Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Německo otevřelo obchody, zoo i fitka. Hamáček naznačil, kdy se dočká Česko

Autor: mach, ČTK - 
8. března 2021
22:05

Německo dnes spustilo další fázi rozvolnění přísných restrikcí, které v zemi platily od konce loňského roku. Po minulém týdnu, kdy se otevřely školy, školky a kadeřnictví, dnes otevřela květinářství, knihkupectví, muzea, ale i autoškoly, některé služby a maloobchod. Čísla nakažených v Německu začala minulý týden sice nepatrně stoupat, ale díky očkování seniorů ubývá počet úmrtí. Česko si na rozvolnění musí ještě počkat, systém má ale propracovaný, řekl Blesk Zprávám vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Německo dnes vstoupilo do druhé a částečně i třetí fáze uvolnění tvrdých koronavirových restrikcí. Vláda sice prodloužila již několik měsíců trvající lockdown do konce března, ale současně začala opatrně rozvolňovat.

Hlavním ukazatelem pro návrat do běžného života je sedmidenní incidence, tedy počet nakažených za sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Druhá fáze platí stejně pro všechny země, třetí se řídí již zmíněnou incidencí – tam, kde je menší než 50 (50 osob na 100 tisíc obyvatel za týden), jsou opatření mírnější. V zemích, kde se hodnota pohybuje mezi 50-100, platí podmínky pro nutnost případného trasování.

Kam ode dneška můžou Němci?

Dnes se otevřela květinářství, zahradnictví, knihkupectví, ale i autoškoly, muzea, galerie, zoologické a botanické zahrady, venkovní sportoviště a maloobchod. Ke kadeřnickým salonům, které otevřely už minulý týden, přibyly dnes další služby péče o tělo, jako jsou masáže, kosmetika nebo tetovací salony. V případě těchto služeb je potřeba negativní test na covid nebo respirátor, případně rouška.

Maloobchod se striktně řídí týdenní incidencí v zemích, kde je hodnota nižší než 50, může být jeden zákazník na 10, respektive 20 metrů čtverečních, podle velikosti prodejní plochy. Tam, kde je incidence nad hodnotou 50, se musí zákazník objednat předem, na ploše 40 metrů čtverečních pak musí být sám. Stejné pravidlo platí i pro návštěvy muzeí, galerií a ZOO s tím, že návštěvník na sebe zanechá i kontakt pro vytrasování. Informace přinesl magazín Der Spiegel.

Nově jsou také zpřístupněna venkovní sportoviště a někde i fitness centra. V zemích s nižším rizikem může společně sportovat až 10 osob. Tam, kde je riziko nákazy vyšší, to může být jen pět osob ze dvou domácností. Započítávají se i děti. Spolková vláda nově hradí všem občanům jeden antigenní test týdně a snaží se zajistit dostatek domácích rychlotestů v obchodech. Diskontní řetězec Aldi nabídl v sobotu první autotesty, Lidl pouze online na svém e-shopu. Během velmi krátké doby byly testy vyprodány, e-shop Lidlu se dokonce zhroutil.

Video Hamáček o lockdownu Česka: Čas se krátí! Zakážeme lidem opouštět území okresu. - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Česko si na rozvolnění počká

Český ministr vnitra Jan Hamáček pro Blesk Zprávy řekl, že německý plán rozvolňování je propracovaný, ale na něco podobného si Česko bude muset ještě počkat. „Naším cílem je razantní snížení počtu hospitalizovaných v nemocnicích. Jakmile jejich počet klesne na tři tisíce, můžeme začít rozvolňovat nějakým podobným způsobem,“ řekl vicepremiér.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády nechtěl uvést konkrétní datum či počet případů, kdy by se opatření mohla zmírnit. Při vyhlašování opatření politici hovořili o třech týdnech.

„Nebudu vám teď říkat žádné datum ani žádné konkrétní číslo, protože na to, abychom mohli tato opatření vyhodnotit zodpovědně, je sedm dní málo,“ řekl ministr. Mobilita obyvatel podle Blatného poklesla na zhruba 35 procent proti normálu, na jaře podle něj byla ještě nižší. Právě omezení pohybu bylo podle něj hlavním cílem opatření uzavírajících okresy. Ministr také apeloval na občany, aby opatření dodržovali. „Čím méně bychom to dodržovali, tím déle by opatření platila,“ dodal.

Premiér sousedního Bavorska Markus Söder, který je považován za hlavního architekta všech platných restrikcí, na svém twitteru napsal, že u koronaviru neexistuje žádná záruka, a proto je potřeba postupovat maximálně obezřetně. „Uvolnění není jednosměrná cesta, vždycky můžeme zatáhnout za brdu,“ napsal Söder. V Bavorsku platí všechna výše popsaná opatření. V případě velmi příznivé incidence (nižší než 35) se může setkat až 10 osob ze tří různých domácností. Současně stále platí policejní kontroly na hranicích s Českem.

Sasko má kromě obecných opatření vlastní model pro otevření škol. Žáci navazujícího studia mají povinnost nechat se jednou týdně otestovat, učitelé dvakrát týdně. Samozřejmostí je dodržování všech potřebných hygienických opatření. Saský premiér Michael Kretschmer na twitteru napsal, že z jeho pohledu postupuje Německo rychle a Sasko půjde opatrnější cestou.

panda82 ( 9. března 2021 07:26 )

Sliby chyby, moc brzy vyhodnocuje, tady chybí kázeň

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud