Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Výrobci vakcín berou EU na hůl: Po Pfizeru a AstraZenece zkrátí dodávky i Moderna

Autor: ČTK - 
29. ledna 2021
17:55

Po americkém Pfizeru a britsko-švédské společnosti AstraZeneca oznámila také americká firma Moderna omezení dodávek vakcín proti covidu-19, méně vakcín dostane v únoru Itálie. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na italskou vládu. Moderna podle agentury PAP vyrozuměla i polské úřady, že v únoru obdrží o čtvrtinu méně vakcín, než Polsko čekalo: namísto 400 000 dávek jen 300 000.

Moderna nás právě informovala, že v týdnu od 9. února dostaneme z plánovaných 166 000 dávek jen 132 000, tedy o 20 procent méně,“ oznámil v pátek italský vládní komisař pro nouzové situace Domenico Arcuri. „Roste náš údiv i starosti... chybí nám už nejméně 300 000 dávek vakcín, které jsme měli dostat, a nedostali,“ dodal.

Šedesátimilionová Itálie začala s očkováním loni koncem prosince, jako ostatní země EU. Dosud aplikovala na 1,7 milionu dávek vakcín, obě potřebné dávky dostalo na 392 500 lidí. Valnou většinu oočkovaných osob v Itálii tvoří zdravotníci a personál a klienti domovů pro seniory, vakcínu dostalo i přibližně 14 300 seniorů starších 80 let.

Italové chtějí vlastní vakcínu

Tento týden italská vláda oznámila, že investuje 81 milionů eur (asi 2,1 miliardy Kč) do vlastní vakcíny, kterou vyvíjí italská farmaceutická firma ReiThera a mohla by být dostupná v září. Italská vláda také před několika dny uvedla, že kvůli zpožděným dodávkám vakcín zvažuje žalobu na společnosti Pfizer a AstraZeneca.

S omezením dodávek vakcín se musí vypořádat i Polsko. „Právě jsme obdrželi informaci od firmy Moderna, že v únoru nám tato firma dodá o 25 procent méně dávek očkovací látky proti covidu-19,“ řekl PAP Michal Kuczmierowski, který stojí v čele polské agentury obhospodařující hmotné rezervy státu. Polsko tak v únoru dostane zřejmě 300 000 namísto 400 000 dávek vakcíny od Moderny, a tak vláda bude muset upravit program a harmonogram očkování populace, protože tempo očkování se tím zpomalí.

Výrobci si právo měnit harmonogram dodávek vyhradili

Staví nás to do velice nepohodlné situace. Je to situace, které nerozumíme a kterou neakceptujeme,“ řekl Kuczmierowski s tím, že podobně na tom jsou i další členské země Evropské unie. Moderna měla podle něj dodat do Polska v prvním čtvrtletí celkem 840 000 dávek a firma prý slibuje, že tak učiní, nejspíše ale až v březnu.

Varšava si nicméně hodlá stěžovat prostřednictvím Evropské komise, která je v tomto případě smluvní stranou. Výrobci si nicméně v dohodách vyhrazují, že mohou harmonogram dodávek měnit.

Polsko, které má přibližně 38 milionů obyvatel, zatím očkovalo 1,1 milionu lidí. Koronavirem se od začátku pandemie nakazilo více než 1,5 milionu Poláků, z nichž téměř 37 000 zemřelo, uvádí s odvoláním na místní úřady server Onet.pl.

Jaronovaku ( 29. ledna 2021 21:49 )

Prostě jiní platí víc. Aby si tohle ty firmy mohly dovolit, tak je nutné držet dál konkurenci. Proto se musí zpochybnit jakékoliv jiné výrobce. Čili ani Rusové, ani Číňani a kdokoliv jiný nesmí narušit finanční žně těchto firem, které celou EU drží u krku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa