Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Obří očkovací centrum v O2 universum otevřelo. Vakcínu dostane první den tisícovka lidí

Aktualizováno -
3. května 2021
16:11
Autor: ČTK, pom - 
3. května 2021
08:24

V hlavním městě začalo v pondělí ráno fungovat velkokapacitní očkovací centrum v hale O2 universum. V provozu bude denně od 08:00 do 20:00. Během dopoledne se podařilo naočkovat zhruba 500 lidí, celkem jich má být během prvního dne naočkováno asi 1100. Při maximálním vytížení budou lékaři schopni podat vakcínu proti covidu-19 až 7000 lidí denně, uvedla Jitka Zinke, mluvčí Ústřední vojenské nemocnice, která má provoz centra na starosti.

Na pondělí je podle Zinke objednáno zhruba 1100 lidí, na úterý kolem 2000. „Od soboty bychom se chtěli dostat na 3000. A na těch slibovaných 6000 až 7000 bychom se měli dostat zhruba v druhé polovině června v době, kdy už budou lidem podávány i druhé dávky vakcíny,“ uvedla Zinke.

Pokud si lidé zarezervují termín, obdrží podle Zinke QR kód, který bude sloužit i při administrativních krocích během očkování. 

Náměstkyně ředitele ÚVN Lenka Gutová na dubnové tiskové konferenci popsala, jak očkování probíhá. „Od vstupu očkovaného, který již vlastní QR kód tím, že se zaregistruje do systému, ho evidujeme, validujeme všechny informace, které máme ze systému k dispozici. Pak přechází očkovaný dolů do haly, lékař potvrdí údaje, které jsou v aplikaci, a pouští očkovaného k sestře. Ta pak potvrdí podání vakcíny a my přesně víme, kolik lidí jsme naočkovali,“ vysvětlila.

Do očkovacího centra, které se dnes v O2 universum otevřelo, se lidé mohli hlásit od minulého pondělí. Od středy se registrace otevřela pro lidi ve věku 55 až 59 let. Z této věkové skupiny byl i Marek Dobsa, který dostal první dávku kolem půl dvanácté. „Chtěl jsem se co nejdřív naočkovat a věděl jsem, že tady nebude z minulosti žádná fronta. Taky mi to vyšlo, přihlásil jsem se a během pár hodin jsem dostal termín,“ řekl. Podobně na tom byla i paní Renata, které zdravotníci dali první dávku o několik minut později. „Ve středu jsem se zaregistrovala a ve čtvrtek ráno jsem měla termín,“ řekla.

To, že na termín v O2 universum zájemci nečekají dlouho, potvrzují i údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Podle nich očkovací centrum uvolnilo v posledním týdnu 16 116 termínů na očkování a dnes po poledni na svůj termín čekalo jen šest registrovaných.

Zdravotníci v očkovacím centru budou lidem podávat vakcínu firem Pfizer/BioNTech. Očkovací tým, který tvoří lékař, zdravotní sestra, její asistentka a administrativní pracovník, zvládne podle mluvčí naočkovat asi 40 až 50 lidí za hodinu. Na pondělí jsou připraveny čtyři týmy a jeden záložní. Celkem je v hale místo na 24 očkovacích týmů.

V zázemí haly má ÚVN také sklad s mrazákem na uchování vakcíny při teplotách kolem minus 70 stupňů Celsia a přípravnu, kde se očkovací látky naředí. Také připravené vakcíny ve stříkačce mají podle farmaceutické asistentky Martiny Šopíkové svůj QR kód, který uvádí, kdo vakcínu naředil a do kdy se musí spotřebovat.

Jak to bude s koncerty?

ÚVN má smlouvu o pronájmu haly do konce července a je možné ji podle Zinke prodloužit. Pokud by epidemická situace umožnila v hale znovu pořádat koncerty pro několik tisíc lidí, je podle mluvčí domluva na tom, že by se očkování na dobu koncertu a přípravy přerušilo a poté se očkovací centrum zase obnovilo.

Původně mělo centrum začít fungovat už v dubnu, kvůli nedostatku vakcín bylo otevření o téměř měsíc odloženo. Náklady na vybudování centra v hale O2 universum jsou podle lednového odhadu 11,8 milionu korun. Zinke dnes ČTK řekla, že se náklady do toho odhadu vejdou. Za celou dobu pronájmu zaplatila nemocnice symbolických 1000 korun, k tomu bude hradit náklady na spotřebované energie.

Halu vlastní a provozuje společnost Bestsport, která je členem skupiny PPF Petra Kellnera, který 27. března tragicky zahynul.

Video Andrej Babiš na prohlídce velkokapacitního očkovacího centra - ČTK

Covid_19 ( 3. května 2021 12:27 )

senioři se chtěli očkovat u svého praktika, který je roky očkuje proti chřipce, proto čekají, jsou evidovaní, očkují je víc poslední týden. Nikde se neuváděla fronta na očkování na jednotlivých místech a nikdo seniory neupozornil, že nemají šanci, že musí jet desítky kilometrů do očkovacího centra. Jeli jsme se ZTP/P cca 50 km do očkovacího centra, které mělo frontu na dva dny, byl registrován v nemocnici, která neměla dost vakcíny a hodně potřebných ve frontě. Dnes praktici posílají lidi do očkovacích center, aby nemuseli týdny čekat. Praktici mají naočkováno v průměru 100-160 lidí

Covid_19 ( 3. května 2021 12:22 )

nejhorší to vidím u Sputniku, když do jeho výroby nepustili odborníky z Brazílie a ani ji nechtějí ukázat agentuře EMA. 5 měsíců se masivně očkuje Pfizerem i Modernou, Izrael chce očkovat stále mladší, raději věřím zprávám z Izraele než z Ruska

laskava ( 3. května 2021 11:21 )

To, že nejsou proočkovaní všichni senioři a rizikové skupiny může být i tím, že tito lidé prostě očkování nevěří a očkovat se nechtějí. Jak prosté. A pokud se někdo nechá naočkovat proto, aby mohl jet v létě k moři, je to jen a jen jeho rozhodnutí.

Jirik-ta ( 3. května 2021 11:20 )

Čína používá oslabený covid - není schopen reprodukce. Ale největší zlo je ten spike protein.

Jirik-ta ( 3. května 2021 11:09 )

Mohl by Spike Protein v Moderně, Pfizer vakcíny způsobit krevní sraženiny, zánět mozku a infarkty?
http­s://ch­ildren­sheal­thde­fense­.org/d­efen­der/mo­derna-pfizer-vaccines-blood-clots-inflammation-brain-heart/

Zobrazit celou diskusi
Další videa