Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Strašák trombóz: AstraZeneca a Johnson & Johnson budou v Česku jen pro lidi 60+. Co doočkování?

Aktualizováno -
9. června 2021
20:43
Autor: ČTK - 
9. června 2021
20:08

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo, aby se vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson neočkovali lidé mladší 60 let. Uvedlo to dnes v tiskové zprávě s odkazem na stanovisko České vakcinologické společnosti a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Kdo už dostal první dávku látky AstraZeneca, bude jí i doočkován. K podobným věkovým omezením již dříve přistoupily další evropské země, Česko se k nim tehdy nepřipojilo.

V Česku se očkuje vakcínami od čtyř výrobců, od společnosti AstraZeneca bylo podáno asi 600 000 dávek a od Johnson & Johnson zhruba 56 000 dávek. Celkově jich bylo aplikováno přes šest milionů.

Důvodem věkového omezení u těchto takzvaně vektorových vakcín je velmi vzácný nežádoucí účinek zaznamenaný u obou látek, takzvaný syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS), kdy vznikají krevní sraženiny především v mozku. Podle údajů Evropské lékové agentury (EMA) se výskyt odhaduje u 0,01 procenta očkovaných, většinou v mladším věku.

Ministerstvo o rozhodnutí informuje očkovací centra a očkující praktické lékaře, ke kterým vakcíny těchto výrobců většinou směřují. Odborníci připravili také doporučení, jak postupovat, když se tyto trombózy u pacientů objeví.

„Vítám aktivitu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který připravil informační dopis pro poskytovatele zdravotní péče a předává jim doporučení, jak postupovat, pokud se u očkovaného vlivem tohoto velmi vzácného nežádoucího účinku objeví zdravotní komplikace,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Komplikace pro praktiky

Vakcíny Janssen od firmy Johnson & Johnson se podává jen jedna dávka, vakcíny Vaxzervia od AstraZeneky dvě. Odborníci ale doporučují lidem, kteří už dostali první, podat i druhou dávku. Přínosy podle nich převládají nad riziky. „Vzácné krevní sraženiny se navíc vyskytovaly spíše po první dávce. Nedoočkovaný člověk není před koronavirem dostatečně chráněn, a je tak vystaven riziku nákazy,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Vakcinologická společnost doporučila omezit věk očkovaných už 20. května. Některé země nepodávají tento druh očkovacích látek ani lidem ve věku 50 až 60 let. Problematické je nové rozhodnutí zejména pro praktické lékaře, do jejichž ordinací tyto vakcíny zejména směřují. Dosud aplikovali kolem 700 000 dávek.

K podání zejména látky od AstraZeneky musí kvůli informacím o riziku trombóz, které se v médiích objevují už několik měsíců, často pacienty přemlouvat. Argumentují také tím, že trombózy, byť jiného druhu, jsou častější u nákazy covidem než po očkování. Více hrozí také kuřákům nebo ženám využívajícím hormonální antikoncepci.

Video Očkování AstraZenecou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl ale s očkováním počkat? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

frantacizek ( 11. června 2021 04:54 )

senioři si tam chodí pro recepty, mají vztah se sestřičkami, praktickými lékaři, čiže ti dominantně dostávají vakcíny tam, kde jim to i vysvětlí

frantacizek ( 11. června 2021 04:53 )

tam jde podle mých zpráv od kamarádů lékařů o to, že ten Johnson (ten určitě) a Astra byly distribuovány vedle dominantní Moderny do ordinací praktiků, kde se nechávají očkovat nejčastěji právě senioři. Sestřička jim k tomu i vyjede potvrzení o tom, že byli očkováni buď už úplně (Johnson), nebo po první dávce u Astry. Nic jiného nás nanapadá, pač těmi vedlejšími účinky jsou ohroženi samozřejmě všichni v populaci. V očkovacích centrech je v drtivé většině Pfizer, občas i Moderna

Soliter56O ( 10. června 2021 07:48 )

Takže ty nebezpečné vakcíny (avšak schválené EMOu, podobne jako Phizer), budou určeny pouze pro lidi starší 60-ti let ... No, to je ohromné ... Už to vidím, jaký bude o ně mezi seniory "zájem" ...

tomik007 ( 9. června 2021 22:19 )

ANO - v podstatě jakasi rána z milosti 😳

tomik007 ( 9. června 2021 21:25 )

ANO - toto je zřetelně řešení důchodové problematiky, před očima veřejnosti...😱

Zobrazit celou diskusi
Další videa