Neděle 9. května 2021
Svátek slaví Ctibor, zítra Blažena
Jasno 22°C

Cesty do zahraničí se zeleným pasem: Bude stačit antigenní test? Karta má být zdarma

Autor: Nikola Forejtová - 
16. dubna 2021
05:30

 Omezení cestování napříč okresy padla, na větší rozvolnění však Češi dál čekají. Vláda se odkazuje na epidemickou situaci a průběh očkování, termíny rozvolnění zmínit nechce, aby zbytečně neslibovala. Ve hře je však varianta, že už od června bychom si mohli užívat trošku klidnější časy a snad do zahraničí na dovolené. V tuto dobu by totiž měl nastoupit v EU na scénu tzv. covid-pas neboli Zelený certifikát. Ve středu se zástupci členských států dohodli na jeho podobě, čeká jej však projednávání v Evropském parlamentu. V plánu je, aby dovolenkář měl možnost přes certifikát dokázat svou „bezpečnost“, a to tím, že zde bude mít informace o očkování, prodělání nemoci i o negativních testech.

Zelený certifikát nebo také covid-pas míří do finále. „Evropská komise zveřejnila návrh v polovině března s cílem obnovit volný pohyb osob po Evropě, ale i s cílem zajistit konání akcí a obnovit i hromadnou dopravu. V posledních týdnech probíhala intenzivní jednání a nyní došlo k pokroku,“ informuje média na tiskovém briefingu předsedkyně DEN Karolína Brennerová. 

Certifikát by měl podle představ jeho tvůrců výrazně zjednodušit cestování, ale celkově i návrat k normálnímu životu. Ve třech stejně vážených kritériích by nám umožnil vycestovat do zahraničí pouze s tímto potvrzením - a samozřejmě s platným osobním dokladem. Pouze by se naskenoval QR kód. 

Cestovky: Věříme, že to usnadní pohyb po Evropě

Potvrzení o očkování či o testu bychom tak najednou měli na jednom místě, což může být podle mluvčí cestovní agentury INVIA velkým plusem. „Věříme, že obě změny pohyb po Evropě ještě usnadní, což naši klienti velmi vítají. Jsme rádi, že se státy Evropské unie shodly na zavedení digitálních certifikátů, díky nimž bude cestování maximálně bezpečné, a přitom jednodušší,“ říká Andrea Řezníčková.

Řezníčková pro Blesk Zprávy doplňuje, že řada Čechů se navíc mohla zdráhat na dovolenou jezdit právě kvůli častým změnách v pravidlech a ze strachu, aby měli vše v pořádku. 

Bude stačit antigen, či nikoli? 

Již dříve panovala shoda na tom, že v certifikátu můžete svou „neinfekčnost“ dokázat buď potvrzením o očkování, potvrzením o prodělání nemoci, či platným negativním PCR testem. Největší novinkou je především to, že nově by měl „stačit“ i antigenní test, jak informoval bývalý eurokomisař Pavel Telička. 

„Musí být ale podpořeny vědeckým základem o jejich přesnosti a funkčnosti,“ dodal během diskuze s novináři Telička. 

Telička nicméně zdůrazňuje, že ačkoliv by se měla podoba Zeleného certifáktu doprojednat do června, neznamená to, že máme zcela otevřené cesty. Výbor stálých zastupitelů totiž počítá i s možností, že by si každý členský stát mohl určit, jak staré chce například testy. Telička očekává i pozměňovací návrhy, než projde návrh Evropským parlamentem.

Háček: Výjimky pro státy

„Některé státy si mohou udělat podmínku. Musíme myslet na to, že mohou mít státy své restrikce a ty mohou platit i v době, kdy se certifikát stane realitou. S tím musí majitel certifikátu počítat,“ komentuje dál Telička.

Je tak možné, že budou některé státy požadovat test ne starší 72 hodin či než 48 hodin. „Shodli jsme se ale na tom, že stát vydávající restriktivní opatření musí zároveň dát vědět ostatním členským státům minimálně 48 hodin dopředu,“ doplňuje bývalý eurokomisař. 

Blesk Zprávy se na to konto ptaly, zdali bude Zelený certifikát nadřazen přání některých aerolinek; respektive, zdali bude řešena situace, kdy bude třeba před vstupem do letadla požadován právě PCR test. „V nejbližším období bude docházet ke konzultacím s unijními orgány a těmito organizacemi. Co je podstatné, je to, že tato právní norma platí celounijně,“ řekl Blesk Zprávám Telička.

Podle něj by navíc měli letečtí dopravci přesně vědět, jaké podmínky si stanoví cílová destinace. 

Koronavirus v Itálii: Testování na letičti. Koronavirus v Itálii: Testování na letičti. | ČTK/AP/Claudio Furlan

Nutno dodat, že cestovat budete moci i bez certifikátů. Akorát budete muset počítat i s tou možností, že na vás bude po příletu uvalena například karanténa. 

Zdarma a ve dvou jazycích

Certifikát bude čistě a jen na onemocnění covid-19. Jeho účinnost je pak daná na 12 měsíců. Podle Teličky je možné, že se za 12 měsíců pozmění i kvůli novým vědeckým poznatkům ke koronaviru. Vydáván bude rodném jazyce dané osoby a plus ještě v angličtině kvůli srozumitelnosti. 

Důležitou informací je i to, že bude certifikát vydáván zdarma automaticky nebo na přání klientů. V případě změny se bude také aktualizovat - například pokud si necháte píchnout druhou dávku vakcíny. Telička podotkl, že je možné zpoplatnění v případě, že člověk certifikát opakovaně ztratí nebo si jej opakovaně nechá vydat - to je ale stále předmětem jednání a jedná se o detail. 

Karta bude obsahovat všechny podrobnosti o samotné vakcinaci - a tedy kolik dávek již klient má, zdali se jedná o vakcínu podporovanou EMA, či zdali si ji občan nechal píchnout doma nebo v zahraničí. 

Nově totiž bude možné svou vakcinaci potvrdit i přes třetí zemi. „Uvedu to na příkladu. V rámci vakcinační turistiky se necháte očkovat v Srbsku. České úřady vám to mohou uznat, pokud prokážete, že jste se opravdu nechal očkovat,“ vysvětluje Telička. 

Kolem očkovacích látek ale ještě bude podle expertů živá debata. Musí se totiž určit, které vakcíny budou pro cestu schválené.  Zásadní změnou by mohlo být, že bude uvádět nejen vakcinace schválené Evropskou lékovou agenturou (EMA), ale dává státům možnost použít i ty zapsané na seznamu Světové zdravotnické organizace (WHO) pro využití v případech nouze.

Předmětem sporu může podle Teličky být i přechodná lhůta, během které by měly členské státy zajistit digitální cestu pro Zelený certifikát. Zatím se počítá se šestitýdenní lhůtou. ČR je ale podle Teličky pro delší přechodnou lhůtu. „Podle našich informací je česká vláda v přípravách na technickou implementaci digitálního pasu. Jeho zavedení proto bude záležet na rychlosti, s jakou se systém povede spustit,“ doplňuje Karolína Brennerová.

krapotkin ( 16. dubna 2021 14:34 )

K čemu bude "pas", který nebude platit všude ?

gemino ( 16. dubna 2021 12:13 )

Už se těším na ty žaloby. Zdravé lidi se silnou imunitou budou diskriminovat za jejich pevné zdraví a tedy pochopitelnou nechuť nechat do sebe cpát nějaké neprověřené srágory? Svět se zbláznil....

jezibababa ( 16. dubna 2021 10:46 )

Po druhé vakcíně jsem mailem dostala dvojjazyčný certifikát o provedeném očkování (včetně čárového kódu a toho druhého kódu (černobílý čtvereček). Teď budu ještě shánět zelený pas? Nerozumím tomu, můžete mi někdo poradit? Děkuji

mbmb ( 16. dubna 2021 06:34 )

at si jede Telicka s papirama.Dovolena je utopie ,praviidla se meni i nekolikrat za den !VLADY ukazaly naprostou neschopnost vzdyt ani letni cas coz je posun rucicky gratis udelat !

Zobrazit celou diskusi
Další videa