Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Velký přehled: Co všechno se ode dneška otevírá a kde se vrací děti do škol?

 • Autor: ČTK,Zpravodajové Blesku - 
  Aktualizováno -
  3. 5. 2021
  09:25
  3. 5. 2021
  05:01

  V Česku se ode dneška opět otevírají kadeřnictví, kosmetické salony a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata, které byly dosud zavřené kvůli epidemii onemocnění covid-19. V Praze a šesti krajích s nejpříznivější epidemickou situací se navíc od nového týdne vrací do lavic žáci druhého stupně základních škol, zatím rotačně. Otevírají se tam také galerie a muzea. Ze tří na sedm stoupl počet krajů, kde mohou do mateřských škol chodit všechny děti, nejenom předškoláci.

 • 1.Kadeřnictví, masáže, kosmetika

  Provozovny kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetických nebo masážních salonů mohou od pondělí poskytovat své služby za přísných opatření. Obsluha může v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry.

  Lidé, kteří chtějí služeb využít, se musí prokázat několika typy testů a potvrzení. Profesionálně provedený PCR test platí sedm dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě je možné využít 72 hodin. Možné je použít i doklad zaměstnavatele o provedeném antigenním testu, případně čestné prohlášení o testu ze školy.

  Povoleno je zároveň podrobit samotestu zákazníka přímo v provozovně, podle čtvrtečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by to ale mělo být spíše výjimečné řešení. Takový test navíc platí jen na daném místě. Není tak možné se nechat otestovat v kadeřnictví a stejný test posléze uplatnit ještě například na kosmetice.

  Kadeřnice Kamila: Budu i úřednice

  Vše připravit, vydezinfikovat, a konečně začít vítat natěšené zákaznice. Kadeřnice Kamila Bechová (31) z Kralovic na Plzeňsku otevřela, jako ostatní, letos vůbec poprvé.

  „Zákaznice mi volaly prakticky každý týden, jestli už se ledy hnuly a otevřu. Pokaždé, když jsem sem přišla vše zkontrolovat, už klepaly na dveře v naději, že se konečně dočkaly,“ popsala nelehké období. Od chvíle, kdy vláda zveřejnila plán rozvolňování, téměř nedá telefon od ucha. „Na prvních čtrnáct dní mám beznadějně plno, a to se opravdu snažím vyjít všem vstříc,“ uvedla.

  Oceňuje rozumný přístup zákaznic. „Většinou už ví, že musí mít testy na koronavirus, nebo být 14 dnů po druhé dávce očkování. Nadšené z toho nejsou, ale je jim jasné, že můj výmysl to není. Chápou i to, že si zapíšu jejich jméno, že měly test a kontakt na ně, kvůli hygieně,“ dodala Kamila.

  Kadeřnice Lenka Šimarová z Lípy na Zlínsku připravovala své kadeřnictví na znovuotevření po uvolnění vládních opatření proti koronaviru (29. 4. 2021) Kadeřnice Lenka Šimarová z Lípy na Zlínsku připravovala své kadeřnictví na znovuotevření po uvolnění vládních opatření proti koronaviru (29. 4. 2021) | ČTK / Glück Dalibor

  Masér Martin: Lávové kameny jsou připraveny

  Na klienty jsou připraveny šikovné ruce Martina Homoly a jeho ženy Olgy, kteří ve své provozovně Aromamasáže v Olomouci nabízejí širokou škálu relaxačních a sportovních masáží.

  Věří, že se jejich rodinná firma opět postaví na nohy. „Máme připraveny testy, dezinfekci, zkrátka vše, co je potřeba. Jsme šťastni, že zájem klientů je veliký. Máme objednávky na příští tři týdny. Stejně jako nám chyběla práce, chyběly lidem naše služby,“ řekl Homola a dodal: „Abychom doma přežili, tak jsem nastoupil na půl úvazku na radiologii ve vojenské nemocnici. Zájem, který cítíme, nás naplňuje nadějí, že se z toho lockdownu nějak zvetíme. Což ostatně přeji všem, koho to postihlo.“

 • 2.Školy a školky

  Do tříd se po prvním stupni vrací i žáci druhého stupně ZŠ. Ale pozor, jen v sedmi regionech: Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Stejně jako u prvního stupně je čeká rotační výuka, týden se budou učit ve škole a týden z domova.

  Podle statistik ministerstva školství se rotační výuka na druhém stupni bude týkat 192 878 dětí. V pondělí do školy přišla asi polovina z nich. Rotační výuka se týká i dvou nejnižších ročníků ve 28 šestiletých gymnáziích a čtyř nižších ročníků ve 130 osmiletých gymnáziích.

  Rozšiřuje se také provoz mateřských škol. Ke Královéhradeckému, Karlovarskému a Plzeňskému kraji se přidávají zařízení ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. V ostatních budou školy ještě týden otevřené jen pro předškoláky a děti zdravotníků.

  Celkem je v evidenci mateřských škol v Česku 357 598 dětí. Do školek ve čtyřech krajích, kde se mateřinky od pondělí zcela otevřou, chodí 126 634 dětí.

  Maminka Tereza: K holiči můžou, do lavic ne

  Oddalování nástupu dětí do škol se nelíbí Tereze Markové (38) z Olomouce. Maminka sedmačky Nicol (13) by byla raději, kdyby její dcera mohla zasednout do školní lavice než do kadeřnického křesla. „Opravdu nechápu, co je to za systém, kde kadeřnictví mají přednost před vzděláváním dětí,“ povzdechla si maminka a dodala: „Za týden by už ale měly snad nastoupit do škol všechny děti, tak už to nějak vydržíme. Ale myslím, že to mělo být všechno sjednoceno v jeden termín.“

  Video  Plaga po vládní bouři: „Domluva s Blatným vždy platila, s Babišem jsme si to vyříkali“  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 3.Sportovní kroužky

  Tréninky dětí a mládeže se ode dneška v šesti krajích a Praze rozšiřují až na 20členné skupiny. Nutný je negativní test nebo potvrzení rodiče, že se dítě testuje ve škole. O dalších pravidlech pro volnočasové aktivity dětí by měla dnes jednat vláda. „Pokud se jedná třeba o skautské aktivity, které probíhají venku, tak určitě tam nebude žádná bariéra v tom, aby to bylo ve stejném režimu jako třeba sportovní aktivity nějakého organizovaného amatérského sportu,“ upřesnil ministr Petr Arenberger.

  Trenér Ivo: Hloučky před hospodou nevadí?

  Naději na záchranu amatérského sportu vidí v možnosti sportovat ve větších skupinách alespoň venku trenér a vedoucí oddílu Cross Fight Olomouc Ivo Kosina (52). „Jsme plně připraveni vyběhnout ven a začít se s dětmi pořádně hýbat. I když gró našeho sportu jako sebeobrany je v tělocvičně, spousta věcí se dá dělat venku. Přinejmenším se znovu rozhýbat a nabrat ztracenou kondici,“ říká zkušený trenér a poukazuje na paradox. „Všude, kam se podíváte, jsou otevřené hospody a kolem nich postávají hloučky lidí. Jsou plné supermarkety. To se toleruje, ale děti v určitém režimu stále nemůžou do tělocvičny. Přitom děti jsou testovány, naši trenéři také,“ zlobí se. 

  Video  Rozvolňování v ČR: Ke kadeřnici s testem, do obchodů od května. A rozvolňovací balíčky  - ČTK
  Video se připravuje ...

 • 4.Muzea, galerie a památky

  Po několika měsících se lidé v sedmi krajích včetně Prahy můžou od pondělí znovu jít podívat na výstavy, do muzeí či do některých památkových objektů. Protože tradičně je v muzeích a galeriích zavírací den, některé instituce, třeba Národní galerie nebo Národní muzeum, otevřou své prostory v úterý. Jinde se připravují přivítat návštěvníky až další dny.

  Hned od pondělí můžou lidé v Praze navštívit třeba Staroměstskou radnici, Petřínskou rozhlednu nebo Starý židovský hřbitov. Otevřou se také výstavní prostory i celý areál Pražského hradu.

  Vláda rozhodla, že od 3. května se mohou otevřít některé kulturní instituce v Královéhradeckém, Pardubickém, Karlovarském, Plzeňském, Libereckém a Středočeském kraji a v Praze. Povoleny ještě ani tam ale nejsou skupinové prohlídky. Každý návštěvník musí mít k dispozici 15 metrů čtverečních vnitřní plochy, která je přístupná veřejnosti, a návštěvníci jsou povinni udržovat rozestupy alespoň dva metry, nejde-li o členy domácnosti.

  V ostatních krajích mohou lidé navštěvovat stále jen venkovní prostory kulturních institucí, může se přitom najednou využít nejvýše 20 procent kapacity.

  Video  Zaorálek se navezl do diváků na fotbale. A vnitřky divadel do konce června neotevřou, hlesl 1/47  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 5.Lázně a psí salóny

  Do lázní ode dneška můžou ti, co v posledních třech měsících prodělali covid. Na nové klienty se připravovali celý víkend i v Lázních Libverda. Do města přijedou desítky pacientů.

  Od chvíle, kdy padlo rozhodnutí o rozvolnění, nepřestává telefon v recepci zvonit. „Klienti chtějí přijet,“ řekla Eva Plášilová, ředitelka marketingu Spa rezortu Libverda. Do lázeňského komplexu jich dnes a v dalších dnech přijedou desítky. Přes víkend tak zaměstnanci připravovali pokoje, restaurace, napouštěl se bazén. Dodržovat se i nadále musí dvoumetrové rozestupy nebo nošení roušek.

  Jen lázeňství na severu Čech přišlo od začátku roku o desítky milionů. „Na tržbách jsme sedmdesát procent minus,“ uvedla Plášilová a doplnila, že nadále zůstávají omezené jak některé procedury, tak kulturní program.

  Péče o psy

  Dosud musel majitel předávat psa k ostříhání venku, do provozovny vstoupit nemohl. Současně otvírají také další provozovny s péčí o čtyřnohé kamarády, například fyzioterapie.

  Petra z Veselí nad Moravou: Začínáme počtvrté

  Před 14 měsíci si pořídila psí salon. Petra Gajdoštíková (48) z Veselí nad Moravou měla ale od té doby otevřeno jen minimálně. „Salon jsem otevřela 1. března 2020. Už za 11 dnů jsem ale musela zavřít. Poté jsme mohli pracovat přes léto. Jenže přišel podzim a další uzavření. Letos v lednu a únoru jsme měli výjimku. Podmínky byly ale takové, že stejně nikdo nepřišel,“ uvedla.

  Dnes tak otevírá vlastně napočtvrté. „U mne bude vždy jen jeden zákazník se psem. Kumulace žádná nehrozí. Klienty budu brát přes objednávky,“ ujistila.

 • 6.Očkování pro další kategorie

  Od pondělí se spustí také registrace k vakcinaci pro takzvané pečující osoby, tedy lidi pobírající příspěvek na péči třetího nebo čtvrtého stupně.

  Připravuje se zároveň očkování pracovníků vysokých škol. Někteří senioři registrovaní především u svých praktických lékařů však stále na očkování čekají.

  Ve Vyškově začalo 26. dubna 2021 fungovat očkovací centrum ve sportovní hale při Základní škole Purkyňova. Ve Vyškově začalo 26. dubna 2021 fungovat očkovací centrum ve sportovní hale při Základní škole Purkyňova. | ČTK / Šálek Václav

 • 7.Co bude dál?

  Všechny obchody a služby v Česku budou moci otevřít 10. května, a to bez ohledu na vývoj epidemie, rozhodla ve čtvrtek vláda. Ve stejný den se mají otevřít zbývající mateřské školy a rotační výuka starších žáků by měla začít i ve zbytku země. Ministerstvo zdravotnictví si ale vymínilo výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud