Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Alergie útočí i v době pandemie: Proč jsou alergici v ohrožení a na co si dát pozor

 • Autor: ula - 
  27. 3. 2021
  05:50

  I když teploty nejsou zrovna jarní, alergici už jsou v pozoru. Stačí pár slunných dní a alergie na pyly propukne v plné síle. V Česku roste kolem 3 tisíc druhů rostlin, přičemž řádově stovky z nich vytvářejí pylová zrna, která jsou potenciálně schopna vyvolat alergickou reakci. Navíc alergici jsou více ohroženi covidem-19. Překrvená sliznice v nose je ideální vstupní branou pro vir. Jaké jsou největší březnové alergeny a na co je třeba dát si pozor?

 • 1.Bříza

  Hlavním alergenem tohoto období je bříza a stromy především čeledi břízovitých a lískovitých (líska, olše, dub a buk). Pyl břízy se velmi dobře šíří vzduchem, zejména za slunečných a teplých dnů, za větrného počasí může být nesen i na kilometry daleko. Pro alergika je velmi obtížné se tomuto alergenu tedy vyhnout. Množství pylu v ovzduší klesá snad jen za deštivých, chladných a vlhkých dnů.

  Pylová zrna pod elektronovým mikroskopem, dobarveno. Pylová zrna pod elektronovým mikroskopem, dobarveno. |  Dartmouth College

 • 2.Jablko-celer-lískový oříšek

  S alergií na pyl břízy jde ruku v ruce i zkřížená alergie s potravinovými alergeny. Zejména pak na lískové ořechy, peckovice (broskev, švestka, nektarinka…), malvice (jablko, hruška), kořenovou zeleninu (celer, mrkev, petržel…) a melouny. Pokud jste na sobě zpozorovali, že vás po snězení oříšků šimrá v krku nebo po jablku trne v ústech, jste nejspíše alergičtí na pyl. Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti složení alergenů (bílkovin).

  „Hlavním projevem zkřížené alergie mezi pyly a potravinami je orálně alergický syndrom (OAS), nově také pylovo-potravinový syndrom (PFS), který se projevuje do několika minut pálením rtů, patra, jazyka, škrábáním v krku, může dojít k vyrážce nebo otokům kolem úst“, vysvětluje MUDr. Iva Pončáková, alergo-imunoložka z nemocnice Na Homolce. Zkříženou alergií mezi pyly a potravinami trpí ve střední Evropě zhruba 50 % pylových alergiků. „Existují vědecké práce, které potvrzují, že užíváním pylové specifické alergenové imunoterapie lze časem v některých případech navodit i stav tolerance týkající se i některých potravin,“ říká MUDr. Iva Pončáková.

  Alergeny Alergeny | profimedia.cz

 • 3.Líska

  Dalším březnovým alergenem je líska. Společně s olší patří mezi středně významný alergen. Alergiky dokáže potrápit ale už i v únoru. Pokud pociťujete v blízkosti těchto stromů ucpaný nos nebo naopak vodnatý výtok, zarudlé oči apod. budete pravděpodobně pociťovat tyto problémy i při květu stromů jako je habr, buk, bříza či dub. Tyto stromy totiž patří do společné skupiny alergenů. To znamená, že pokud budete alergičtí na pyl břízy, budete alergičtí i na pyl těchto jarních stromů a opačně.

  Ilustrační foto - alergie Ilustrační foto - alergie | profimedia.cz

 • 4.Topol a vrba

  Pyl topolu je méně významným alergenem, ale ani tak byste ho neměli podceňovat. Největší potíže způsobuje spíše mechanickým drážděním očních spojivek a nosní sliznice jemným chmýřím, které je součástí semen. I zde existuje zkřížená pylová reakce a to s vrbou a jilmem.

  Alergie - ilustrační foto Alergie - ilustrační foto | Profimedia

 • 5.Roztoči

  S příchodem teplejších dnů to majitele chat láká z města ven. Pro alergiky mohou ale letní chaty představovat přímo „semeniště“ jejich respiračních problémů. Roztočům se v chatách totiž daří více než dobře. Jejich rozmnožení nezabránila ani zima v nevytápěných objektech nebo nedostatečný přísun potravin ve formě lidské kůže. Nový byt nebo dům zamoří tihle malí živočichové do půl roku. Největší populace roztočů domácích se vyskytuje v ložnici, kde žijí většinou v matracích, polštářích a lůžkovinách. Udává se, že zhruba až 5-10 % váhy lůžkovin tvoří roztoči. Aniž by si to většina z nás připouštěla, můžou nám dost komplikovat život.

  Velká část populace je na ně alergická, což může vést až k astmatu, v horším případě k závažným komplikacím nebo i úmrtí. Alergie na roztoče se projevuje různě. Mezi nejčastější příznaky však patří kýchání, ucpaný nos nebo rýma, kašel, zarudlé oči, ale i nekvalitní spánek apod. Můžete se s nimi pouze tolerovat, sdělují odborníci.

  Alergie - ilustrační foto Alergie - ilustrační foto | Profimedia

 • 6.Příznaky covidu-19 versus alergie

  Podle MUDr. Ivy Pončákové nemá alergie a koronavirus stejné příznaky, snad jen kromě bolestí hlavy a zvýšené únavy.

  „U alergie dochází k výskytu klasických příznaků, jako je nosní obstrukce, svědění nosu, očí a uší, sekrece z nosu, kýchání, pálení, svědění v krku po předchozím kontaktu s pacientovi známým alergenem,“ řekla Blesk Zprávám Pončáková a pokračuje: „U koronavirového onemocnění chybí tento faktor kontaktu s alergenem, je zde jiná epidemiologická anamnéza, projevuje se kromě rýmy (povětšinou částečnou či úplnou ztrátou čichu) také kašlem, horečkou, bolestmi svalů a kloubů, což jsou příznaky, které se v případě alergie nevyskytují.“

  Alergie - ilustrační foto Alergie - ilustrační foto | Profimedia

 • 7.Alergici v ohrožení

  Podle imunoložky jsou ale alergici v době pandemie ohroženi více než kdy dříve.

  „V rámci projevů alergie se předpokládá o něco větší riziko nákazy jakýmkoliv virem, neboť překrvená sliznice v nose a na jiných místech obličeje je optimální vstupní branou pro uchycení se viru na sliznici a jeho proniknutí do organismu a kromě toho v době alergických obtíží mají alergičtí pacienti tendenci neustále se dotýkat obličejové části, ať už kvůli tomu, aby se vysmrkali, kýchli či poškrábali svědící nos či oči, čímž je riziko ‚zavlečení viru na sliznici ještě větší,‘“ říká lékařka.

  Alergie - ilustrační foto Alergie - ilustrační foto | Dan Černovský

 • 8.Léčba alergie

  „V léčbě alergie hraje největší roli, kromě antihistaminik, specifická alergenová imunoterapie,“ zdůrazňuje lékařka a doplňuje, že tato léčba se používá ve formě injekcí či ve formě kapiček či rychlorozpustných tablet a je doporučena jak u alergie na časné (jarní) stromy, tak i na trávy, plevele a roztoče.

  Pokud máte příznaky alergie v právě probíhající pylové sezoně (ať je jarní, letní či podzimní), požádejte svého praktického lékaře o předepsání antihistaminika. V jejich případě jde ale pouze o tlumení alergických reakcí, nikoliv o léčbu alergie. Nejlépe uděláte, když navštívíte alergologa. U pylové alergie je vhodné testování a krevní odběry na podzim. Alergenovou imunoterapii roztočovou lze zahájit kdykoliv, pylovou (trávy, stromy, plevele) mimo probíhající pylovou sezonu, ideálně na podzim (jarní a letní pyly) eventuálně v zimě (plevele).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa