Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Do Prahy míří tisíce dávek vakcín. Rozběhnou se díky nim městská očkovací centra

Autor: ČTK - 
16. února 2021
14:19

Už v pátek obdržel pražský magistrát 2 500 dávek vakcíny od firmy AstraZeneca. Nyní má v úterý dorazit dalších 16 tisíc dávek od firem Pfizer/BioNTech a dalších 5 200 dávek vakcíny Moderna má do metropole doputovat příští pondělí. Pro očkovací centra, která neřídí stát, je to pozitivní zpráva. Kvůli nedostatku vakcín totiž dosud nefungovala.

Očkovací látka od firmy AstraZeneca podle Hřiba dorazila do Městské nemocnice následné péče ve Vysočanech. „Odbor zdravotnictví připravil seznam zdravotnických zařízení k rozdělení tohoto druhu vakcíny. Oslovili jsme všechna očkovací centra, s výjimkou státem zřízených, aby proočkovala vlastní personál. Dotázali jsme se také praktických lékařů na to, kolik mají mobilních a imobilních pacientů,“ vysvětlil primátor.

Město také pokračuje v očkování vakcínou Pfizer/BioNTech, jejíž dodávky míří do devíti státních očkovacích center na území metropole. Podle dřívějších vyjádření nemá vedení města na jejich distribuci vliv. V posledních týdnech do Prahy nechodily další dva druhy vakcíny, které mířily do jiných krajů. Praha na oplátku získala více séra Pfizer/BioNTech, jež bylo nutné k aplikaci druhé dávky lidem již naočkovaných první.

V pondělí by podle Hřiba měly dorazit vakcíny Moderna, které město plánuje využívat pro svá očkovací místa. „Poputují do očkovacích center na území městských částí, distributor je doručí přímo na místo, anebo do Městské polikliniky Praha. Odtud si ji budou moci vyzvednout městské části, které nemají připravené stabilní očkovací místo,“ uvedl Hřib. Dodal, že by od ministerstva zdravotnictví uvítal online sdílení přehledného harmonogramu dodávek vakcín, aby mohlo město lépe plánovat distribuci.

Praha spustí tři očkovací centra

Očkovací místa mohou vznikat v libovolném zdravotnickém zařízení. Magistrát sám plánuje spustit tři, podle pondělního vyjádření radní Mileny Johnové (Praha Sobě) už je připraveno jedno v městské poliklinice ve Spálené ulici a tento týden má být hotovo i další v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech.

Video  Babiš tlačil na očkování 6 dávkami z jedné lahvičky, Česku se to vymstilo. Blatný připustil: Dodávají nám méně lahviček.  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Radní dodala, že s ohledem na nedostatek informací od vlády ohledně plánovaného centra v hale O2 universum město připravuje vlastní větší centrum v Kongresovém centru, které by mělo mít kapacitu od 200 do 1000 lidí denně. Do očkování se plánují zapojit i praktičtí lékaři, pro které je vhodná látka AstraZeneca, protože ji není nutné skladovat v hlubokých mrazech. Očkovací centra zřídily i některé městské části.

Zdravotníci, senioři, učitelé

Od začátku vakcinace se stále očkují zdravotníci a senioři starší 80 let. Podle pražské očkovací strategie, kterou schválili radní hlavního města v pondělí a budou o ní ve čtvrtek jednat zastupitelé, dostalo ke 12. únoru v metropoli alespoň první dávku vakcíny 48 procent z asi 55 000 lidí starších 80 let. I druhou dávkou pak bylo naočkováno 11 162 z nich. Ke 13. únoru bylo podle dokumentu první dávkou v Praze naočkováno celkem 51 000 obyvatel a druhou 31 000. V Praze je evidováno 1,33 milionu obyvatel, podle dat operátorů jich však v metropoli reálně žije až o čtvrt milionu více.

Celkem je podle strategie v Praze 128 000 lidí spadajících do první prioritní skupiny pro očkování. Necelý půl milion lidí pak spadá do následující kategorie, kam patří lidé nad 65 let a zástupci pro stát důležitých povolání, včetně učitelů. Hřib uvedl, že učitelů a dalších školských zaměstnanců je v metropoli asi 36 000, město chce s jejich vakcinací začít co nejdříve.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud