Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Další stopka pro AstraZenecu kvůli krevním sraženinám. Výrobce: Vztah není potvrzen

Aktualizováno -
14. března 2021
20:29
Autor: ČTK - 
14. března 2021
12:35

Také irští zdravotníci doporučili, aby bylo v zemi přerušeno očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. Důvodem jsou sobotní zprávy z Norska o několika závažných případech krevních sraženin u lidí, jimž byla nedávno vakcína podána, informovalo dnes na svých stránkách irské ministerstvo zdravotnictví. Kvůli zprávám o výskytu krevních sraženin u několika očkovaných osob pozastavilo v minulých dnech očkování vakcínou britsko-švédské firmy rovněž Dánsko a další země. Souvislost mezi zdravotními problémy a tímto preparátem ale zatím nebyla prokázána.

Irský národní poradní výbor pro imunizaci (NIAC) uvedl, že jeho dnešní doporučení je preventivním opatřením, dokud nebude k dispozici o případných vedlejších účincích vakcíny AstraZeneca více informací. NIAC je nezávislá expertní skupina, která radí irskému ministerstvu zdravotnictví.

Vakcínou, kterou vyvinula firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, byli v Irsku zatím očkováni především zdravotníci. Z 570 000 dávek aplikovaných v zemi bylo asi 20 procent od společnosti AstraZeneca, napsala agentura Reuters.

Norsko v sobotu oznámilo, že v zemi byli hospitalizováni s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček tři zdravotníci, kteří se nedávno nechali touto vakcínou očkovat. Podle norského listu Aftenposten jsou všichni postižení poměrně mladí a není známo, že by trpěli nějakou vážnou chorobou. Jedná se o muže i ženy z různých zdravotnických zařízení. Zůstávají nadále ve vážném stavu.

Dánsko a Norsko pozastavily očkování vakcínou od firmy AstraZeneca již ve čtvrtek a brzy je následovaly další země jako Bulharsko, Rumunsko, Island či Thajsko. Předtím na možné problémy s vakcínou poukázalo Rakousko. Jednu z šarží přestala země používat poté, co jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá se ocitla ve vážném stavu s plicní embolií.

EMA a WHO: Není třeba se bát

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nicméně ve čtvrtek uvedla, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že za případy krevních sraženin stojí očkování. S podáváním vakcíny od společnosti AstraZeneca se podle EMA může pokračovat. Podle pátečního vyjádření mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisové je přípravek od firmy AstraZeneca excelentní a není důvod ho nepoužívat.

I samotná AstraZeneca tvrdí, že není důvod k obavám. Fima uvedla, že zhodnotila údaje o 17 milionech osob z Evropské unie a Británie naočkovaných její vakcínou proti covidu-19 a nenašla žádné důkazy o spojitosti mezi očkovací látkou a zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. 

„Pečlivé zhodnocení veškerých dat o bezpečnosti více než 17 milionů lidí naočkovaných v Evropské unii a v Británii vakcínou proti covidu-19 AstraZeneky neprokázalo zvýšené riziko plicní embolie, hluboké žilní trombózy či sníženého množství krevních destiček v jakékoli věkové skupině, u jakéhokoli pohlaví, jakékoli šarže, či v určité zemi,“ uvedla firma ve vyjádření.

V Česku se proti covidu očkuje vakcínou AstraZeneca a rovněž přípravky firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek informoval, že v ČR se nepoužívají šarže vakcíny AstraZeneca, které přestalo používat Dánsko či Norsko.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Prema M ( 29. listopadu 2021 21:20 )

Kolikrát to potřebujete číst? Kolikrát už to napsali že po tom lidi umírají. A mate to na Blesku. Žádný Hoax

frantacizek ( 15. března 2021 05:06 )

další vakcína, kterou se očkovat s rodinou určitě nenecháme. Pravděpodobně budeme tedy muset počkat až do konce očkování v Česku na zbytkové vakcíny se seriozní historií. Boris Johnson ví, proč Astru tak hájí, pač až se prokáže, že minimálně ta jedna šarže mohla za ta úmrtí, tak se Británie nedoplatí za odškodné pozůstalým, navíc, pokud se jednalo o jinak naprosto zdravé jedince. To není vůbec legrace. Překvapuje mě jen, že se to stalo vědcům z Oxfordu. Už to jde do desítek případů, což už nepůjde nazvat ani statistickou chybou. Hrají nyní hodně vabank - pokud by ji stáhli, pak přiznají de facto chybu, čili se tam asi všichni modlí. Ale nižší dodávky nejsou vůbec s podivem, vyřešili to prozatím takhle.
Jak říkám, ta vakcína není vůbec zajímavá, abychom ji tady měli. Je zajímavá oproti konkurenčním jen skladováním v přijatelných teplotách. Naši politici by měli zvážit její užití coby pokusů na čs. obyvatelích ve stylu, na koho ten pešek padne, pač je evidentní, že s ní není něco v pořádku obecně..

Jirik-ta ( 14. března 2021 14:51 )

Jen ať pokračují. Ale co to má být? Tahle komedie?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa