Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Oblačno, déšť 21°C

Praze hrozí nedostatek antigenních testů pro školáky. Vypíše tendr na PCR testy ze slin

Autor: ČTK - 
3. května 2021
16:05

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na testování žáků na covid-19 na víceletých gymnáziích a taneční konzervatoři pomocí PCR testů. Vybraná firma by měla dodat nejen testy, ale i systém přihlášení se k němu, nakládání se vzorky a vyhodnocení. Jedním z důvodů je nedostatek antigenních testů, kterými jsou nyní školáci testováni, uvedl v pondělí radní Vít Šimral (Piráti). Magistrátní odbory veřejných zakázek a školství chystají veřejnou zakázku v hodnotě do dvou milionů korun.

Nedostatek antigenních testů podle Šimrala může být způsoben tím, že se Státnímu fondu hmotných rezerv nepodařilo testy získat v soutěži. „Od 10. května hrozí na mnoha pražských školách, které zřizuje hlavní město Praha, že budou testy chybět. Z toho důvodu nyní aktivně řešíme hlavně otázku víceletých gymnázií a taneční konzervatoře, tzn. školy, které v době objednávky prvních antigenních testů nevěděly, kdy budou otevřené,“ řekl Šimral.

Zástupci magistrátu budou jednat s potenciálními dodavateli a laboratořemi. Využít chce úřad tzv. plivací PCR testy. „Na klíč by bylo dodáno řešení, které by zahrnovalo softwarovou registraci, identifikaci testů a následně distribuci testů do škol, dodání samotného materiálu do laboratoří a vyhodnocení,“ řekl Šimral.

„Pokryli bychom od 10. května do konce měsíce potřeby víceletých gymnázií plus taneční konzervatoře,“ řekl radní. V pondělí 10. května by se testovalo zbylými antigenními i PCR testy a následující čtvrtek odpadlo testování antigenními testy. Celkem 9000 testů bude nakoupeno pro 29 škol.

Problémem je podle radního rotační výuka, kdy děti chodí do škol každý pouze druhý týden. Jakmile je dítě testováno, má výsledek na sedm dní, avšak v následujícím týdnu zůstane doma. „Vede nás to k tomu, že budeme apelovat na vládu, aby rotační výuku alespoň na základních školách zrušila,“ dodal Šimral.

Do škol se od 12. dubna rotačním způsobem vrátili žáci prvního stupně ZŠ. Ve většině škol kromě těch nejmenších jsou rozděleni na poloviny, které se střídavě učí týden prezenčně a týden distančně. Podmínkou je testování dvakrát týdně. Nastoupili i předškoláci do MŠ. Ode dneška se do škol vrátili žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě.

Video Arenberger v Epicentru: O rozvolnění v Česku i očkování. Kdy odložíme respirátory? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Covid_19 ( 3. května 2021 18:47 )

v Praze si berou ponaučení z Izraele, vládní nemehla letěla do Izraele a stejně to zase směřují k české cestě . V Izraeli dělali pooling PCR, tedy jedním testem otestovat celou skupinu lidí a když jsou všichni OK, stačí na to jeden test, jen u nás zavedli nepřesné antigenní testy

Zobrazit celou diskusi
Další videa