozadu, ale když vidím jak se chovají lidi při této rozvolňovačce.....

nemůžu být konkrétní, ale je to síla, nezbývá jen vrtět hlavou a doufat, že na mě to nedopadne. Ofšem podívejme se na smrt dvěma dávkami očkovaného starce v domově důchodců, kterého obsluhovala odpůrkyně očkování.
a vedoucí domova, blabla, můžeme jen doporučit, blablabla, je nám líto, blablabla...

stál bych u pultu a až někdo požádá o letenku do Indie, tak pod pultem připravený kladivo a křáp, třeba se mu rozsvítí......

Blacktip ( 11. června 2021 21:05 )

O Buresovi nepadlo ani slovo. Lidi se nechteji ockovat, nechteji v uzavrenych prostorach nosit aspon rousky, chteji "svobodne dychat". Tak si povime na podzim, az se tu bude sirit dalsi mutace, kdo je za blbce... Ja ockovanej jsem, zatím prvni davkou. Stejne tak se nechavaji ockovat dalsi pribuzni i znami. V nasi socialni bubline se cipu zas az tak nebojime

Zobrazit celou diskusi
Další videa