Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

České kuriozity v lockdownu okresů: Úřad za přehradou, výjimky kvůli nákupákům

Autor: ČTK - 
1. března 2021
14:29

Kvůli zákazu cestování mezi okresy zasedla v neděli mimořádně vláda. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dostal pravomoc operativně upravovat jednotlivá nařízení vlády, která by nějakým způsobem zasahovala „nelogicky“ do života lidí. Hamáček Blesk Zprávám řekl, že na základě této pravomoci už v neděli vydal dvě výjimky. „Je to na základě žádostí z regionů,“ upřesnil vicepremiér s tím, že obě výjimky se týkají především možnosti nakupování v Brně a Plzni. Kuriozit spojených s opatřením vlády je však více.

„Okresy Brno-město a Brno-venkov jsou tak propojené, že by aplikace tohoto nařízení znamenala, že by lidé museli jezdit za nákupy desítky kilometrů. Takže mezi těmito okresy jsem vydal výjimku z nařízení, která tady zákaz cestování mezi okresy kvůli nákupům ruší,“ upřesnil pro Blesk Zprávy vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Lidé tak nebudou muset v tomto případě cestu nijak zdůvodňovat.

Podobná situace je podle Hamáčka v případě Plzně, kde je velké obchodní centrum za městem, které spadá už do jiného okresu. „Pokud bychom tu výjimku neudělili, tak v Plzni zítra vypukne dopravní kolaps,“ řekl Blesk Zprávám vicepremiér.

Lidé z Plzně tak budou moci i přes opatření, která začala v pondělí platit, dál nakupovat v obchodním centru Globus. Hypermarket sice leží na samém severním okraji Plzně, hned u nejlidnatějších sídlišť na Severním Předměstí, katastrálně ale už nepatří do okresu Plzeň-město, ale na území obce Chotíkov v okrese Plzeň-sever. Podle zpřísněných opatření nemohou lidé od 1. března za nákupy jezdit do jiného okresu.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale udělil v neděli výjimku z omezení pohybu a pobytu lidem s bydlištěm v Plzni, aby mohli za nákupy i na území Chotíkova, potvrdila policejní mluvčí Pavla Burešová. V hypermarketu tak budou moci nakupovat lidé ze severního Plzeňska i z okresu Plzeň-město, který končí těsně vedle obchodního centra.

Kruhový objezd a debaty kolem nákupáku

Otázka nakupování v Globusu se o víkendu stala v Plzni a okolí jedním z nejdiskutovanějších témat. Kvůli zpřísněným opatřením, která vláda zavedla ke zmírnění šíření koronavirové nákazy, by do Globusu nesměli Plzeňané, kteří bydlí třeba jen pár stovek metrů od obchodu. Při striktním dodržování pravidel by ale měli problém i obyvatelé severního Plzeňska.

Jediná přístupová cesta k obchodnímu centru totiž vede přes kruhový objezd, který ale zčásti leží v okrese Plzeň-město, do něhož by neměli podle nařízení obyvatelé jiných okresů kvůli nákupům vstupovat.

„Ministr vnitra udělil výjimku z omezení pohybu a pobytu osobám s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území Plzně, kteří tedy mohou za účelem nákupu a služeb též do katastrálního území obce Chotíkov. V praxi to tedy znamená, že toto nákupní centrum mohou využívat pro nákupy lidé ze severního Plzeňska i z Plzně,“ dodala Burešová.

Starosta: Snad každý pochopí, že se k nám přes přehradu nedostanou

Jiný problém řeší na jihu Čech. Pokud část obyvatel Horní Plané na Českokrumlovsku bude potřebovat navštívit městský úřad nebo si ve svém městě nakoupit, musí kvůli tomu překračovat hranice okresů. Lidé z Bližší Lhoty, Přední Zvonkové a Další Lhoty, což jsou části Horní Plané, dělí od města lipenská přehrada. A když ji chtějí objet, musí tím přes prachatický okres. Podle nařízení vlády by však lidé kvůli koronaviru měli cestovat mezi okresy jen v nejnutnějších případech.

„Je to velmi specifické. Ale snad každý pochopí, že přes hladinu přehrady se k nám ti lidé nyní prostě nedostanou,“ řekl ČTK starosta Horní Plané Jiří Hůlka. V Bližší Lhotě, Přední Zvonkové a Další Lhotě žije přibližně sedm desítek lidí. Přestože jsou součástí Horní Plané, od městského úřadu je dělí po silnici více než 20 kilometrů dlouhá cesta. A vede mimo jiné přes Novou Pec, což znamená prachatický okres. V Bližší Lhotě, Přední Zvonkové a Další Lhotě není žádný obchod.

„Samozřejmě, že by si lidé třeba mohli nakoupit v Nové Peci, což je pro ně rychlejší. Ale otázkou zůstává, co je z epidemického hlediska lepší? Jen tím okresem projet do Horní Plané? Nebo vystoupit a nakoupit si tam?“ řekl Hůlka.

Obyvatelé Bližší Lhoty, Přední Zvonkové a Další Lhoty mohou po většinu roku využívat pro cestu do Horní Plané přívoz. Přes hladinu lipenské nádrže se tak dostanou za pár minut. Jenže přívoz je v zimní sezoně mimo provoz a na vodu se vrací vždy až za příznivějšího počasí, což bývá většinou v dubnu.

Rozsáhlý katastr. Lidé mají víc prostoru na vycházky

Horní Planá patří mezi obce s největší katastrální rozlohou v Česku. Její území dosahuje více než 127 kilometrů čtverečních, což je například srovnatelné s Plzní.

„V těchto dnech je to výhoda, protože naši obyvatelé mají prostor pro volný pohyb,“ uvedl Hůlka v souvislosti s vládním nařízením, že lidé smí volnočasové aktivity provozovat jen v katastru obce. „Ale jindy je naše rozloha spíš za trest. Máme například 70 kilometrů místních komunikací a jejich údržba stojí dost peněz,“ řekl starosta.

Video Policejní náměstek Vondrášek o lockdownu okresů: Bojujeme o životy a zdraví lidí v Česku. - Blesk Zprávy / ČTK

Zobrazit celou diskusi
Další videa