Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Ratha převezli za Kottem do Brna. Bude za mřížemi léčit a pomůže i na covidové jednotce

Autor: ČTK - 
9. února 2021
13:05

Lékař a bývalý středočeský hejtman David Rath, který si odpykává sedmiletý trest za korupci, bude pracovat v brněnské vězeňské nemocnici. Mluvčí Vězeňské služby (VS) Petra Kučerová potvrdila, že bezpečnostní sbor chystá v tomto týdnu zařazení druhého lékaře z řad odsouzených. Rathův advokát Adam Černý v úterý bez dalších podrobností sdělil, že Vězeňská služba už jeho klienta převezla do Brna.

„Kvůli nedostatku zdravotníků využijeme potenciál odsouzených,“ řekla Kučerová, která se k totožnosti lékaře nevyjádřila. „Bude pracovat pod dohledem civilního lékaře jako praktický lékař. V případě potřeby bude vypomáhat na covidové jednotce,“ uvedla mluvčí.

Ve vězeňském covidovém centru v Brně působí od poloviny loňského prosince také další vězněný lékař, podle dřívějších informací médií je jím Petr Kott. Právě Kott byl spolu se svou manželkou Kateřinou (dříve Pancovou) odsouzený ve stejné kauze jako Rath.

Zapojení vězňů s lékařským diplomem vysvětlovala Kučerová v prosinci tím, že ve Vězeňské službě je lékařů „tragický nedostatek“ a že bezpečnostní sbor takto zároveň reaguje na koronavirovou situaci. Připomněla, že už dříve takto odsouzení lékaři ve věznicích pracovali, poslední v 90. letech. Zdůraznila také, že bezpečnostní sbor zaměstná v oboru jen ty lékaře, kteří nebyli odsouzeni v souvislosti se svým povoláním.

Někdejší exministr zdravotnictví za ČSSD Rath, kterého policie zadržela v roce 2012 se sedmi miliony korun v krabici od vína, nastoupil v říjnu 2019 do teplické věznice, později byl přemístěn do Ruzyně. Od počátku projevoval zájem o možnost působit za mřížemi jako lékař. VS tehdy zastávala stanovisko, že vězeň - lékař ve svém oboru pracovat nemůže. Argumentovala legislativou, podle níž nesmí mít vězeň přístup k omamným látkám, peněžní hotovosti ani k osobním údajům. Bezpečnostní sbor ale zároveň uváděl, že hledá cesty, jak odsouzené lékaře zaměstnat ve vězeňských nemocnicích.

Video  Rath si užíval poslední doušky svobody: Kolo, zubař a klidný spánek.  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

verka1 ( 9. února 2021 16:06 )

Pořád je to vězeň. Nedostatek lékařů.
Kott měl dříve problémy s alkoholem.

Michal Snobl ( 9. února 2021 15:11 )

No tak to by si zasloužil odměny.
Co takhle mu dát to samé co brali na ministerstvu, pak ještě prominutí trestu a jako bonus ministerské křeslo s řádným platem.
Plesku koho tenhle zajímá???

renalek ( 9. února 2021 14:45 )

To je od něho dost odvážné!! Co když tam ,,něco,, lapne a naloupené milióny si už nikdy neužije !!!! Jestli on fakt není vlastenec a lékařská přísaha pro něho je nad všechny zákony!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa