Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 10°C

Povinné roušky v práci: Zajistit je má zaměstnavatel. Kde jsou nutné respirátory?

Autor: ČTK, simao - 
27. února 2021
01:10

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Spolu s výjimkou pro zaměstnance končí i pro ústavní činitele, i dosud ale roušku obě skupiny mít museli, pokud byli do dvou metrů jiné osoby. Výjimku budou mít jen lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova, řekl po pátečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Ochranné prostředky musí zaměstnancům podle mimořádného opatření ministerstva zajistit zaměstnavatel, dostatek na každou směnu.

V místech, kde je už od pondělí povinný respirátor, tedy v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě, musí zaměstnavatel zajistit respirátor nebo ochranu nosu a úst s obdobnou účinností. V ostatních vnitřních prostorách bude stačit chirurgická rouška.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) také potvrdil už ve čtvrtek avizované změny v nošení roušek a respirátorů.

Končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru, nanoroušky nebo podobně účinné ochrany dýchacích cest. V zastavěném území obce bude třeba vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti.

V pondělí schválené mimořádné opatření, které umožnilo nosit dvě roušky na sobě, odborníci kritizovali. Podle nich se zdvojením snižuje jejich průchodnost a vzduch s virovou nákazou je může obcházet. Zakázané jsou od pondělí všechny podomácku vyrobené látkové roušky.

Video Blesk Podcast: Česko je nanotechnologickou velmocí. Umíme výborné nápady dotáhnout, říká Kůs - Blesk

tomik007 ( 27. února 2021 12:18 )

Kde su té respirátory? - Pani je zjedli. A kde su ti pani? - Na hribitove zakopani. (hutoracka ludova) 👅

Zobrazit celou diskusi
Další videa