Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Až 10 tisíc naočkovaných denně? Ve Vysočanech vznikne obří očkovací centrum. Ale až v dubnu

Aktualizováno -
1. března 2021
13:17
Autor: ČTK - 
26. února 2021
15:29

V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport a Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) podepsali smlouvu o nájmu. Smlouva je uzavřená do 31. července 2021 s možností prodloužení, sdělili mluvčí ÚVN Jitka Zinke a Betsport Jakub Špetlík. V plánu je očkovat až 10 000 lidí denně. Náklady na vybudování centra jsou podle lednového odhadu 11,8 milionu korun. Velkokapacitní očkovací centrum chystá v kongresovém centru Praha (KCP) také pražský magistrát. Fungovat má začít až 11. dubna.

Nájemné v hale bude činit 1000 korun za celou dobu trvání nájmu. „Dohodli jsme se také na tom, že budou hrazeny prokazatelné náklady na služby, které O2 universum pomůže pro chod vakcinačního centra zajistit, jako například úklid společných prostor, ostrahu, akreditační služby, stravu pro personál očkovacího centra a další. Budou taktéž hrazeny náklady na teplo, potažmo chlazení, spotřebu vody a elektrické energie spojené výhradně s provozováním vakcinačního centra,“ uvedl ředitel ÚVN Miroslav Zavoral.

Očkovací centrum by mělo začít fungovat až 11. dubna. V pondělí to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s vedením krajských nemocnic. O zřízení velkokapacitního centra přitom vláda rozhodla už v lednu.

Přípravy

V současné době pokračují přípravy na provozování centra. Odborné pracovní skupiny ÚVN připravují logistické zabezpečení a shání personál. IT odborníci potom vyvíjejí aplikaci a její propojení na další systémy. Nemocnice společně s integrovaným záchranným systémem řeší bezpečnost v centru.

Komplex O2 universum navazuje na O2 arenu z jižní strany, má rozlohu téměř 50 000 metrů čtverečních ve čtyřech podlažích. Největší sál má kapacitu 4500 lidí. Halu vlastní a provozuje společnost Bestsport, která je členem skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. O vybudování očkovacího centra rozhodla vláda ve druhé polovině letošního ledna.

Očkovací centrum v hlavním městě vybudoval rovněž magistrát. Zřízená jsou v poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Další chystá město v Kongresovém centru Praha a zřizují je také některé městské části, když první dvě centra vznikla v Praze 9 a 8.

Stano1963 ( 1. března 2021 16:47 )

praktičtí lékaři se nabízí, že budou očkovat, jenže očkování je v režii nemocnic, které nechtějí očkování pustit jiným, i když pro občany je pohodlnější jít ke svému lékaři, kteří je očkují na chřipku, tetan atd

jajas ( 27. února 2021 07:59 )

Tak nevím....záměr je dobrý, ale realizace většinou "pokulhává" (mírně řečeno). Necháme se tedy "překvapit", nic jiného nezbývá!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa