Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Svět děsí další nebezpečná mutace. Šíří se mnohem rychleji, varují v Mexiku

Autor: ČTK - 
26. února 2021
10:28

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz v této zemi. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na ředitele mexického ústavu epidemiologie a molekulárního výzkumu. José Ernesto Ramírez nicméně ve čtvrtek médiím také řekl, že tato mutace by se neměla nazývat mexická, protože se objevila i v jiných zemích. Ramírez rovněž uvedl, že tato mutace se může rychle šířit.

„Můžeme požádat, aby tuto variantu (koronaviru) nějak specificky pojmenovali, ale není adekvátní označovat ji za mexickou mutaci,“ prohlásil Ramírez. Dodal, že tato mutace, která byla v Mexiku zaznamenána poprvé loni v říjnu, se objevila také „v Kanadě, USA a některých zemích Evropy a Afriky“. „My jen oznamujeme, že tato mutace se u nás nyní potvrzuje mnohem častěji,“ dodal.

V poslední době se v řadě zemí, včetně evropských, šíří zejména takzvaná britská mutace, která dostala svůj název proto, že byla poprvé identifikována loni na podzim v Británii. Její výskyt potvrzují laboratoře i v České republice. Další nové nejznámější mutace, které se rychle šíří, jsou označované jako jihoafrická či brazilská. Není ale prokázáno, že by způsobovaly vážnější průběh nemoci.

Současné vakcíny proti covidu-19 byly sice vyvinuty na dřívější variantu koronaviru, podle různých studií by měly zabránit vážnému průběhu nemoci i u nových mutací, uvedl server BBC.

Mexiko, které má asi 128 milionů obyvatel, je v této pandemii třetí na světě v počtu evidovaných úmrtí s covidem-19, dosud jich zaznamenalo na 183 700. Nákaz koronavirem se v zemi, která ale málo testuje, potvrdilo asi 2,1 milionu. Ve čtvrtek oznámilo mexické ministerstvo zdravotnictví 877 nových úmrtí spojených s covidem-19 a 8642 nově potvrzených nákaz.

NovyZakon ( 26. února 2021 16:39 )

Myslíš odznak Vzorný voják?

HajkovaVlasta ( 26. února 2021 15:40 )

Tak který VIP to sem dotáhne?

pekaaaros ( 26. února 2021 14:58 )

tak tak. z tohoto důvodu je naprosto neprofi, aby nějakej profesor tvrdil, že je třeba se promořit. Pirk by měl odevzdat odznak.

frantacizek ( 26. února 2021 13:04 )

v Mexiku nedodržovali a hlavně nevynucovali žádná opatření ještě nyní do této nedávné doby, tak bych to i za mexickou mutaci považoval, pač viry mutují právě ve své vysoké náloži ve společnosti, jak je známo..

Zobrazit celou diskusi
Další videa