Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C

Hamáček pro Blesk: Velikonoce nebudou normální. A prodloužení nouzového stavu je na Blatném

Autor: Jakub Veinlich - 
12. března 2021
15:50

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) začala pravděpodobně zabírat nastavená restriktivní opatření včetně omezení cestování mezi okresy. Drobné rozvolnění by podle Blatného přijít sice brzy mohlo, ale nebude nijak razantní. Velikonoce nebudou „normální“ ani podle vicepremiéra, ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD). Jestli vláda bude znovu žádat o prodloužení nouzového stavu, musí ale podle něj rozhodnout právě Blatný. 

Pane vicepremiére Hamáčku, ministr Blatný zněl v pátek na tiskové konferenci optimisticky. Opatření prý začínají zabírat. Nicméně rozvolňovat příliš zatím nechce. Očekáváte tedy, že budete muset znovu žádat o prodloužení nouzového stavu, nebo bude stačit nastavit omezení podle schváleného pandemického zákona? 

To je na ministerstvu zdravotnictví, aby vyhodnotilo vývoj epidemie a vyhodnotilo, jaká opatření jsou potřeba. A na základě toho stanovit, jaký právní rámec je k tomu potřeba.

Ministerstvo zdravotnictví tedy musí říct: „Potřebujeme omezovat pohyb“. A pokud budeme potřebovat omezovat pohyb, budeme potřebovat prodloužení nouzového stavu. Pokud pohyb nebude potřeba omezovat, tak nouzový stav omezovat nemusíme.

Video  Blatný o testování: Firmy mají testovat své zaměstnance, ne je posílat, aby zabírali místa veřejnosti  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

A zatím se to tak jeví?

Zatím je na to brzy. Pravda je, že ta křivka spadá. Mám naději, že by se ten trend mohl zrychlit, protože ta opatření jsou razantní, takže by měly fungovat respirátory a testování ve firmách. Počkal bych ale ještě alespoň týden.

Určitě platí, co říká pan ministr Blatný, že nejde očekávat nějaké razantní rozvolnění po 21. březnu.

Předpokládáte tedy, že by byly Velikonoce ještě omezené i vzhledem k tomu, že například Německo v současné době přitvrzuje?

Situace v Německu není dobrá. Jakkoli opatření, která mají, jsou velmi razantní, tak jim to stále roste. Je vidět, že problém krotit epidemii nemá jen Česko. Německo je sice s lepšími čísly na počet obyvatel, ale stejně se ukazuje, že je problém s tím řešením. Nechci proto něco slíbit, abychom to pak museli odvolávat. Ale to, že by proběhly Velikonoce normálně bez jakýchkoliv omezení, je nereálné. Nějaká forma opatření určitě platit bude. Konec konců Velikonoce bez omezení nepřipouští ani opozice ve své rozvolňovací tabulce.

Plán koalice SPOLU pro pocovidové rozvolňování Plán koalice SPOLU pro pocovidové rozvolňování | Twitter @market_a

Kdy by eventuálně vláda jednala o případné žádosti o prodloužení nouzového stavu?

Nejpozději v týdnu od 22. března. Aby to stihla Poslanecká sněmovna projednat.  

Video  Hamáček o omezení pohybu Čechů: Kdo bude moci opustit okres? A návrh omezení vycházek na katastr obce 
Video se připravuje ...

Velikonoce letos připadají na 2. až 5. dubna. Loni krátce před nimi vláda pustila Čechy například do hobbymarketů - zdůvodňovala to tehdy nakoupením zásob na chaty a chalupy na prodloužený víkend.

MichalM ( 12. března 2021 19:02 )

Už táhněte Vy neschopná bando.

brano34 ( 12. března 2021 18:38 )

Na hradě Mírov se pro Hamáčka, Babiše, Blatného, Prymulu, Vojtěcha a Zemana chystá prostorná cela

e.lesanova ( 12. března 2021 17:39 )

Je dobře, že se situace pomalu zlepšuje, ale rozhodně by nebylo zodpovědné, "pustit" to na Velikonoce...za 14 dní bychom se plácali ve stejném, ne-li horším...

vildasin ( 12. března 2021 17:25 )

Až si nahamtají, tak to rozvolní, ještě mají stále málo. Že nebudou Velikonoce normální, jsme si už zvykli. V tomto státě není normální téměř všechno!!

Jirik-ta ( 12. března 2021 16:32 )

Teda chlapi. Udělali jste kus práce.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud