Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

U hranic Česka začali nabízet AstraZeneku každému, kdo chce. Ministerstvo nesouhlasí

Aktualizováno -
21. dubna 2021
22:09
Autor: ČTK - 
21. dubna 2021
18:44

Sasko nabízí u praktických lékařů vakcínu společnosti AstraZeneca proti nemoci covid-19 každému, kdo projeví zájem. Stejný krok dnes učinily i Bavorsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko. Proti postupu Saska se přitom dříve ohradilo spolkové ministerstvo zdravotnictví a výhrady vyslovily i další spolkové země. Německo kvůli několika desítkám případů mozkové žilní trombózy u mladších očkovaných preparátem AstraZeneky nedoporučuje tuto látku pro mladší 60 let.

„Abychom naočkovali více lidí, je u praktických lékařů s okamžitou účinností u látky od AstraZeneky zrušeno jakékoli upřednostňování,“ oznámilo saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i zdravotnictví a boj s pandemií.

Spolkové země Sasko kritizují

Spolkové ministerstvo zdravotnictví má ale výhrady. „Existuje doporučení Stálé očkovací komise (Stiko), na jehož základě vznikl očkovací pořádek,“ uvedlo spolkové ministerstvo. „Tento pořádek sice připouští manévrovací prostor, je ale závazný,“ dodalo.

Saskou cestu kritizovaly také některé jiné německé spolkové země, podle kterých oznámení Drážďan praktickou změnu neznamená, protože i saští lékaři musí dodržovat očkovací pořádek.

„Upřednostňování v případě AstraZeneky se okamžitě ruší, vakcínu mohou u praktiků dostat lidé mladší 60 let,“ řekl bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek. „Lékaři znají dobře své pacienty a vědí, komu mladšímu 60 let mohou ve svém okrese po zohlednění doporučení Stálé očkovací komise tuto vakcínu nabídnout,“ dodal.

Ministr zdravotnictví Meklenburska-Předního Pomořanska Harry Glawe rozhodnutí uvolnit AstraZeneku pro každého zdůvodnil tím, že žádná očkovací látka nesmí zůstat nevyužitá. „Tato nabídka je pro ty, kteří proti této látce nemají žádné výhrady,“ dodal.

Německo se kvůli všeobecnému nedostatku vakcín rozhodlo očkovat podle priorit. Jako první přišli na řadu senioři a zdravotníci, postupně ale dostávají nabídky i policisté, učitelé či lidé s chronickými chorobami.

V případě AstraZeneky je ale situace složitější. Tato látka byla kvůli nejasné účinnosti u seniorů nejdříve jen pro mladší 65 let, později německé úřady věkové omezení zrušily. Stiko ale na konci března nedoporučila kvůli případům trombózy aplikovat AstraZeneku mladším 60 let. Německá vláda se rozhodla respektovat toto doporučení, které ale přístup k AstraZenece otevírá i mladším, pokud imunizaci projednají s lékařem a pokud si látku nechají aplikovat na vlastní nebezpečí.

První dávku AstraZeneky mezitím dostali 65letý prezident Frank-Walter Steinmeier, 66letá kancléřka Angela Merkelová nebo vicekancléř Olaf Scholz, kterému je 62 let. Německo doposud zaznamenalo 59 případů mozkové žilní trombózy u lidí, kteří se předtím nechali očkovat AstraZenekou.

Video Očkování AstraZenecou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl ale s očkováním počkat? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

bizon_pepa ( 22. dubna 2021 07:17 )

Astra Zeneca je v pohodě. EMA zjistil, ze očkováni víc lidi přežije než kolik má následky a tak ji lze používat. Bohužel u sputniku se žádné vedlejší účinky neprojevily, tudíž se jim nevejde do tabulek a proto ho nedoporučují.

barracuda.sro ( 22. dubna 2021 06:47 )

AstraZeneka má smůlu , touto vakcínou by se nenechal naočkovat nikdo koho znám.

Blacktip ( 21. dubna 2021 23:24 )

Kdyz uz se provalily problemy Astry Zeneky, tak to uz musi bejt zavazny, vetsinou je to spicka ledovce. A to se jeste snazili vsechno tutlat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa